Szkoła Podstawowa w Samoklęskach

Punkt Przedszkolny   15 / 16 / 17 / 18  / 19  /20          

        

 

 

„Pyszna i zdrowa sałatka owocowa”

  

Z myślą o owocowych witaminkach, grupa przedszkolna postanowiła zrobić wspólnie pyszną sałatkę owocową. Były jabłka, gruszki, banany, borówki, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale!

 

 

 


Spotkanie z panią bibliotekarz

 

 

    We wtorek 19 listopada nasze przedszkole odwiedziło Panią bibliotekarz z  biblioteki w Samoklęskach. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowania książkami, wzbogacenie słownictwa i pobudzenie wyobraźni. Dzieci w trakcie spotkania odpowiadały na pytania zadawane im przez Panią bibliotekarkę, dotyczące w jaki sposób trzeba szanować książki oraz jakich zachowań należy się wystrzegać podczas czytania.
        To było bardzo miłe spotkanie. Dziękujemy!

 

 

 


 

Dzień Dyni… czyli wesołe zabawy przedszkolaków

 

 

 
Dnia 30.10.2019 r. w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy „Święto Dyni”. Tego dnia dzieci przyniosły dynie i założyły dyniowe opaski. „Dzień dyni” pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat. Wzięliśmy udział w licznych zabawach z udziałem dyni: dyniowe kręgle, slalom dyniowy, dyniowe zawody oraz skoki przez dynię. Dzieci miały również okazje pomalować i ozdobić dynie. Na koniec wszystkie dzieci zjadły ze smakiem muffinki dyniowe. Ten dzień był pełen wrażeń i radości.

 

 

 


 

 
 
„Kto soki pije, ten długo żyje!”

 
 
 

    Dzieci z grupy 3 i 4 latków wiedzą, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać, a najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok wieloowocowy. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku- sokowirówką, jej działaniem i utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie dzieci kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok. Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem.

 

 

 

 


 
Zakończenie roku szkolnego
w przedszkolu
 
Dnia 18 czerwca 2019r. odbyła się w naszym
przedszkolu uroczystość zakończenia roku przedszkolnego .
Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po
porach roku i żywiołach szybko minęło, aż nadszedł czas
wakacji i pożegnań. Przedszkolaki z tej okazji
zaprezentowały program artystyczny, pięknie recytowały
wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. W przygotowanie
uroczystości dzieci włożyły wiele pracy, a zaproszeni rodzice
i Dyrekcja docenili ich wysiłki gromkimi brawami.
Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały upominki w
postaci ciekawych książek, a także dyplomy ukończenia
oddziału przedszkolnego. Po części artystycznej przyszedł
czas na smakołyki przygotowane przez rodziców.
Kolejni absolwenci naszego punktu przedszkolnego
opuszczają nas, by rozpocząć naukę w zerówce, a część wróci
do nas po wakacjach. Życzymy im wielu sukcesów i
spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i
radosnych wakacji.
Pamiętajcie o nas, o swoim przedszkolu :-)


 
  
 
Wyjazd do Groty Solnej
 

13 czerwca 2019r. z okazji Dnia Dziecka punkt przedszkolny
oraz zerówka wybrały się na wycieczkę do Groty Solnej w Wólce
Lubelskiej.
Dzieci zobaczyły jak wygląda grota solna, poznały jej działanie
lecznicze i odbyły seans relaksacyjny. Ponadto uczestniczyły w
wielu zabawach i konkursach zorganizowanych przez animatorów.
Miały również możliwość obejrzeć teatrzyk kukiełkowy pt. „Rzepka” J.
Tuwima. Po trudach i wyczerpujących zadaniach przedszkolaki
odpoczywały delektując się smaczną kiełbaską z grilla, a na
zakończenie obie grupy bawiły się na dyskotece.
 

 
 
 
 
 


 

Dzień Dziecka

 

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. W naszym przedszkolu tego dnia cały dzień trwała zabawa. Panie nauczycielki przygotowały dla dzieci szereg atrakcji. Dzieci bawiły się wspaniale, tańcząc Zumbę, puszczając bańki, tworząc piękne malunki kolorową kredą na chodniku oraz biegając swobodnie po szkolnym placu zabaw. Po zabawach  na świeżym powietrzu przyszedł czas na pyszne kiełbaski z grilla , a potem deser w postaci lodów nie zabrakło też pysznych owocowych przekąsek.

Przedszkolaki spędziły ten dzień pełen wrażeń z uśmiechem na twarzy, mamy nadzieję że  długo go będą wspominały. 

 

Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

 

    27 maja 2019r. w Punkcie Przedszkolnym odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas której przedszkolaki, zaprezentowały swój program taneczno – wokalno – recytatorski. Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw. Dodatkowo każdy rodzic musiał odnaleźć swój portret narysowany przez swoją pociechę, myślę,że nikt nie miał z tym problemu , a w nagrodę wszystkie Mamy otrzymały zdjęcie swojego dziecka. Na koniec wszyscy Rodzice zatańczyli ze swoimi dziećmi, po czym przedszkolaki wręczyły Rodzicom prezenty. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

    Takie uroczysto
ści w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności.

    Rodzicom
życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Waszego Święta!

   

 

 

 


 

 

Wyjazd do Dąbrówki

  

15 kwietnia 2019r. postanowiliśmy zwiedzić nasz najbliższy region Dąbrówkę. Tam znaleźliśmy zaczarowane miejsce pełne tajemniczych szlaków, dźwięków, przedmiotów i zwierząt, które mogliśmy odkrywać wraz z bardzo miłym przewodnikiem i paniami, które czuwały nad naszym bezpieczeństwem. Zwiedzanie tamtejszego miejsca przepełnione było różnymi zabawami ruchowymi, sensorycznymi oraz muzycznymi. Mogliśmy poznać jak ludzie żyli w przeszłości jakimi pojazdami się poruszali, jakie wykonywali popularne zawody, czy też jakich przedmiotów używali w gospodarstwie domowym. Poznaliśmy nowe instrumenty, których nie ma w naszym przedszkolu, a nawet mogliśmy na nich grać. Wycieczka była bardzo udana, z pewnością tam wrócimy. 

 

 
 

 

Wielkanoc w Przedszkolu

 

 

 


Gdy wiosna zagościła już w naszym przedszkolu, zaczął się czas tworzenia świątecznych dekoracji. Właśnie z tej okazji 12 kwietnia 2019 zaprosiliśmy panie z Koła Gospodyń Wiejskich do naszego przedszkola na Wielkanocne warsztaty plastyczne.

Dziećmi z wielkim zaangażowaniem tworzyli tradycyjne palmy wielkanocne z wykorzystaniem naturalnych materiałów, tj. bukszpan czy wierzbowe bazie. Panie wraz z dziećmi mieli możliwość wykorzystania wszystkich dostępnych materiałów i stworzenia swoich wymarzonych prac.
Dziękujemy za obecność i pomoc w gromadzeniu materiałów do palm wielkanocnych wszystkim rodzicom. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu na naszych warsztatach powstała tradycyjne palmy z pięknymi kolorowymi kwiatami wykonanymi z bibuły, które  każdy mógł zabrać do domu .

Przedszkolaki w ramach przygotowań do świąt spędziły bardzo pracowicie czas wykonały miedzy innymi pisanki, zajączki, styropianowe  kurczaki, puchate baranki, jak również posiały owies by wykonać wielkanocne stroiki.
Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i niesamowicie twórczo..

 

 


 

Powitanie WIOSNY

  

 

21 marca w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, było kolorowo i wesoło w naszym przedszkolu. Dzieci wspólnie przygotowały Marzannę – zimową pannę. Z tej okazji wszystkie dzieci wyruszyły barwnym korowodem nad rzekę, aby pożegnać Panią Zimę. Przy śpiewie wiosennych piosenek przedszkolaki dumnie niosły symbol zimy – kolorową Marzannę , a następnie symbolicznie utopiły zimową pannę.

W trakcie spaceru zabawą, piosenką i kolorowymi kwiatami dzieci przywitały Panią Wiosnę, po drodze mogły już zobaczyć pierwsze jej oznaki .

 I tak wiosenny, uśmiechnięty pochód mógł wrócić do przedszkola.

 

 


 

Dzień Kobiet w Przedszkolu

 

 

 

Z okazji dnia Kobiet w Punkcie Przedszkolnym w  Samoklęskach odbyła się uroczystość. Wszyscy mali panowie tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat”, a następnie wręczyli piękne prezenty w postaci bransoletek.  Przedszkolaki wykonały z tej okazji laurki kwiatowe   które mogły wręczyć swoim mamom, babciom, ciociom…... . Uroczystość zakończyła się  smacznym poczęstunkiem. Tego dnia w przedszkolu panowała wesoła atmosfera , a uśmiechnięte buzie przedszkolaków,  zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie.

 

Pinokio

 

        11 marca 2019r. dzieci z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach wybrały się do Domu Kultury w Lubartowie  na przedstawienie pt „Pinokio”.  Sztuka teatralna, którą zagrali aktorzy przedstawiała historię chłopca wystruganego przez stolarza Gepetta. Zaczarowane polano, z którego powstał Pinokio sprawiło, że drewniany pajacyk ożywa. Niestety, chłopiec nie należy do grzecznych dzieci, często kłamał, a wówczas jego nos rósł. Drewniany Pajacyk zdawał sobie sprawę ze swoich błędów, martwiło go, że sprawia przykrość swojemu tacie Gepetto, jednak chęć przeżycia nowej przygody zawsze bierze górę nad rozsądkiem. W końcu, gdy jego tata zachorował, Pinokio zmienił swoją postawę i stał się dobrym, chętnym do pomocy i nauki chłopcem, który wie co to miłość do bliskich :) Dzieci z ogromnym zaciekawieniem oglądały przygody bohaterów, brały też czynny udział w śpiewaniu i zabawie, jaką przygotowali dla nich aktorzy. Myślę, że wyjazd ten na długo zostanie w pamięci małych widzów.
 
 
 
 

Ferie zimowe w szkole

    Choć czas ferii zimowych jest wolny od zajęć szkolnych to dzieci uczęszczające do naszej szkoły mogły wziąć udział w dobrej zabawie. W tym celu w naszej szkole zorganizowane były warsztaty dla wszystkich dzieci w dniach 12-14 lutego 2019r. Plan zajęć był na tyle ciekawy i odmienny od codziennych zajęć, że stwarzał on dzieciom okazje do rozszerzenia swoich umiejętności i wiedzy. W ramach zajęć były organizowane warsztaty kulinarne oraz plastyczne, a także gry i zabawy integracyjne.

    Dzieci przygotowywały szaszłyki owocowe, kanapki, oraz prace plastyczne związane ze świętem zakochanych oraz zimowego ludzika ubranego w czapkę , szalik i rękawiczki. Dzieci mogły odnieść się do swojej wyobraźni oraz obudzić w sobie kreatywność. Myślę, że te ferie zimowe na długo zostaną w naszej pamięci.

 


Zabawa choinkowa

 

 

 

 

    Dnia 9.02. 2019 roku odbyła się  szkolna zabawa choinkowa na której bawiły się również i nasze przedszkolaki. Tego dnia dzieci pięknie się ubrały i wesoło bawiły na korytarzu szkolnym . Do tańca zachęcał wszystkich DJ przygotowaną na tę okazje specjalną muzyką. Atrakcją balu była fotobudka, która uwieczniła uśmiechnięte buzie naszych podopiecznych. Nie zabrakło też smacznego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Zabawa odbyła się w miłej i radosnej atmosferze, a dzieci bawiły się wesoło z wychowawczyniami, tworząc korowody, koła  i kółeczka . Mamy nadzieje że dzieci będą długo pamiętały ten wesoło spędzony czas.


 

 

 


 

 

 

 

 

 

Zajęcia rozpoczęliśmy od poznania najpopularniejszych nazw ptaków, które zostają zimą  w naszym kraju. Dowiedzieliśmy się także co możemy zrobić, aby ułatwić im przetrwanie  tego trudnego czasu. Dzieci same przyniosły ziarna kasz, zbóż,maku i inne. Przed oknem naszej sali zawiesiliśmy karmnik, dzięki czemu codziennie możemy obserwować zajadające się smakołykami wróble, sikorki i  mazurki. Na zakończenie “ptasiego” tygodnia powstała praca plastyczna- kolorowe karmniki. Na zajęciach poruszyliśmy również temat głodujących  leśnych zwierzętach, które także potrzebują pomocy ze strony ludzi.

 

 

 

 

 

 

  

  

  

 

 

  


Dzień Babci i Dziadka

 

Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu na stałe wpisany jest w kalendarz imprez przedszkolnych i obchodzony jest co roku bardzo hucznie. Mimo, że za oknem zima, mróz, jest to najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość, wywołuje uśmiechy na twarzach, powoduje , że małe serduszka dzieci biją szybciej, a Babcia i Dziadek ze wzruszeniem słuchają czułych słów , kierowanych pod ich adresem. Spotkania takie w Punkcie Przedszkolnym w       Samoklęskach odbyło się 25 stycznia 2019 roku.
Przedszkolaki przygotowały program artystyczny składający się z wierszy i piosenek. W ten sposób dzieci mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich,a na pamiątkę spotkania goście obdarowani zostali własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Na spotkaniu nie mogło zbraknąć pani Dyrektor , która również złożyła życzenia zgromadzonym Dziadkom i Babciom naszych przedszkolaków.
Takie spotkania pełne uśmiechów, wzruszeń i radości wzmacniają więzi emocjonalne z rodziną , uczą dzieci sposobów wyrażania uczuć oraz szacunku dla osób starszych.


Święta Bożego Narodzenia

 

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości i piękna. Aby w pełni przygotować się do tego radosnego czasu dzieci uczestniczyły w różnych zajęciach, które wprowadziły świąteczny nastrój do naszej sali. Tradycyjnie jak co roku w naszym przedszkolu odbyły się Jasełka.  Dzieci w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem przedstawiły sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Wśród śpiewu aniołów do żłóbka  przybyli  pastuszkowie, miesiące i diabełek. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami. Przedszkolaki świetnie wcieliły się w swoje role. Śpiewom towarzyszyły dźwięki gry na dzwoneczkach, które sprawiały, że atmosfera zrobiła się bardzo świąteczna. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości podzielili się opłatkiem składając sobie przy tym życzenia, a następnie przystąpili do dekoracji bombki, którą zabrali do domu. Kto nie pracował ten degustował się ciastem i gorącą herbatą. Kolejny raz okazało się, że takie wspólne spotkania, emocje i przeżycia zbliżają ludzi.

  

 


 

W listopadzie często panoszą się bakterie i wirusy, dlatego też w tym właśnie miesiącu jeden tydzień poświęcony był tematyce dotyczącej zdrowia. Rozmawialiśmy o higienie, zasadach dbania o zdrowie, zachowaniu podczas choroby. 27 listopada 2018r. dzieci gościły    w przedszkolu panią pielęgniarkę z Ośrodka Zdrowia w Starościnie. Spotkanie było interesujące i bardzo pouczające dla małych słuchaczy. Nasz gość w ciekawy dla dzieci sposób przekazał im informacje na temat podstawowych zasad higieny ciała i dbania o zdrowie i jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw. Same również dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały bajkę dotyczącą właściwego odżywiania się.

 


Dzień Pluszowego Misia

W dniu 23.11.2018r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Do naszego punktu  Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy, konkursy, poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach, degustowały miód – przysmak misiów oraz wykonały prace plastyczno - techniczne. Tego dnia odwiedziła nas pani Wioletta z Biblioteki w Samoklęskach, która czytała dzieciom opowiadania i pomagała w organizacji konkursów i zabaw dla przedszkolaków.

 


     

 

    W wychowaniu patriotycznym dzieci, istotne jest kształtowanie wartości takich jak: ojczyzna, honor, miłość do kraju, zachowanie tożsamości narodowej. Podczas zajęć 9 listopada 2018r. dzieci poznawały godło, flagę i hymn naszego kraju, malowały flagę i kolorowały godło Polski, a także bawiły się przy piosence „Jesteśmy Polakami”. W drugiej części dnia poszliśmy pod pomnik przy szkole ku czci poległych legionistów i postawiliśmy tam zapalony znicz. Ten dzień na pewno na długo zostanie w pamięci naszych małych Polaków.

Wycieczka na Pocztę

W czwartek 29 listopada dzieci z punktu przedszkolnego w Samoklęskach wraz z nauczycielkami wybrały się do Urzędu Pocztowego w Kamionce.  W czasie wycieczki  dzieci zobaczyły jak wygląda praca na poczcie z drugiej strony okienka.  Zwiedziły różne pomieszczenia, zapoznały się z ich funkcjami. Obejrzeliśmy skrzynkę pocztową, oraz mogły porozmawiać z panem listonoszem na temat jego pracy. Na koniec spotkania panie wraz z dziećmi zakupiły koperty w które zostały zapakowane listy do świętego Mikołaja.

 Andrzejki

W  piątek 30 listopada  nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską i tą daleką. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy. Dzieci poznały znaczenie kolorów, liczb i magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem.

 


 

 Mikołajki
 

 
Dnia 6 grudnia 2018 roku nasze przedszkole odwiedził długo wyczekiwany gość św. Mikołaj. Został on gorąco powitany przez dzieci i  zaproszony  do zabawy, tańca i śpiewu. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty które wręczył Mikołaj dzieciom oraz paniom przedszkolankom. Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!

 Biblioteka w Samoklęskach


    

    W piątek 26 października dzieci z Punktu Przedszkolnego wybrały się do Biblioteki w Samoklęskach, dla wielu z nich była to pierwsza wizyta. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się od pani bibliotekarki , w jaki sposób są rozmieszczone książki na półkach i co należy robić, aby stać się czytelnikiem biblioteki. Dzieci dowiedziały się również jak należy się w niej zachowywać i jak chronić książki przed zniszczeniem. Na zakończenie pobytu w bibliotece dzieci wysłuchały opowiadania oraz mogły obejrzeć interesujące ich książki. Żegnając się z panią dzieci zapewniały, że ponownie odwiedzą to ciekawe miejsce razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć interesujące ich książeczki. Dzieci pełne wrażeń i nowych doświadczeń, wracały do przedszkola z radością i uśmiechem na twarzach


    Jesień to barwna pora roku, która stwarza szerokie możliwości w zakresie wymyślania zajęć dydaktycznych i rozrywek dla dzieci. Podczas zajęć w przedszkolu można zorganizować cały cykl zajęć dotyczących jesieni, począwszy od przedstawienia dzieciom najbardziej istotnych cech tej pory roku. Dzieci uczą się, od kiedy do kiedy trwa jesień i jakie zmiany zachodzą w tym czasie w przyrodzie. W trakcie zajęć w przedszkolu przedszkolaki brały udział w zgadywankach słownych związanych z jesienią czy poznawały wiersze tematycznie odnoszące się do tej pory roku. Jeśli tylko pogoda na to pozwalała, dzieci wybierały się na spacer po najbliższej okolicy i razem obserwowały zmieniające się kolory drzew czy zachowanie zwierząt w parku. To doskonała okazja do zapoznania się z popularnymi gatunkami drzew, liści i owoców z parku. Dzieci zbierały liście i inne dary przyrody, wykorzystując je podczas zajęć dydaktycznych. Takie zajęcia uwrażliwiają dzieci na piękno przyrody i uczą poszanowania tego, co nas otacza.


 

 

Dnia 16 października korzystając z pięknej i słonecznej pogody dzieci wybrały się na wycieczkę autokarową do Muzeum Zamojskich w Kozłówce. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wnętrz pałacu Zamoyskich. Przedszkolaki podziwiały piękne, bogato zdobione komnaty. Z wielkim zaciekawieniem oglądały liczne obrazy, zabytkowe meble, kaflowe piece, naczynia stołowe, figurki i zegary. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści pani przewodnik dotyczących historii tego miejsca oraz informacji z życia rodziny Zamoyskich. Kolejnym punktem programu był spacer po parku przyległym do kompleksu pałacowego oraz podziwianie różnych gatunków bażantów. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych przeżyć i wspomnień.

 


Celem zajęć, które odbywały się od 15.10.2018r. było zapoznanie dzieci z kolejnymi etapami produkcji chleba, uświadomienie dzieciom, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza i piekarza. Dzieci wysłuchały opowiadania przy ilustracjach. Wiedzą już, że rolnik sieje i zbiera ziarna z pola, potem zawozi je do młyna. Młynarz miele zboże na mąkę, a piekarz wyrabia ciasto z mąki, soli, wody i drożdży. Świeże pieczywo rozwozi się do sklepów.  Dzięki uprzejmości pani kierownik z Piekarni w Kamionce dnia 24.10.2018r. mogliśmy zaobserwować pracę piekarzy. Zostaliśmy zapoznani z kolejnymi etapami powstawania bochenka chleba. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od magazynu, gdzie znajdują się produkty potrzebne do wypieku pieczywa. Następnie zobaczyliśmy ogromne piece i inne ważne urządzenia do przygotowania ciasta. Byliśmy w biurze, gdzie pani kierownik wydrukowała dla naszych dzieci etykiety do oznaczania chleba, a pan Karol pokazał nam kotłownię. To był wyjazd pełen wrażeń, dziękujemy i do zobaczenia za rok.


 

 

W dniu 9 października 2018 r. przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego udały się do Ośrodka Kultury w Lubartowie, by tam obejrzeć spektakl pt.: „Orlątko”, przygotowany przez Warszawski Teatr Edukacyjny im. Henryka Sienkiewicza. Bajka przygotowana została z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzieci brały aktywny udział w przedstawieniu poprzez śpiew, chcąc pomóc Legionowi Krasnoludków w odzyskaniu niepodległości oraz uwolnieniu uwięzionego Orlątka. Przedszkolaki miały poczucie współudziału w osiągniętym zwycięstwie, a przede wszystkim były dumne z tego, że są Polakami!

 

 

 


    21 września 2018 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Niemcach. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.   Następnie wytłumaczył jakich zasad trzeba przestrzegać jadąc samochodem, po co nosić odblaski oraz jak  zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów. W szczególności czapka, która wędrowała z głowy na głowę wielu chętnych do jej przymierzenia, policyjny lizak, kamizelka oraz pałka. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie o zasad bezpieczeństwa , które na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci! 


 

 

Dnia 30 września 2018 r. obchodziliśmy w naszym Punkcie Przedszkolnym Dzień Chłopaka. Z racji święta  dziewczynki odśpiewały sto lat oraz złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Każde dziecko otrzymało piękne upominki, nie zabrakło też słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Dzień ten upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze.

  

  

  

 


LATO, LATO, LATO CZEKA !!!”

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYMW czwartek 21 czerwca 2018r. w  naszym Punkcie Przedszkolnym obchodziliśmy uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018 oraz żegnaliśmy naszych starszych przedszkolaków. Był to dzień szczególny dla dzieci, grona pedagogicznego oraz rodziców. Przedszkolaki przestawiły program artystyczny, przygotowany specjalnie na ten dzień. Dzieci z grupy na zakończenie przedstawienia zaśpiewały  piosenkę „Lato, lato, lato czeka”, podkreślając w ten sposób wyczekiwany czas odpoczynku. Wychowawczyni grupy złożyła podziękowania rodzicom za całoroczną pomoc i współpracę, a wychowankom przedszkola życzyła wesołych i bezpiecznych wakacji. Na koniec spotkania dzieci otrzymały dyplomy, nagrody książkowe i słodkie upominki. Następnie wszyscy zaproszeni goście przystąpili do degustacji ciast i swobodnych rozmów na temat wakacyjnych planów.


 

W dniu 14 czerwca 2018r. dzieci z Punktu Przedszkolnego uczestniczyły w wycieczce do Spółdzielni Mleczarskiej „Michowianka” w  Michowie. Dzięki uprzejmości prezesa, przedszkolaki zwiedzały hale, w których produkuje się sery, twarogi, masło itp. Następnie przedszkolaki z wielkim apetytem degustowały twarożek i różne rodzaje żółtych serów. Na zakończenie każdy uczestnik wycieczki otrzymał podarunek, w którym znalazł się pyszny biały ser. Dziękujemy paniom oprowadzających nas po instytucji za okazaną sympatię oraz wiele przydatnych wiadomości.

 
 
 
 

Międzynarodowy Dzień Dziecka, najbardziej oczekiwane przez maluchy święto, obchodzi się 1 czerwca dla każdego malucha ten dzień jest bardzo oczekiwaną chwilą. Małe i duże dziecko chce w tym dniu dostać wymarzony prezent i miło spędzić czas w gronie najbliższych.

Właśnie wtedy W Punkcie Przedszkolnym zorganizowaliśmy dla najmłodszych zabawę z mnóstwem atrakcji. Już od samego rana było bardzo wesoło. Tuż po śniadaniu na dzieci czekało w ogrodzie przedszkolnym wiele niespodzianek.

W tym dniu zamiast codziennych zajęć dydaktycznych zaproponowaliśmy naszym maluchom liczne gry i zabawy na powietrzu : była muzyka, zabawy ruchowe oraz zabawa chustą animacyjną.

Szczególnie przypadło milusińskim do gustu tworzenie pięknych malunków na chodniku kolorowymi kredami, ale również wielką radość sprawiły przedszkolakom zabawy z bańkami mydlanymi. Nie mogło również zabraknąć malowania buź farbami.

Uwieńczeniem tak wspaniałego dnia był obfity poczęstunek w słodkości oraz piknik na świeżym powietrzu, na którym gościły świeże truskawki i czereśnie. W tym roku Dzień Dziecka przedłużyliśmy do 4 czerwca, gdyż tego dnia wyjechaliśmy do sali zabaw w Lubartowie, gdzie radości i świetnej zabawie nie było końca.


 

 

Jak co roku dla wszystkich przedszkolaków maj jest miesiącem, w którym z wielkim zaangażowaniem i trudem przygotowują występy dla ukochanych Mam, które 26 maja obchodzą swoje święto. Na tą okoliczność podczas zajęć, dzieci z wielką starannością przygotowały piękne prezenty dla swoich Rodziców w postaci laurek i krawatów, które z całą pewnością przydadzą się na specjalne wyjścia. W Punkcie Przedszkolnym w ten niezwykle ważny czas przedszkolaki przedstawiły program artystyczny 28 maja 2018r. nie tylko dla Mam, a również dla Tatusiów. Podczas starannie przygotowanych występów przedszkolaki prezentowały swe talenty recytatorskie, wokalne i taneczne, budząc zachwyt w oczach najbliższych. Po występach nadszedł czas na zabawę z udziałem Rodziców oraz degustację ciast.

 

16  maja 2018 r. dzieci z Punk tu Przedszkolnego w Samoklęskach odwiedziły jednostkę Straży Pożarnej w Lubartowie.  Dowódca zmiany wraz z innymi strażakami pełniącymi w tym dniu służbę, w bardzo interesujący sposób opowiedzieli dzieciom o trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków, zaprezentowali sprzęt oraz samochody strażackie. Chętni mogli przymierzyć hełm strażacki, w którym strażacy wyjeżdżają na akcje, dzieciaki mogły też usiąść w wozie strażackim oraz poznać technikę lania wody z węża strażackiego. Dziękujemy Komendantowi za wyrażenie zgody na zwiedzanie jednostki oraz będącym w tym dniu na dyżurze strażakom, którzy przybliżyli naszym podopiecznym jak odpowiedzialna i trudna jest służba w Straży Pożarnej.

 

 

 


 

 

W celu uwrażliwienia dzieci na otaczające środowisko i uczenia, jak można je chronić, w przedszkolu od 16- 20. 04. 2018r. organizowany był cykl zajęć o tematyce ekologicznej, podczas których przedszkolaki uzewnętrzniali swoje przeżycia poprzez prace plastyczne. Dzieci uczyły się jak ważne jest czyste powietrze dla naszego zdrowia oraz o roli wody w życiu roślin i ludzi. Przedszkolaki dostrzegały problem rosnącej ilości odpadów, zaśmiecania środowiska i uczyły się segregować odpady. Przedszkolaki razem z paniami przygotowały śmieciozaura, który pożerał wszystkie drobne śmieci oraz posprzątały plac zabaw. Była to niezła zabawa dla wszystkich.

 

 

 

 


W naszym przedszkolu uczymy i wychowujemy dzieci poprzez twórcze działania realizowane często w warunkach naturalnego środowiska. Podczas tego rodzaju wycieczek przedszkolaki mają  możliwość bezpośredniego poznawania otaczającej je rzeczywistości. Szczególnym zainteresowaniem dzieci cieszą się wycieczki. W dniu 12 kwietnia dzieci z Punktu Przedszkolnego uczestniczyły w wycieczce przyrodniczej  do Dąbrówki. Przemierzając szlak ścieżki edukacyjnej  rozpoznawały rosnące tam rośliny. Odwiedziły również zwierzęta zamieszkujące tutejszy skansen, które okazały się bardzo gościnne m.in. kozy, owce, barany, krówka „Dąbrówka”. Dużo radości sprawiło dzieciom  zbieranie tworzyw przyrodniczych w postaci szyszek do ogromnych koszy. Ciekawym Puntem naszej wycieczki było oglądanie urządzeń i pojazdów wykorzystywanych dawniej.  W doskonałych humorach wróciliśmy do przedszkola. Na pewno jeszcze tam wrócimy. Do zobaczenia!!!


 

 Wielkanoc tuż, tuż…

 

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim w naszym kraju. Wiąże się ona z licznymi obrzędami i zwyczajami zachowanymi do dnia dzisiejszego. W  Punkcie Przedszkolnym  w Samoklęskach Święta Wielkanocne  to czas poznawania polskich tradycji ludowych: malowania pisanek, wykonania palm, rozmów o święceniu pokarmów, spożywaniu ich w wielkanocny poranek. Do kultywowania tradycji świątecznych w naszym przedszkolu zaprosiliśmy także naszych kochanych rodziców do pomocy w przygotowaniu palm wielkanocnych.
 
 

Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,

przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki…

                                                    E. Budryk

 

 

Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego do nadejścia wiosny przygotowywały się już wcześniej.  Wykonały prace plastyczne o tematyce wiosennej a także poznały wiersze i piosenki o wiośnie. Gdy wreszcie nadszedł oczekiwany dzień 21 marca dzieci przybyły do przedszkola w dobrych nastrojach i wiosennymi własnoręcznie wykonanymi opaskami. Podczas uroczystości powitania wiosny dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Witały wiosnę piosenkami, które wcześniej przygotowały, a także bawiły się tańcząc z marzanną przy wesołej muzyce. Głośnymi okrzykami i wesołą zabawą przedszkolaki pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę.


O higienie, zasadach dbania o zdrowie, zachowaniu podczas choroby i zasadach przyjmowania leków rozmawialiśmy przez cały tydzień, dlatego też w dniu 9 marca 2018r.  do naszego przedszkola zaprosiliśmy pielęgniarkę p. Zofię Ochnio z pobliskiego Ośrodka Zdrowia w Starościnie. Spotkanie było interesujące i bardzo pouczające dla małych słuchaczy. Nasz gość w ciekawy dla dzieci sposób przekazał im informacje na temat podstawowych zasad higieny ciała i dbania o zdrowie. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób zachowywać się podczas choroby oraz konieczności zażywania leków tylko pod okiem dorosłych. Przedszkolaki dowiedziały się również jak bardzo ważne w życiu jest zdrowe odżywianie się. Spożywanie owoców i warzyw. Same również dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały bajkę pt. „Owocowa Olimpiada” oraz w ramach podziękowań za wizytę wręczyły pracę plastyczną na gazetkę do Ośrodka Zdrowia.


8 marca  to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:) Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech... Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych, w tym również swoich Mam.


 

 

Dzień Zakochanych to przede wszystkim czas, w którym okazujemy uczucie tym, których kochamy. Walentynki cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci. Maluchy z wielką radością wycinają papierowe serca i wykonują walentynkowe laurki. Każdy człowiek lubi czuć się kochanym i docenianym. Maluchy też mają swoje pierwsze, przedszkolne miłości. Warto zatem sprawić, by najmłodsi też poczuli walentynkowy klimat.

 

 

  

 


 

  

 Rzadko tej zimy padający śnieg nie pozwalał na zbyt częste korzystanie z uroków tej pory roku. Jednak udało nam się porzucać śnieżkami i ulepić bałwana. Pogodne niebo pozwoliło nam na częste spacery po okolicy. W sali też nie nudziliśmy się nasze obserwacje odzwierciedlaliśmy w pracach plastycznych oraz badaliśmy właściwości śniegu, w tym także sprawdziliśmy, czy śnieg jest rzeczywiście czysty.

 

 

 

 


W naszym przedszkolu

Każdy przedszkolaczek idzie zatroskany,
Trzyma się rączkami mocno swojej mamy.
Boi się okropnie, jak w przedszkolu będzie,
Koło kogo stanie, w którym stanie rzędzie?

Bo w naszym przedszkolu zawsze miło jest.
Tu się tańczy cha – chę i pani ma gest.
Tutaj jest zabawa, każdy jest wesoły.
Tutaj przygotują nas do dobrej szkoły.

Dzisiaj ten przedszkolak, co się bał okropnie,
Sam ubiera bluzę, sam ubiera spodnie.
Już nie prosi mamy, aby go ubrała.
Ale późno po pracy do domu zabrała.Jolanta Wybieralska

 


 

 WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,

 JAK CO ROKU W KARNAWALE

             Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.  W dniu 26.01.2018 r. w Punkcie Przedszkolnym odbył się bal karnawałowy .Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.  Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Po kilku chwilach wypoczynku przy pysznych ciastach i ciasteczkach,  muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch.

Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały naszą salę. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

            Kolejny bal karnawałowy już za rok

 


Babcia z dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci więc pracują
Zetrą kurze w każdym kątku,
przypilnują dziś porządku.
W kuchni błyszczą już talerze,
wnusia babci bluzkę pierze
Wnusio już podaje kapcie,
bardzo Kocha swoja babcię.
Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków ważna rzecz!

W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie  dni, które wzbudzają ogromne emocje –  to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w dniu 22 stycznia  2018r. odbyło się uroczyste spotkanie , które stało się tradycją w naszym przedszkolu. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy  reprezentowały swoje umiejętności. Wszędzie słychać było gromkie „ Sto lat”, które bardzo wzruszało gości.  Na koniec wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystych spotkań były słodkie poczęstunki,  każdy wnusio mógł posiedzieć na kolanach swojego dziadka lub babci, pokazać ulubione zabawki, czy prace plastyczne.

Był to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale także dla zaproszonych gości, dzień pełen wzruszeń, uśmiechów, radości.


  

  

 

W ostatnim tygodniu stycznia realizowaliśmy tematykę dotyczącą samodzielności dzieci w kuchni i pracy pań kucharek. Podczas zajęć dzieci miały możliwość poznać sposób nakrywania do stołu, co na pewno przyda im się podczas pomocy mamie w domu. Z początkiem tygodnia 22 stycznia nasza grupa odwiedziła kuchnię szkolną. Panie  opowiedziały nam  o swojej pracy. Pokazały dzieciom urządzenia  i naczynia , które są niezbędne w kuchni. Przedszkolaki mogły przyjrzeć się pracy pań kucharek i poznać tajniki przygotowywania przedszkolnych posiłków. Uwagę przedszkolaków zwróciły bardzo duże garnki oraz patelnia, panie pokazały nam również co gotują przedszkolakom na obiad i gdzie przechowują swoje zapasy.  Pani Małgosia również pokazała nam swoje biuro, gdzie przyjmuje opłaty za obiady. To była  bardzo interesująca i pouczająca wycieczka.

 


"Dziś w przedszkolu jest wesoło

słychać gwar i piosenkę,

przy choince w kole stoją dzieci uśmiechnięte

życzeniami dziś witają wszystkich miłych gości.

Niech na świecie w każdym domu

pokój już zagości "

 

Dnia 21 grudnia 2017r. wyjątkowym wydarzeniem w Punkcie Przedszkolnym było przedstawienie zaprezentowane przez młodych aktorów, które tematycznie nawiązywało do Bożego Narodzenia. Na scenie pojawiły się postacie związane ze świętami i zimą m.in. św. Mikołaj, aniołki, śnieżynki, renifery. Wspólne działania bohaterów pozwoliły uratować święta. Znane i lubiane przez wszystkich kolędy i pastorałki były śpiewane również przez rodziców na widowni. Cała sala wypełniła się pięknymi dźwiękami, dzięki czemu raz jeszcze można było poczuć świąteczną atmosferę. Aktorzy wprowadzili wszystkich w doskonały nastrój. Po zaprezentowaniu swoich umiejętności wokalnych, każdy łamał się opłatkiem, życząc sobie nawzajem najlepsze życzenia.

            Po oficjalnej uroczystości dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały świąteczne stroiki, dzięki pomocy pani Beaty Małyski, która pokazała sposoby wykonania tak pięknych ozdób świątecznych. Skorzystano z przyniesionych przez rodziców oraz panią Beatę elementów dekoracyjnych- szyszki, suszone pomarańcze i orzechy. Rodzice i dzieci z zapałem wykonywali piękne stroiki wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego dzieci i ich rodzice wspólnie pracowali jednocześnie świetnie się bawiąc. Wystarczy popatrzeć na zdjęcia jakie piękne ozdoby powstały! Udział w tego typu zajęciach był ciekawym doświadczeniem zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców.


,,Dokarmiamy ptaki"

     Zima to trudny czas dla ptaków, ale z naszą pomocą przetrwają ją na pewno łatwiej. O skrzydlatych przyjaciołach jak co roku pamiętają nasze przedszkolaki.

Dzieci podczas zajęć dowiedziały się, czym można dokarmiać ptaki i same gromadzą ziarna, nasiona i różnego rodzaju kasze. Skrzydlaci przyjaciele na pewno są wdzięczni za pomoc. Dokarmiając ptaki, przedszkolaki zbliżają się do nich, uczą się, pobudzają swoje zainteresowania i uwrażliwiają na przyrodę, a także zyskują poczucie, że robią coś dobrego.


,,GÓRA GROSZA’’

Akcja "Góra Grosza" rozpoczęła się w 2000r. Jej głównym organizatorem jest Towarzystwo Nasz Dom, a patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Celem akcji jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Ważnym celem akcji jest uświadomienie młodzieży, że nawet najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej liczbie mogą stanowić ogromny fundusz, dzięki któremu zostanie udzielona istotna pomoc wielu dzieciom. Kierując się tak szczytnym celem również nasze przedszkolaki przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza", przynosząc z domu drobne pieniążki.


    Nie w Laponii, nie na biegunie północnym, ale w malowniczej krainie Portofino, Święty zamieszka tej zimy! Niebawem przybędzie, by zagościć w zakątku, gotowy przyjąć w swe progi wszystkie dzieci, marzące o tym wyjątkowym spotkaniu! A marzenia się spełniają, więc czas na bajkową wizytę w domu Świętego!

    Dnia 13 grudnia dzieci z Punktu Przedszkolnego wybrały się do Zemborzyc, gdzie na pewien czas zamieszkał św. Mikołaj. Przy blasku światła kominkowego najmłodsi przenieśli się w bajkowe realia. Pełne blasku, kolorów i świątecznej atmosfery miejsce zaskoczyło wszystkich przybywających. Tu czekało na maluchy mnóstwo niespodzianek i fantastyczna zabawa! Pani Mikołajowa zadbała, by stworzyć domową atmosferę i należycie ugościć przybywających.  Wraz z Elfam pomagała dzieciom w przygotowaniu przepysznych korzennych pierniczków. Każde dziecko dostało ciasto, wałek i foremki. Po skończonej pracy każdy nie mógł się już doczekać, aby je spróbować. Były pyszne… bo przecież świeże ciasteczka własnej roboty smakują najlepiej. Gorąca czekolada to dobry pomysł na zimową aurę. Mikołaj nagrodził dzieci za dobre zachowanie i podarował każdemu maluchowi prezent. Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie i mamy nadzieję, że już niebawem Św. Mikołaj odwiedzi nas w naszych domach i obiecał zajrzeć do naszego przedszkola!    

 

Dnia 11 grudnia 2017r.   dzieci z Punktu Przedszkolnego wybrały się do Nałęczowskiego Domu Kultury na przedstawienie pt. „ Tańcząca choinka”.  Wspaniały występ aktorów z  Warszawskiego  Teatru Edukacyjnego  wprowadził w świąteczny nastrój całą zgromadzoną publiczność. Jest to  pełna muzyki, ciepła i humoru bajka, która wzbudza w małych widzach wiele radości. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały przygody Choinki, krasnala, małego Rokicia oraz misia Mruczka. Przedszkolaki chętnie brały udział w przedstawieniu – niektóre śpiewały i tańczyły na scenie; wszyscy klaskali i uczyli się świątecznej piosenki.  Dzieci z uśmiechem i miłymi wspomnieniami wróciły do przedszkola.

 

 


  

 

Dnia 8 grudnia do naszej szkoły zawitało Stowarzyszenie „ODNOWA”. Z tej okazji nasze dzieci z Punktu Przedszkolnego zostały poczęstowane popcornem oraz watą cukrową. Takie pyszności każdy zajadał ze smakiem. Na zakończenie spotkania pani dyrektor Anna Marciniak podarowała wszystkim dzieciom słodkie upominki.

 

  

 


  Dnia 6 grudnia 2017 roku przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego mogły podziwiać kunszt aktorski podczas spektaklu pt. „Zaklęte granie”. Spektakl ten przygotowany został z myślą o problemie spędzania przez dzieci zbyt długiego czasu przed komputerem (grami). Bohaterowie tej współczesnej baśni, Tomek i Zuzia, otrzymują w prezencie wymarzone tablety. Dając je, ciocia z wujkiem zastrzegają, iż nie należy ich używać dłużej niż pół godziny dziennie. Pewnego dnia, Zosia i Tomek łamią zasady (pomijając fakt nieposłuszeństwa)  i zaczynają grać bez ograniczeń. Staje się to przyczyną wielu niespodziewanych perypetii i przygód, które sprawiają, że dzieci zrozumiały, iż przestrogi starszych osób były mądre i miały głębokie uzasadnienie. Internet i gry, choć atrakcyjne i fascynujące, nie powinny przesłaniać innych zabaw i zastępować dzieciom przeżywania najcudowniejszych lat życia. Spektakl był tak skonstruowany, by przemawiał do dzieci obrazem i przykładem, a nie tylko słownymi upomnieniami. Pozwoliło to na trwałe zapamiętanie pozytywnego przekazu. W spektaklu nie zapomniano również o wszystkich atrybutach prawdziwej baśni: kolorowych postaciach, kostiumach oraz multimedialnych efektach scenicznych.


„Zebrała się nasza gromada,
Gdy już wieczór zapada.
Chętna do zabawy w andrzejkową noc,
Bo dziś wróżb i magii moc.”

        Wiek przedszkolny, to na pewno nie czas na poważne myślenie o zamążpójściu czy ożenku, ale na myślenie o wspaniałej zabawie, ciekawych konkursach – jak najbardziej tak.

     30 listopada 2017r. w naszym Punkcie Przedszkolnym również obchodziłyśmy uroczystość andrzejkową. Na tę okoliczność  przygotowałyśmy odpowiednią dekorację sali, wiele bardzo ciekawych, śmiesznych, a także pouczających zabaw i konkursów. Do przedszkolaków przyleciała Czarownica. Nie po to jednak by je straszyć, a w andrzejkowy wieczór wywróżyć im to co je czeka w przyszłości. Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w zabawie razem z czarownicą. Cała zabawa przeplatana była wspólnymi tańcami. Dzieci poznały andrzejkowe zaklęcia. Zabawa zabawą, a i posilić się też trzeba, w tym celu nasi Kochani Rodzice przygotowali dla swoich pociech słodki poczęstunek.Dziękujemy!!! W dniu 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, z tej okazji w naszym punkcie przedszkolnym świętowanie rozpoczęło się 24 listopada. Na tę okoliczność zaprosiliśmy panią Anią Miturę bibliotekarkę z Publicznej Biblioteki w Samoklęskach oraz w Kamionce. Dzieci wraz ze swoimi misiami zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Z  zaciekawieniem wysłuchali historii pluszowego misia, ochoczo odpowiadali na zadawane zagadki, bezbłędnie wymieniali najbardziej popularne misie. Dzieci wykazały się również  sprawnością manualną rąk. W tym dniu nie obyło się również bez tańców i pląsów z ulubionymi pluszakami. Spotkanie wywołało u dzieci wiele uśmiechów i radości. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku z dodatkiem miodu, które misie lubią najbardziej.


23 listopada 2017r. dzieci z Punktu Przedszkolnego udały się na wycieczkę do biblioteki szkolnej, gdzie czekała na nich pani bibliotekarka Beata Małyska. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Dowiedziały się jak można stać się  czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Pani nauczycielka wypożyczyła kilka książeczek,  by móc je czytać  w przedszkolu. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania dlatego pani Beata przeczytała wybraną przez dzieci książeczkę. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci w to magiczne miejsce,  aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.


 

Data 11 Listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dla dzieci te pojęcia są abstrakcyjne, a dla Polaka bardzo ważne. A co w przedszkolu? Poznajemy symbole narodowe, uczymy się hymnu, poznajemy bliższe i dalsze środowisko, spotykamy się z legendami , ocieramy się o historię... jesteśmy Polakami. Szacunek i miłość do Ojczyzny dzieci wyraziły poprzez śpiewanie pieśni o charakterze patriotycznym, tańce oraz kolorowanie godła Polski. Galowe stroje oraz wystrój sali dopełniły podniosłą atmosferę uroczystości. Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu.

 

 

 


 

Dziecko od najmłodszych lat jest ciekawe świata. Interesuje się tym, co je otacza. Rodzice, opiekunowie oraz wychowawcy dokładają wszelkich star

ań, aby przybliżyć i pomóc zrozumieć dzieciom zjawiska zachodzące w przyrodzie. Pozwalają na eksperymentowanie, smakowanie, dotykanie, zachęcają do obserwacji, dzięki czemu dziecko nabywa i zapamiętuje nowe doświadczenia oraz zaczyna rozumieć świat, a rzeczywistość powoli staje się dla niego przewidywalna.

 W trakcie pobytu w przedszkolu mieliśmy okazję doskonalić umiejętność spostrzegania świata za pomocą zmysłów: wzroku, smaku, węchu, słuchu i dotyku. Dzieci z wielką radością na nowo odkrywały swoje zmysły poprzez różnego rodzaju doświadczenia, zabawy i prace plastyczne.

 


Dzieci z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach wybrały się 27 października na wycieczkę do Piekarni GS „Samopomoc Chłopska” w Kamionce. Celem wycieczki było poznanie zawodu piekarza, zapoznanie się z etapami wypieku chleba, poznanie produktów do wyrobu pieczywa. Dzieci poznały różne rodzaje pieczywa oraz maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakach ogromny piec. Dzieci dowiedziały się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Dzieci wróciły zadowolone, pełne wrażeń. Serdecznie dziękujemy  pracownikom piekarni za okazaną gościnność, bardzo miłą atmosferę oraz chleb, który był pyszny i chrupiący.

Po wyjściu z piekarni  zaszliśmy do najbliższego sklepu GS, gdzie dzieci miały możliwość zobaczyć, w którym miejscu usytuowane jest pieczywo.

Tematyka dotyczącą historii bochenka chleba jest świetnym materiałem do zajęć dydaktycznych oraz plastycznych w przedszkolu.

 

 
  

 

Wyjazd 

 

na spektakl

 

„Pan Twardowski”

 

 

    Dnia 3.10.2017r. po raz pierwszy w tym roku szkolnym wyjechaliśmy    do MOSIR- u w Lubartowie na spektakl pt. „Pan Twardowski”, który oparty jest na powszechnie znanej legendzie krakowskiej. Przedszkolaki podczas przedstawienia miały możliwość obejrzeć tradycyjne stroje szlacheckie oraz poczuć się jak w prawdziwym teatrze. Perypetie tytułowego bohatera potraktowane są w sposób humorystyczny. Ostatecznie udaje mu się wyjść cało z opresji. Zawdzięcza to wrodzonemu sprytowi i chęci niesienia pomocy innym. Dzieci oglądały spektakl z zafascynowaniem, na widowni była cisza jak makiem zasiał. Aktorzy i młoda publiczność spisali się na medal. Dzieci z wycieczki wróciły pełne  wrażeń. Oby więcej takich wyjazdów.

 

 

  

 


Jesień zawitała do naszego przedszkola

Idzie łąką, idzie polem
Pod złocistym parasolem.

Gdy go zamknie- słońce świeci.
Gdy otworzy- pada deszcz.

Kto to taki? Czy już wiecie?
Tak! To właśnie jesień jest!

"Idzie jesień" T. Śliwiak

    Nasze przedszkolaki podczas jesiennych spacerów i wycieczek organizowanych w Punkcie Przedszkolnym zbierały żołędzie, kasztany, kolorowe liście i z wielką radością przyniosły je do przedszkola.  Tutaj oglądaliśmy kto co zebrał, porównywaliśmy, przeliczaliśmy, a następnie segregowaliśmy i układaliśmy w kącikach przyrody. Zgromadzone skarby w postaci owoców, warzyw, itp. były inspiracją do prowadzenia przez dzieci ciekawych rozmów i obserwacji. Stały się one również materiałem dydaktycznym  i badawczym do porównywania wielkości, kształtów, kolorów, tworzenia zbiorów oraz wielozmysłowego poznawania otaczającej nas rzeczywistości. Podkreślić należy, iż kąciki przyrody w przedszkolu dają dzieciom możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą i są nieustannym źródłem doświadczania, odczuwania i przeżywania.


Wycieczka do  

 

Muzeum Zamoyskich 

 

w Kozłówce

5 października 2017r. dzieci z Punktu Przedszkolnego oraz Oddziału Przedszkolnego w Samoklęskach wybrały się do Kozłówki, aby podziwiać zespół pałacowo - parkowy w barwach jesieni. Najważniejszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Zamoyskich. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały ciekawych opowieści z życia hrabiego, podziwiały komnaty, meble, zegary. Drugim etapem naszej wycieczki było zwiedzanie przepięknego ogrodu pałacowego, gdzie wspólnie spacerowaliśmy, zbieraliśmy kasztany, liście i żołędzie. Cała wycieczka miała na celu ukazanie dzieciom piękna naszej najbliższej okolicy.


Dzień Chłopaka 

 

w przedszkolu

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!
 

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola.  Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu nasi chłopcy otrzymali prezenty w postaci samochodu. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.


 

Pan Policjant

 

w naszym

 

przedszkolu

W naszym przedszkolu kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem. Dlatego też 20.10. 2017r. do przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach przybył pan policjant, sierż. Cezary Niećko z Komisariatu Policji w Niemcach. Na spotkanie zaprosiliśmy również Oddział Przedszkolny. Podczas  wizyty pana policjanta dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem oraz jaki numer alarmowy wybrać w razie zagrożenia. Pan policjant przypomniał również o konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Najmłodsi zapoznali się także ze sprzętem policyjnym i bardzo chętnie brali udział w jego prezentacji. Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden z maluchów nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się przedszkolakom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.


 „Magiczne   Ogrody”
 

    Kontynuując obchody Dnia Dziecka 2.06.2017 r. wyjechaliśmy  na wycieczkę do Tematycznego Parku Rodzinnego „Magiczne Ogrody” w Janowcu. Podczas pobytu w ogrodach na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: gry i zabawy sportowe z animatorem, przejazd kolejką w Kwiatowej Dolinie, wizyta w krainie wróżek Smużek ,zabawy w Grodzie Krasnoludzkim i Podgrodziu, zabawy w krainie Bulwiaków , zabawy na Robankowej Łące, Smoczym placu zabaw i dmuchańcach. W tym dniu nikomu nie groziła nuda, każdy znalazł dla siebie coś interesującego. Największe wrażenie na dzieciach zrobiło pole z gigantycznymi marchewkami, śpiewający skrzat, mruczące drzewa, tego dnia nawet obiad smakował jakoś inaczej- wyjątkowo dobrzeJ  Szczęśliwi choć bardzo zmęczeni wróciliśmy do domu. 

 

 


Dzień

Dziecka

 

 

    Jak co roku 1 czerwca dzieci obchodzą swoje święto, czyli Dzień Dziecka. My świętowanie rozpoczęliśmy zaraz po śniadaniu. Tego dnia słońce świeciło nad Naszym Przedszkolem dla Wszystkich Dzieci i czekało na nich wiele ciekawych zdarzeń. Żeby ten dzień był nie zapomniany, wystarczą dobre chęci, zapał i kilka pomysłów. Dzieci nie potrzebują drogich prezentów. Potrzebują naszego czasu, uwagi, obecności. Poczucia, że robimy coś razem z nimi i dla nich, bo je kochamy, lubimy, bo są dla nas ważne, bo chcemy im sprawić przyjemność , bo lubimy spędzać z nimi czas.  Obchody Dnia Dziecka zorganizowaliśmy pod hasłem „Pirackie przygody”. Każde dziecko, które chciało uzyskać tytuł Pirata Siedmiu Mórz musiało zdobyć siedem sprawności. Przedszkolaki musiały wykazać się m.in. pomysłowością i kreatywnością, sprawnością fizyczną, umiejętnością odczytania na mapie miejsca ukrycia skarbu oraz chęcią pogłębiania swojej wiedzy. Zapraszamy na relację fotograficzną z tego dnia……

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Dzień 

 

Rodziny

Kochana Mamo, kochany Tato,
bardzo kochamy was głównie za to,
że zawsze o nas ogromnie dbacie
i nas na pewno mocno kochacie.
Przyjmijcie życzenia:
sto lat w zdrowiu i marzeń spełnienia!

Jak co roku dla wszystkich przedszkolaków maj jest miesiącem, w którym z wielkim zaangażowaniem i trudem przygotowują występy dla ukochanych Mam, które 26 maja obchodzą swoje święto. W Punkcie przedszkolnym w ten niezwykle ważny czas przedszkolaki przedstawiają programy artystyczne nie tylko dla Mam, a również dla Tatusiów obchodząc wspólnie „Dzień rodziny”. Podczas starannie przygotowanych występów przedszkolaki prezentowały swe talenty recytatorskie i wokalne, budząc zachwyt w oczach najbliższych.
„Dzień rodziny” to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.


Dzień Ziemi

  

Chronić przyrodę, oszczędzać wodę, dokarmiać ptaki, dbać o zwierzaki, kwiaty hodować, drzewa szanować, prądu nie marnować i nigdy nie śmiecić – przyrzekali dziś przedszkolacy.


21 kwietnia obchodziliśmy w przedszkolu „Dzień Ziemi”. W tym dniu nasze przedszkolaki  uczestniczyły w całodziennych zabawach i zajęciach tematycznych poświęconych czystości naszej planety. Kolejnym punktem obchodów „Dnia Ziemi” było wykonanie pracy plastycznej, każde dziecko wykonało swoje własne drzewko, a następnie przykleiło je do wspólnej planety.

 


 

Śniadanie wielkanocne

  

W tradycję naszego przedszkola wpisało sie śniadanie wielkanocne. Dzięki takim uroczystościom od najmłodszych lat uczymy dzieci pielęgnować świąteczne tradycje i przekazywać je z pokolenia na pokolenie po to, by święta były świętami, a piękne świąteczne tradycje zostały niezmienne.

 12 kwietnia  wszystkim uczestnikom śniadania wielkanocnego udzielił się miły, świąteczny nastrój: dzielenie się jajkiem i składanie życzeń, słodki smak babek i mazurka.

Kilka dni przed świętami wszystkie przedszkolaki chętnie zabrały się do pracy ozdabiając wielkanocne stroiki prześcigając się przy tym, który piękniejszy i staranniejszy.

 


 

Palmy wielkanocne

  

7 kwietnia  wspólnie z rodzicami robiliśmy palmy wielkanocne. Celem zajęć było przybliżenie niektórych tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, śmiałego wyrażania własnych myśli oraz rozwijanie poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni.

Na zajęciach panowała miła, radosna atmosfera świąteczna. Rodzice poza obserwacją własnych pociech włączyli się do wspólnego wykonania palm, tym samym sprawiając wiele radości dzieciom. Udział we wspólnych zabawach
w przedszkolu pozwala rodzicom poznać wszelkie aspekty życia przedszkolnego, obserwować swoje dziecko podczas zajęć wśród rówieśników, ukazać jego umiejętności i zasób wiadomości. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom  za przygotowanie materiałów i czynny udział w zajęciach

 


Czym powitać cię wiosenko
gdy zielona wracasz znów
Chyba tańcem i piosenką,
bo to milsze jest od słów.
Naradzimy się z ptaszkami,
bo z nich każdy śpiewać rad
Zaśpiewają razem z nami,
gdy wiosenny zagra wiatr.


    Spragnione ciepła i zieleni przedszkolaki dużo wcześniej rozpoczęły przygotowania do nadejścia wiosny. Dzięki sprzyjającej pogodzie szukały oznak i zwiastunów wiosny podczas spacerów, a także poznały wiersze i piosenki o wiośnie. Podczas zajęć dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny.
      Gdy wreszcie nadszedł oczekiwany dzień 21 marca, dzieci przybyły do przedszkola w dobrych nastrojach. Dzień rozpoczął się jak każdy: troszkę się pobawiliśmy, zjedliśmy śniadanie a potem…… a potem odwiedzili nas niezwykli goście- Pani Zima, Marzanna, Wiosna i nieco „starszy” przedszkolak. Goście zaczęli się ze sobą przekomarzać aż w końcu wszyscy razem doszliśmy do wniosku, iż czas najwyższy , aby Zima spakowała swoje walizki i ustąpiła miejsce Wiośnie. Jakież było zdziwienie dzieci kiedy wśród przebranych gości rozpoznały swoich rodziców. Po zabawie w sali przedszkolaki wyruszyły barwnym pochodem na spacer trzymając w rękach Marzannę. W ten sposób wszystkie dzieci chciały wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku.
    Głośnymi okrzykami przedszkolaki pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę, pozostawiając Marzannę przy strumyku. Jakież było zdziwienie dzieci kiedy wśród przebranych gości rozpoznały swoich rodziców.


 
 
 


„Calineczka”


13 marca 2017 r.  w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt.: „Calineczka” grupy teatralnej Krak- Art. Adaptacja jednej z najsłynniejszych baśni H.Ch. Andersena przeniosła wszystkie dzieci w świat przepełniony pięknymi kolorami, muzyką i śpiewem. Była to opowieść o malutkiej, uroczej dziewczynce, która wyrosła z kielicha zaczarowanego kwiatu. Dziewczynka poznała na swojej drodze rodzinę Żab, Chrabąszcza, Mysz, Kreta, Jaskółkę, która przeniosła ją w zaczarowany świat krainy Elfów. Uczniowie brali aktywny udział w przedstawieniu, ucząc się dobroci, uczciwości, opiekuńczości, niesienia pomocy potrzebującym i wdzięczności. Aktorzy zachęcali do klaskania, a co odważniejszych zapraszali na scenę do wspólnego tańca. Dzieci świetnie się bawiły i gromkimi brawami podziękowały aktorom za przedstawienie.


„Bezpiecznie z prądem”

28 lutego 2017 roku w Szkole Podstawowej w Samoklęskach odbyło się spotkanie, podczas którego wychowankowie klas młodszych, w tym także Punktu Przedszkolnego mogli obejrzeć film i wysłuchać rad na temat zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z prądu oraz urządzeń elektrycznych. Uczniowie dowiedzieli się o naturalnych źródłach energii i takich, które zanieczyszczają powietrze. Prowadzący szczególnie uczulali dzieci na to, aby korzystali z urządzeń elektrycznych tylko w obecności osób dorosłych, ponieważ nieodpowiednie korzystanie z prądu, może prowadzić do bardzo poważnych skutków. Na dowód tego mieliśmy możliwość obejrzenia filmu, który prezentował przykłady właściwego i niewłaściwego korzystania z prądu. Prowadzący omówili również zasady prawidłowego zachowania się podczas burzy z wyładowaniami elektrycznymi (piorunami). Dzięki uczestnictwu w tym spotkaniu uczniowie uzyskali bardzo cenne informacje na temat bezpieczeństwa. 

 

 

Dobranocka bez telewizora!? Komputera a nawet książki z obrazkami?!? Czy to w ogóle możliwe?? Otóż tak. Dawno, dawno temu, przy blasku lamp naftowych i cieple domowego pieca, bajki na dobranoc opowiadali dzieciom dziadkowie. Aby się o tym przekonać 22 lutego przedszkolaki wybrały się na zajęcia muzealne  do Muzeum Wsi Lubelskiej. Odbyliśmy podróż w czasie. W jednej z chat mieszczących się na terenie muzeum, dzieci dowiedziały się jak dawniej ich rówieśnicy spędzali długie, zimowe

wieczory i z jaką niecierpliwością czekali na bajania starszych członków rodziny. Jedną z takich bajkowych opowieści wykonaną „własnoręcznie” mieliśmy okazję obejrzeć na własne oczy. Przedszkolaki były pod ogromnym wrażeniem tego co miały okazję zobaczyć dlatego na pewno powrócimy tu na kolejne „podróże w czasie”.

  


 

Idzie wąż wąską dróżką, 
Nie porusza żadną nóżką,
Poruszałby gdyby mógł,
Lecz wąż przecież nie ma nóg!

  

17 lutego 2017 r. nasze przedszkolaki  uczestniczyły w prawdziwej lekcji przyrody. Spotkanie poprowadziła pani Katarzyna Kobyłka, która zaprezentowała kilka niezwykłych gatunków  zwierząt pochodzących z różnych stron świata. Były to między innymi ostronos rudy, krab tęczowy, piranie,
anolis kubański, boa tęczowy, ptasznik oraz skorpion.
Dzieci miały możliwość bezpośredniej obserwacji, jak również poznania wielu ciekawostek z życia tych zwierzątek.

Spotkanie dostarczyło wielu emocji, dzieci mogły dotknąć i obserwować żywe okazy egzotycznych zwierząt, przezwyciężać swoje uprzedzenia, rozwijać nowe zainteresowania. Spotkanie utwierdziło ich w przekonaniu, że świat zwierząt jest niezwykle ciekawy.


 

Grupa Artystyczna „Rekonstrukto”

 

Dnia 15.02.2017 r. w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii. Zaprezentowała ją Grupa Artystyczna ,,Rekonstrukto z Lublina z pokazem historycznym „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka". Uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji historii, podczas której artyści przybliżyli obyczaje, kulturę epoki, tradycyjny strój Sarmaty, uzbrojenie, metody walki, dali lekcję szermierki, zaprezentowali różne rodzaje broni. Nasze przedszkolaki dowiedziały się, jak przebiegał proces czarownic oraz jakie dawniej stosowano tortury. Zapoznaliśmy się także ze średniowiecznym prawem i karami. Na własnej skórze mogliśmy się przekonać, jak były one dotkliwe.  Wszyscy byli zadowoleni i podekscytowani. Żywa lekcja historii była bardzo dobrym pomysłem. Dzięki niej wszyscy staliśmy się bogatsi w nową wiedzę i doświadczenie. Za tak niewielką kwotę , w ciekawy , zabawny i przystępny dla nas sposób dużo się dowiedzieliśmy i nauczyliśmy. Dodatkowo wszystkim – zarówno uczniom , jak i nauczycielom – lekcja bardzo się podobała. Nawet najmłodszym dzieciom przypadała ona do gustu i świetnie się na niej bawiły. Mam nadzieję , że jeszcze kiedyś naszą szkołę odwiedzi taka Grupa Artystyczna. Po pokazie uczestnicy mogli przyjrzeć się z bliska rekwizytom wykorzystanym podczas pokazu.


 

„Dzwonią dzwonki, skrzypią sanie. 
Konie rżą i słychać śpiew.
Jedzie nasz wesoły kulig
leśną drogą pośród drzew.

Napadało sporo śniegu.
Las śniegowe czapy ma.
Nasze sanie mkną na przedzie
a w tych saniach Ty i ja.”

 

    Zima, gruba warstwa białego śniegu, lekki mróz, to wspaniały czas na kulig. Tym razem (13 stycznia 2017r.) przedszkolaki wybrały się na wspaniały kulig do Dąbrówki. Oprócz przejażdżki sańmi dzieci zwiedziły skansen, w którym miały okazję zobaczyć sprzęty jakimi posługiwali się ich dziadkowie- żelazko z duszą, tara, dawne telewizory, radia. Kiedy, z zimna nieco poczerwieniały nam nosy ogrzaliśmy się chwilę przy ognisku i wyruszyliśmy na spotkanie z ostatnią atrakcją – małym zwierzyńcem. Po krótkim spacerze naszym oczom ukazany się kozy, szkocka krowa oraz owce św. Jakuba  aż szkoda było wracać do Przedszkola…..:)


Babcia z dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci więc pracują
Zetrą kurze w każdym kątku,
przypilnują dziś porządku.
W kuchni błyszczą już talerze,
wnusia babci bluzkę pierze
Wnusio już podaje kapcie,
bardzo Kocha swoja babcię.
Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków ważna rzecz!

10 luty był zimnym i  mroźnym dniem, ale w serduszkach przedszkolaków było gorąco, a  powodem takiej atmosfery jest  obchodzony  w przedszkolu Dzień Babci i Dziadka. Mimo niskiej temperatury jest to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na  twarzach wszystkich.

Tak też było w  Naszym przedszkolu, do którego licznie  przybyli nasi najukochańszy dziadkowie . Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy  reprezentowały swoje umiejętności. Dzieci  dla swoich dziadków przygotowały serduszka. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, każdy wnusio mógł posiedzieć na kolanach swojego dziadka lub babci, pokazać ulubione zabawki, czy pokazać prace plastyczne.


 

Ewakuacja w Szkole Podstawowej w Samoklęskach

 

10 lutego 2017 r. o godz. 11.00 w Szkole Podstawowej w Samoklęskach rozległ się sygnał alarmowy informujący o zagrożeniu pożarowym. Były to ćwiczenia ewakuacyjne na wypadek pożaru w budynku szkoły. Wszyscy uczniowie, w tym nasze przedszkolaki i pracownicy udali się na salę gimnastyczną. Po odebraniu raportów o przebiegu ewakuacji, Pani dyrektor szkoły odwołała alarm. Ewakuacja przebiegła w sposób sprawny i szybki. Nad bezpiecznym przebiegiem akcji czuwali strażacy z OSP w Samoklęskach i Kamionki. Akcja przeciw pożarowa była dużym przeżyciem dla naszych przedszkolaków. Szczególnie nasza wychowanka może być szczególnie dumna ze swojego taty Cezarego Smolińskiego, który przeprowadził pokaz udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w pożarach. Dzięki temu wydarzeniu w naszej szkole dzieci poszerzyły swoje wiadomości na temat właściwego zachowania się w sytuacjach zagrożenia.

  

  

   


 

 

Magiczna księga

  
 

Dnia 08.02.2017r. do naszej szkoły przyjechała grupa teatralna z Białegostoku „Iskierka”, która przedstawiła dzieciom bajeczkę edukacyjną pobudzającą wyobraźnię dzieci. Była to opowieść o dziewczynce uzależnionej od komputera, która za pomocą magicznej księgi zostaje przeniesiona w baśniowy świat książek, gdzie przy pomocy znanych bajkowych postaci zaczyna rozumieć, że komputer nie jest jedynym źródłem zabaw. Dzieci często były włączane do wspólnej zabawy podczas baśniowej podróży. Dziękujemy za tak miłą przygodę.
 
 
 

 
  


    

Robimy

 

zdrowe

 

kanapki

 

  

 

Dnia 07.02.2017 r.  przedszkolaki   podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem „Robimy zdrowe kanapki”. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy razem zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie . I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

  

  


 


Jest karnawał.

W karnawale wszyscy urządzają bale.

To tradycja bardzo stara,

strojów pięknych co niemiara.

Niech się bawią duzi, mali

zgromadzeni na tej sali.

 

    Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci.

    W dniu 13 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Wszystkie przedszkolaki już od rana były podekscytowane czekającą ich, zabawę rozpoczęliśmy zaraz po śniadaniu w przedszkolu. W przedszkolu słychać było skoczne nutki. Wystrój sal wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Przedszkolaki świetnie się bawiły, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim tym zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały okres karnawału przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze. W czasie balu dzieci mogły napić się soku oraz schrupać ciasteczka, paluszki, czy słodkie cukierki. 

    Przedszkolaki poprzez zabawę rozwijały umiejętności współżycia i współdziałania w grupie, rozwijały śmiałość w kontaktach z rówieśnikami, umocniły wiarę  we własne możliwości, wzmacniały poczucia własnej wartości, Bal dostarczył wszystkim wiele  radości. My, dorośli, patrząc na zabawę dzieci, możemy uczyć się od nich spontaniczności i radości życia. Następny bal karnawałowy już za rok... 
  

 

Przedszkolaki dokarmiają ptaki

    

Zima długa i surowa,
naszym ptaszkom ziarno chowa.
 
Ptaszki głodne przyfruwają,
i w okienko zaglądają.
 
Nakarm ptaszki mój kolego,
a tym sprawisz coś dobrego.
 
Pełny brzuszek to uczyni,
że się ptak nie boi zimy.

   

   

Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. W związku z tym ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Dlatego też przedszkolaki  z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach dbają o to, żeby w karmniku nie zabrakło pożywienia dla ptaków. Dzieci swoje wrażenia przełożyły również na prace plastyczne, które sprawiły im wiele radości.
 
 

 

 


   

„Hej kolęda, 

kolęda…….”

   

    Uroczystość Jasełek od wielu lat wpisana jest do kalendarza uroczystoścrganizowanych w naszym przedszkolu. W tym roku również przedstawiły Jasełka dla rodziców i zaproszonych gości.

    Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas inscenizacji Jasełek, wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną, rozwijanie indywidualnych predyspozycji i uzdolnień aktorskich dzieci oraz nabywanie odwagi, śmiałości podczas występów przed publicznością.  

    Przedstawienia były wyjątkowe, a mali aktorzy spisali się znakomicie. Po występach rodzice razem z dziećmi zasiedli do wspólnego poczęstunku, podczas którego dzieci miały okazję wręczyć najbliższym wykonane przez siebie prezenty.

 

 


 

 Mikołaj

 

przedszkolu

  

Z małego domku zerka Mikołaj bardzo stary. 
On nosi długą brodę i małe okulary. 
Zakłada ciepłe buty. 
W nich może w świat wyruszyć. 
Na plecach ma prezenty,
w swym worku- bardzo dużym. 
Na niebie, hen wysoko gwiazdeczki jasno świecą 
By mógł paczuszki zanieść i dać je grzecznym dzieciom 
"Ten worek jest już pusty! Do domu wracać mogę". 
Mikołaj wypoczywa, by jutro ruszyć w drogę

   

Od rana w przedszkolu wielkie poruszenie. Wszyscy czekają na specjalnego gościa...Kto odwiedził dzisiaj wszystkie przedszkolaki? Najprawdziwszy święty Mikołaj! Przyniósł dla dzieci małe niespodzianki. Dzieci przywitały go przygotowanymi na tą okazję piosenkami i wierszykami. Po rozmowie i wspólnej zabawie z Mikołajem przyszedł czas na prezenty tak długo oczekiwane przez dzieci. Przedszkolaki  obiecały, że nadal będą grzeczne i już teraz zaprosiły Mikołaja ,aby ich odwiedził również w przyszłym roku.
Mikołaj pięknie się pożegnał i obiecał, że na pewno wróci do Nas za rok.

 

 


Obchody Dnia Pluszowego Misia

 

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. 

Pluszowe misie opanowały nasze przedszkole.

„Przybyły”ze swoimi małymi właścicielami,

aby bawić się, świętować i uczyć.

 

    Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia (25 listopada) każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy.

    Obchody święta wszystkich misiów rozpoczęliśmy zaraz po śniadaniu, kiedy to całą grupą zawędrowaliśmy na salę gimnastyczną. To właśnie tam, wraz z dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III uczestniczyliśmy                                 w przeróżnych konkurencjach związanych z misiami. Braliśmy udział  m.in. w : przejściu z  misiem „nad przepaścią”, układaniu puzzli, biegu slalomem                                 ( oczywiście z misiem) a na koniec odbył się mini test „Zwyczaje misiów”. Zanim powróciliśmy do naszej Sali każdy otrzymał wielkiego lizaka w kształcie misia. Ale to nie był jeszcze koniec naszych zabaw, jak tylko weszliśmy do Sali rozpoczęliśmy wspólne malowanie wielkich misiów, bawiliśmy się przy piosenkach„Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”.


 

Doktor

 

Ząbek

  

 

Szorujemy ząbki dzielnie,
szczotką, pastą, ciepłą wodą,
aby lśniły jak gwiazdeczki
super bielą i urodą.

  

    13  grudnia zaraz po obiedzie do naszej sali zapukała p. Zofia Ochnio, pielęgniarka z pobliskiego Ośrodka Zdrowia w Starościnie. Podczas swojej wizyty p. Zofia przekazała nam bardzo ważne informacje o szczotkowaniu ząbków a dla utrwalenia zasad mycia zębów obejrzeliśmy bajkę „Doktor Ząbek” . Na koniec wszyscy wyposażeni w pasaty i kubeczki poszliśmy do łazienki zadbać o nasz śnieżnobiały uśmiech


 

„CYRK O’ BIMBOLANDO”

 

Dnia 14 grudnia 2016r. w Szkole Podstawowej w Samoklęskach  gościł cyrk O’ Bimbolando.  Byli to młodzi artyści pochodzący z Ukrainy.  Goście przyciągali wzrok dzieci, gdyż poprzebierani byli  w charakterystyczne kolorowe stroje. Program zaprezentowany przez artystów był ciekawy i pełen niespodzianek. Również uczniowie i dzieci z Punktu przedszkolnego  brali czynny udział w pokazach.  Dzieci miały okazję obejrzeć trudne akrobacje i występy  klauna oraz jego asystentki.  Jednak największą atrakcją okazała się możliwość dotknięcia węża.  Głośne brawa po występie dowodzą, że występ podobał się wszystkim. Była to wspaniała zabawa.

 

 

 


 

Wyjazd na spektakl teatralny 

pt.: „Baśnie Pana Andersena”

 

 

Dnia 21 grudnia 2016 r. przedszkolaki z  Punktu Przedszkolnego i  Oddziału przedszkolnego, a także uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Samoklęskach wyjechali do Domu Kultury w Lubartowie na spektakl teatralny pt.:  „Baśnie Pana Andersena” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.  Spektakl ten jest adaptacją kilku najbardziej znanych baśniowych opowieści H. CH. Andersena: „Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie kaczątko”, „Nowe szaty cesarza”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Świniopas”. Baśnie niosły optymistyczne przesłanie dla dzieci i dorosłych o tym, że dobro można odnaleźć w wytrwałości  dążenia do celu, życzliwości dla świata, akceptacji siebie i tolerancji dla drugich. Bardzo miło spędziliśmy czas. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, wprowadziło dzieci w niezwykłą podróż, w świat wrażeń i osobistych przeżyć.

 

 

 


 

„Andrzejki

w Punkcie 

Przedszkolnym”

 

Wszyscy wiemy, że Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W odległych czasach wierzono, że dzień 30 listopada, otwiera drzwi do nieznanej przyszłości. W dzisiejszych czasach Andrzejki są świetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach.

W Punkcie Przedszkolnym andrzejkowe wróżby odbyły się środę 24 listopada 2016r. . Atmosfera od samego rana była gorąca. Dzieci podekscytowane nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy. Przedszkolaki mogły poznać swoją przyszłość, imię ukochanej/ukochanego i dowiedzieć się, co może zdarzyć się w ich życiu w niedalekiej przyszłości. Nie mogło też zabraknąć wróżenia z butów. Kiedyś wróżbę ustawiania butów do drzwi stosowały niezamężne panny, chcąc dowiedzieć się, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. Wróżby były wielką atrakcją. Wiele radości sprawiły dzieciom także tańce na szkolnej dyskotece. Dla głodnych i spragnionych panie Punktu Przedszkolnego przygotowały słodki poczęstunek. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....


W naszym parku na jesieni,
od kolorów aż się mieni.
Gubią liście lipy, klony,
tu liść żółty, tam czerwony.
Lekki wietrzyk dmucha wieje,
miecie liście przez aleje.

- Co tam niesiesz powiedz Marku?
- Kolorowe liście z parku.

 

Prace plastyczno - techniczne z użyciem darów jesieni to szczególne dzieła sztuki. Wykonane przez dzieci z uwzględnieniem twórczej dziecięcej wyobraźni są piękne i teraz zdobią naszą salę i szatnię. Spójrzcie na nie i oceńcie sami!!!  Wiele czasu poświęciliśmy na zabawy związane z tematyką darów jesieni. Swoją jesienną przygodę rozpoczęliśmy od wybrania się na spacer po okolicy, gdzie podziwialiśmy kolorystykę jesiennej przyrody. Dzieci postanowiły zaprosić panią  jesień do naszej Sali przedszkolnej w postaci kolorowych liści oraz warzyw i owoców. Nie zabrakło również dobrej zabawy i wielu uśmiechów.

 


Wycieczka do piekarni

 

  

W środę 26 października dzieci z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach razem ze swoimi opiekunkami wybrały się na wycieczkę do piekarni w Kamionce. Celem wycieczki było poznanie zawodu piekarza, zapoznanie się z etapami wypieku chleba oraz poznanie produktów potrzebnych do wyrobu pieczywa. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Dowiedziały się także jak nazywają się poszczególne maszyny i narzędzia piekarskie. Przez cały czas zwiedzania piekarni towarzyszył dzieciom cudowny zapach i aromat pieczywa. Pani kierownik placówki pokazała dzieciom również jak się drukuje naklejki na pieczywo oraz wystawia fakturę na zamówiony towar.  Na zakończenie Pani kierownik podarowała przedszkolakom  ogromny bochen chleba świeżo upieczony, który dzieci zjadły ze smakiem w przedszkolnej sali . Przedszkolaki z wyprawy wróciły zadowolone i pełne wrażeń.


 
 


Wyjście do szkolnej kuchni

  

7  listopada dzieci z Punktu Przedszkolnego w związku z realizacją tematyki- „Urządzenia elektryczne” odbyły wycieczkę do przedszkolnej kuchni, aby zobaczyć ile urządzeń elektrycznych znajduje się w szkolnej kuchni. Przedszkolaki poznały bliżej miejsce, gdzie przygotowywane są pyszne obiady za pomocą różnych urządzeń. Okazało się, iż miejsce to kryje w sobie wiele tajemnic. Pani kucharka pokazała dzieciom, jak wyglądają wielkie kotły, w których właśnie gotowała się pyszna zupa. Kolejną atrakcją i wielkim zaskoczeniem dla maluszków były ogromne patelnie do smażenia oraz kuchnia gazowa. Pani Magda i Asia zaprosiły nas również do spiżarni, aby pokazać nam, gdzie są przechowywane różne składniki do potraw oraz inne urządzenia elektryczne. Po drodze spotkaliśmy panią Małgosię, naszą dietetyczkę, która właśnie sprawdzała, czy się wszystko zgadza w rachunkach. Spotkanie było dobrym wprowadzeniem dzieci w dalsze odkrywanie tajemnic kuchennego świata. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy od pań po kartoniku mleka. Dziękujemy Paniom z kuchni za miłe przyjęcie!

 


 

 

Z wizytą na poczcie

 

 

19 października dzieci z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach wybrały się na pocztę w Kamionce. Celem wycieczki było zapoznanie  z instytucją poczty i pracą listonosza. Dzieci poznały zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Przedszkolaki poznały logo poczty oraz oglądały różnorodne przekazy pocztowe, kartki i paczki. Miały okazję przyjrzeć się pracy pań na poczcie. Poznały drogę listu, paczki i innych przesyłek. Pani naczelnik poczty pozwoliła dzieciom zajrzeć na wszystkie półki regału, gdzie znajdowały się kolorowe książeczki i zabawki Wizyta na poczcie była również dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Na zakończenie dzieci zakupiły kartki oraz koperty, które później wykorzystają, pisząc list do świętego Mikołaja.

  

 

 


Dzień Chłopaka
 
    Dnia 29 września 2016 roku z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole odbyła się dyskoteka. Tego dnia świętowały wszystkie dzieci: chłopcy i dziewczynki z klas starszych oraz najmłodsi z Punktu Przedszkolnego. Zabawa jak to zwykle bywa była udana. Rytmiczna muzyka zachęcała do pląsów i porywała do tańca nawet najbardziej opornych. W trakcie dyskoteki zorganizowano wiele zabaw i konkursów. Po wyczerpujących pląsach był słodki poczęstunek, a najmłodsi Panowie otrzymali upominki. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Uroczystość w doskonały sposób posłużyła dalszemu poznaniu i zintegrowaniu grupy przedszkolnej, jak i całej szkoły. Zdjęcia wykonane podczas uroczystości są miłym wspomnieniem tych chwil.
 
  

 

Pan Policjant w Przedszkolu

 

 

Dnia 22.09 2-16r do naszego przedszkola zawitał Pan Policjant z Komisariatu Policji w Niemcach Cezary Niećko. Pan Policjant chętnie opowiedział przedszkolakom z Punktu przedszkolnego oraz oddziału przedszkolnego o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególnie o tym, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i nie zapiętych pasów.  Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się akcesoria policjanta typu: pałka, kajdanki, lizak oraz elementy ubioru takie jak: czapka i kurtka. Każdy przedszkolak mógł przymierzyć  i zobaczyć  czy pasuje. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały filmik, dotyczący numerów alarmowych oraz otrzymały słodki upominek w postaci cukierków.

    Serdecznie dziękujemy Panu Policjantowi za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód Policjanta.
 
 
 
 
 
 
 

 

Wyjazd na

 

przedstawienie 

  

pt: „Kozucha

 

Kłamczucha

  

W dniu 20 .09.2016 roku dzieci z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach wybrały się wraz z opiekunami do Zespołu Szkół w Kamionce na  przedstawienie pt. „KOZUCHA KŁAMCZUCHA” w wykonaniu aktorów Studia Małych Form Teatralnych. Przedstawienie, oparte na motywach utworu Janiny Porazińskiej, zrealizowane było w formie zabawnej opowieści. Głównym bohaterem bajki była Kózka, która szukała rozrywki w swoim kłamstwie. Ze spektaklu wypływał cenny morał uczący prawdomówności, umiejętności wybaczania i prawdziwej przyjaźni. Spektakl odbywał się w pięknej scenografii i przy oryginalnych strojach aktorów akcentujących piękno Podhala. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem oglądały przedstawienie oraz brały w nim czynny udział. Mogły też podczas spektaklu kilkakrotnie wykazać się na forum publiczności u boku aktorów np. umiejętnością tańca góralskiego.


,,Wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej"

          13 czerwca przedszkolaki  odwiedziły bibliotekę szkolną. Pani Marta zaprosiła wszystkich do zwiedzania czytelni. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom znajdującym się na półkach, a szczególne książeczkom dla dzieci Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowa i bogato ilustrowana literatura, którą z chęcią oglądały. Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece, o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także jak należy dbać o książki oraz zachowywać się w bibliotece. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia.


Ochotnicza Straż Pożarna

 

Dnia 10. 06. 2016r. dzieci z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach odwiedziły strażaków z miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Celem wizyty było poznanie pracy strażaków oraz trudności z jakimi spotykają się podczas służby. Strażacy ze szczególnym zaangażowaniem zaprezentowali przedszkolakom wyposażenie wozu bojowego, a jego głośny sygnał  alarmowy oraz klakson wzbudziły wiele emocji. Strażacy zaprezentowali również sprzęty niezbędne podczas akcji ratunkowych. Przedszkolaki wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków. Dzieci przez chwilę mogły wcielić się w rolę strażaka zakładając mundur i hełm, wiele radości sprawiły im również próby posługiwania się wężem. Największą frajdę dla przedszkolaków zrobił  pokaz "lania wody" z węża i działka. Na zakończenie dzieci otrzymały od strażaków słodki poczęstunek. Myślę, że w przyszłości będziemy mieli wielu ochotników w Straży Pożarnej.

 


 

Wycieczka do

 

Mini

   

Zoo w Leonowie

3 czerwca 2016 r. korzystając z pięknego, słonecznego dnia, przedszkolaki z punktu przedszkolnego  wraz z oddziałem przedszkolnym w  Samoklęskach wybrały się  do Mini  Zoo w Leonowie. Czekało tam na nich wiele atrakcji, mieli możliwość obejrzenia i usłyszenia o wielu gatunkach zwierząt zamieszkujących w Polsce i egzotycznych krajach. m. in: strusie afrykańskie i strusie emu, kozy afrykańskie, świnki peruwiańskie, kangura, konie, osiołki, bociany, gęsi. Niezwykłą radość sprawiło im to, że mogły je pogłaskać i karmić. Oprócz żywych zwierząt, na dzieci czekały również (na szczęście sztuczne) zwierzęta  prehistoryczne- dinozaury . Odważni mogli pozować do zdjęć w paszczy jednego z nich.  Na spragnionych zabawy czekały dmuchańce, na których mogli skakać się do woli.  Na koniec wycieczki odbyło się malowanie buzi barwami indiańskimi, a następnie każdy sam mógł wykonać sobie pióropusz z dodatkiem prawdziwego strusiego pióra. Każdy przedszkolak wrócił pełen wrażeń i pozytywnych emocji.


 

Dzień

 

Dziecka

 

Dzień Dziecka. Najradośniejsze, najszczerzej- po dziecinnemu- roześmiane święto ze wszystkich.  01. czerwca Gminny Ośrodek Kultury przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Kamionce, zorganizował imprezę taneczną dla wszystkich dzieci z przedszkoli i nie tylko. Jak co roku organizatorzy postarali się o to, aby tego dnia dzieci poczuły się wyjątkowo. Gwar, śmiech, zabawa i roześmiane buzie – tak w skrócie można posumować ten dzień. Propozycje zaplanowane przez organizatorów umożliwiły wszystkim maluszkom na radosne przeżycie wszelkich atrakcji tego dnia. Dzieci miały możliwość zaprezentować swoje talenty taneczne oraz muzyczne podczas zabaw tanecznych.  W celu uatrakcyjnienia naszego pobytu w GOK- u, organizatorzy imprezy zaplanowali różne konkursy dla dzieci oraz pań. Dla zgłodniałych i zmęczonych zaplanowany był odpoczynek, podczas którego małe łakomczuszki mogły posmakować pysznych ciast. Na zakończenie imprezy dla każdego przedszkolaczka przygotowany został mały podarunek w postaci zabawki.

  
 


 

Dzień 

 

Mamy 

 

i Taty

 

Uroczystość Dnia Rodziców  to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. W dniu 23 maja przedszkolaki  zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność przygotowały  dla rodziców pod kierunkiem swoich pań, część artystyczną. Wszyscy przenieśli się do Krainy Wiosny, gdzie życzenia Rodzicom złożyły  owady oraz kwiaty m.in. Biedronki, Motylki, Żabki, Trawa, Przebiśnieg, Stokrotka, Mlecz, Konwalia oraz Tulipan .Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali życzeń. Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście otrzymali od swoich pociech pachnący podarunek w postaci  kwiatka, który sami posadzili jeszcze wczesną wiosną. Po uściskach i słodkich pocałunkach przyszedł czas na degustację ciast, które rodzice sami przygotowali.

  

  

 


 

Międzynarodowy 

Dzień Ziemi

22 kwietnia na całym świecie ludzie obchodzą Międzynarodowy Dzień Ziemi, z tej okazji dzieci uczestniczyły w zabawach i zajęciach, których celem było przybliżenie maluchom idei Światowego Dnia Ziemi połączone z uświadomieniem dzieciom niebezpieczeństw zagrażających Ziemi ze strony człowieka, kształtowanie właściwego stosunku do otaczającej nas przyrody ze zwróceniem szczególnej uwagi na postawy proekologiczne, a także rozumienie konieczności dbania o zasoby przyrody oraz wdrażanie do codziennej i bezpośredniej działalności na rzecz ochrony środowiska. Na koniec zajęć przedszkolaki wykonały wspólny plakat obrazujący jak chcemy aby wyglądała nasza planeta. Tego dnia każde dziecko zasadziło również w doniczce kwiaty ale na razie nikomu nie powiemy po co nam te kwiaty, to wielka tajemnica.


 

Dr Dolittle i jego zwierzęta

 

14.04.2016r. dzieci z Punktu Przedszkolnego wraz z uczniami szkoły, miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne, a umożliwił im to przyjazd grupy teatralnej ART-RE z Krakowa, która przedstawiła spektakl pt. „Dr Dolittle i jego zwierzęta”, na podstawie znanej i lubianej lektury. Przedstawienie miało charakter komediowy. Uczniowie żywo reagowali na to, co działo się na scenie. Brali także czynny udział w akcji sztuki – wcielali się w rolę załogi piratów na statku, tańczyli razem z kapitanem. Dużym zaciekawieniem cieszyły się , szczególnie u maluszków- ogromne pluszowe zwierzęta oraz kostiumy aktorów. Atmosfera dobrej zabawy i radości towarzyszyła im aż do samego końca spektaklu. Aktorzy pożegnani zostali burzą oklasków.

   

   


   

,,OdNowa”

Dnia 03.03.2016r. wybraliśmy się do salonu kosmetycznego  ,,OdNowa”. Przedszkolaki zostały wspaniale przyjęte i miały okazję zobaczyć jak wygląda profesjonalny salon kosmetyczny. Poznały i oglądały wyposażenie, przyrządy jakimi posługuje się kosmetyczka oraz na czym polega jej praca. Dziewczynki zachwyciły się malowaniem paznokci kolorowymi lakierami. Teraz dzieci rozumieją, że kosmetyczka nie tylko maluje paznokcie, ale wykonuje wiele zabiegów zdrowych dla naszej skóry.. Wycieczka do salonu kosmetycznego  sprawiła dzieciom radość i dostarczyła im wiele wiadomości i doświadczeń. Na koniec dzieci wręczyły Pani Kasi słodki upominek ale, jak się okazało, pani Kasia również przygotowała coś dla dzieci – kolorowe balony.


A gdy ktoś jest bardzo chory

Łap telefon w swoje rączki,

Pogotowie już nadjeżdża

Wykręć tylko trzy dziewiątki – 999.

  Przez kilka ostatnich dni w naszym przedszkolu próbowaliśmy się dowiedzieć co należy robić, aby zawsze cieszyć się dobrym zdrowiem. Niestety czasem potrzebujemy pomocy lekarza więc poznawaliśmy również sposoby wzywania i udzielania pierwszej pomocy. W ramach cyklu zajęć „Dbamy o zdrowie” wybraliśmy się do Ośrodka Zdrowia w Starościnie, gdzie dzięki uprzejmości pani pielęgniarki i pana doktora, zwiedziliśmy wszystkie gabinety i poznaliśmy narzędzia pracy wykorzystywane podczas wizyt pacjentów. Następnego dnia nasze przedszkole odwiedził Pan Dawid Gajos – ratownik medyczny. Dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc.

    Dzieci poznały numery telefonów ratunkowych oraz dowiedziały się w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorką ( trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebuje pomocy).

    Na zakończenie spotkania przedszkolaki zadawały pytania dotyczące m.in. zachowania się podczas skaleczeń oraz chciały wiedzieć, jaką szkołę należy skończyć, by móc wykonywać w przyszłości zawód ratownika medycznego.

    Dzięki takiemu spotkaniu dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

 

       


W krainie 

 

beztroskiej

 

zabawy

 

    Skoro „ruch to zdrowie” to my postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym  i w zeszły wtorek wybraliśmy się do zaprzyjaźnionej sali zabaw- Super Kids, w Lubartowie. Celem wyjazdu było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej a także umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę.Największą frajdą, po przekroczeniu progu sali zabaw, okazały się być labirynty. W nie mniejszym stopniu uwagę dzieci przyciągnęły zjeżdżalnie oraz baseny z piłeczkami.Nasze przedszkolaki były bardzo odważne. Z radością pokonywały przeszkody i zanurzały się w kolorowych piłeczkach. Korzystały także z pozostałych atrakcji, tj.: mini pojazdy, samochody, zamki, kąciki tematyczne itp. Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha, aby odpocząć i zregenerować siły. Czas w krainie beztroskiej zabawy minął bardzo szybko.


 

Zasiedliśmy do

 

śniadania

 

wielkanocnego

 

    Jak już nadmienialiśmy, przed Świętami Wielkanocnymi, Dzieci w naszym Przedszkolu wysiewały i podlewały owies, który – jak pokazują zdjęcia wyrósł wspaniale – malowały również pisanki i ozdabiały je według własnego pomysłu.  Owies, kolorowe pisanki i słodką niespodziankę zabrały ze sobą do domu, aby podczas Świąt przypominały im Przedszkole. A przed rozpoczęciem przerwy świątecznej, również w przedszkolu, zasiedliśmy do śniadania wielkanocnego. Na stole zagościły wielkanocne babki, mazurki i obowiązkowo jajka.

 

 

 


 

Słońce mocniej grzeje,

ciepłe już  poranki,

a my z naszą babcią

robimy pisanki.

Mama piecze ciasta,

kupiła baranka.

My jej pomagamy

od samego ranka.


 

    Wielkanoc to czas radości i oczekiwania. Wielki Tydzień jest szczególnym okresem przygotowań, również w naszym przedszkolu. Tradycje i zwyczaje tych świąt, zachowane do dziś, są wspaniałą okazją do rozwijania zainteresowań związanych z ich symboliką. Przedszkolaki w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc z ogromnym zaangażowaniem przygotowywały się do tak ważnego święta. W praktyczny sposób poznały polskie zwyczaje i tradycje ludowe. Zasiały owies do stroika wielkanocnego, wykonały pisanki, którymi udekorowaliśmy salę oraz przygotowały palmy . Dzieci zgłębiły wiedzę na temat zwyczajów Wielkanocnych panujących dawniej i tych, które pozostały do dziś. Nie zabrakło rozmów na temat święcenia i spożywania pokarmów w wielkanocny poranek oraz uwielbianego przez dzieci „śmigusa-dyngusa


SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELKĄ KRUS-U

 

23 marca 2016 r. nasze przedszkole odwiedziła przedstawicielka oddziału KRUS w Lubartowie. Pani uświadomiła dzieciom, jak być bezpiecznym w gospodarstwie rolnym. Przypomniała również, że tylko w obecności dorosłych mogą przebywać przy urządzeniach i zwierzętach, a także to, że nie wolno im samodzielnie obsługiwać maszyn. Zaprezentowany został film na temat bezpieczeństwa na wsi w różnych porach roku przy pracach polowych i inwentarzowych. Po filmie dzieci otrzymały pamiątkowe gadżety: kalendarze ścienne, odblaski. Była to ciekawa lekcja, z której wszyscy wyciągnęli pożyteczne wskazówki.

   


 

Żegnaj Zimo zła!

  

Po długiej i mroźnej zimie, wszystkie dzieci z utęsknieniem oczekiwały przyjścia wiosny. Każdego dnia obserwowały pogodę i przyrodę. Sygnałem zwiastującym nadejście wiosny jest zbliżający się dzień kalendarzowej wiosny tj.21 marca. W tym właśnie dniu w naszym przedszkolu przyszedł czas na pożegnanie zimy, czyli Marzanny. Podczas tak ważnej uroczystości szkolnej, przedszkolaki utworzyli korowód i przeszli wokół naszej szkoły, niosąc zimową pannę i głośno wołając: ,,Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, ciebie dziś żegnamy, bo wiosnę  witamy”. Po pożegnaniu zimy dzieci powitały wiosnę żółtym słoneczkiem oraz piosenką. Do naszego korowodu dołączyły się również dzieci z klasy II

  

  

   

   

 

 


Gdy ozimina szumieć zaczyna,
że nie powróci mróz,
to po tym można od razu poznać,
że wiosna jest tuż, tuż!

Skoro wszyscy mówią, że „wiosna zbliża się wielkimi krokami”, to my postanowiliśmy jej po
szukać. Wybierając się na spacery bardzo uważnie rozglądaliśmy się po najbliższej okolicy, obserwowaliśmy niebo, przyglądaliśmy się drzewom i krzewom oraz zaglądaliśmy do ogródków w sąsiedztwie przedszkola. Okazało się, że wiosna wysyłała nam już mnóstwo sygnałów uprzedzających o jej nadejściu. A skoro zachodzą takie zmiany w przyrodzie, to my również postanowiliśmy odmienić naszą salę. Na początku każdy z nas namalował „marcowe niebo”. Potem na tablicy zakwitły przebiśniegi a obok nich bazie kotki. A na koniec założyliśmy w sali zielony ogródek. Zgromadziliśmy potrzebne przybory (pojemniczki, doniczki, konewki), ziemię, nasionka i cebulki. Przed przystąpieniem do pracy poznaliśmy warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Wspólnie posadziliśmy  cebulę, z której wyrośnie pyszny szczypiorek, wysialiśmy rzeżuchę, pietruszkę. Po zakończonej pracy ustawiliśmy  wszystko na parapecie, w miejsce najbardziej nasłonecznione. Teraz będziemy codziennie podlewać swój mini ogródek i oczekiwać pierwszych plonów. Kiedy wyrosną będą źródłem witamin na kanapkach. A jak smakuje szczypiorek z własnego ogródka doskonale widać na zdjęciach


 

„Bezpieczne ferie 2016″


Ferie zimowe to czas odpoczynku i zabawy, dlatego też w dniu 12 luty 2016 w naszym przedszkolu została przeprowadzona prelekcja dla dzieci w ramach akcji „Bezpieczne ferie 2016″.  Dzieci zostały zapoznane z miejscami bezpiecznymi do zabawy na śniegu i lodzie, oraz gdzie zjeżdżać na sankach z górki. Dzieci zostały pouczone jakie mogą być konsekwencje zabaw w miejscach niedozwolonych.

 


Bo ćwiczyć
i śpiewać każdy może….

            Ruch to zdrowie a muzyka to świetna zabawa, dlatego w przedszkolu łączymy jedno z drugim. Dwa razy  w tygodniu mamy rytmikę, jest to doskonała okazja, aby każdy z nas odkrył w sobie wokalny talent. Podczas zajęć uczymy się nowych piosenek, a nawet nieśmiało stawiamy pierwsze kroki w układach tanecznych. A kiedy jesteśmy troszkę zmęczeni śpiewaniem i zapamiętywaniem kolejnych kroków zaczynają się zabawy ruchowe przy muzyce.

         Ale co tu począć z naszą energią kiedy na dworze szaro buro i ponuro więc na spacer i plac zabaw nie można iść, a co gorsze nie ma w tym dniu rytmiki? Nasze Panie mają na to sposób, takie popołudnia spędzamy pokonując tory przeszkód ułożone z kształtek rehabilitacyjnych. To genialna zabawa dlatego każdy z nas czeka z niecierpliwością na swoją kolej.


Samodzielność - co to takiego???

      Cały ubiegły tydzień w przedszkolu  staraliśmy się rozszyfrować znaczenie tego słowa. Teraz już wszystko jasne a najfajniejsze jest to, że na zakończenie tygodnia każdy z Nas dostał medal samodzielnego przedszkolaka. Jednak zanim medal zawisł na naszej szyi musieliśmy pokazać, że na niego zasługujemy. Dlatego też zakasaliśmy rękawy i ……….. zabraliśmy się za przygotowywanie kanapek. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy razem zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie . I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

 

 

 

 

 

 


Śnieg zasypał pola, lasy.
Dokąd lecą głodne ptaki? 

Kto je karmi po zamieci?
Kto?

Wiadomo- dzieci!

     Dokarmianie ptaków, szczególnie zimą, jest jedną z najbardziej rozpowszechnianych form ochrony ptaków. Przedszkolaki bardzo przejęły się losem tych małych śpiewaków, dlatego też przyniosły do przedszkola woreczki wypełnione zbożem, kaszą, ryżem oraz słoninkę dla sikorek.  Dzieci były bardzo zadowolone, kiedy mogły brać czynny udział w dokarmianiu ptaków. Nasze maluszki są jeszcze za małe i dlatego tę czynność wykonuje pani. Przedszkolaki z wielkim zapałem przygotowały tematyczną pracę plastyczną, aby wyrazić swe uczucia do małych przyjaciół, którzy są przecież ozdobą naszej przyrody

 

                                                                                                          


Zabawa choinkowa, która odbyła się 30.01.2016 r. była okazją do wyśmienitej imprezy, podczas której cała społeczność szkolna miała okazję spotkać się i razem świetnie bawić. Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekały na nadejście tego upragnionego dnia, podczas zajęć przygotowały dekorację sali oraz ćwiczyły układy taneczne.
Wszyscy doskonale bawili się w rytm znanych przebojów, które grał didżej . W przerwach dzieci brały udział w różnych konkursach.  Dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie buziek przez panią wodzi rejkę imprezy karnawałowej, dzieci miały okazję zamienić się w kotka , lwa, albo księżniczkę.
            Karnawałowe atrakcje umożliwiły dzieciom spędzić czas w radosnej atmosferze oraz dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Tegoroczny bal karnawałowy w Szkole w Samoklęskach przeszedł do historii!

 


„Babciu miła, Dziadku drogi
przychodzimy w wasze progi
i z okazji tego święta
mamy buzie uśmiechnięte.

Więc uśmiechy dziś dajemy
Babcię, Dziadka całujemy.
I wy – przy tak wielkim święcie
bądźcie także uśmiechnięci!!”

    29.01.2016 przedszkolaki w szczególny sposób wyraziły wdzięczność i ogromną miłość do swoich najukochańszych Babć i Dziadków. Licznie przybywający do Nas Goście zasiadali na przygotowanych dla nich miejscach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie. Już po chwili pojawili się namłodsi aktorzy i piosenkami, wierszykami i tańcem podziękowały Babuniom i Dziadziusiom za to, że zawsze mogą na nich liczyć. Wszystkim towarzyszył uśmiech na twarzy i zadowolenie ze wspólnej zabawy. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

 

 

 

 


Wigilia – przystrojony biało stół
zaprasza siądź z nami gościu nasz
opłatek weź i z nami dziel, 
bo dzisiaj radość gości w nas.”

    Wzruszenie, radość i świąteczna atmosfera - tak w kilku słowach można podsumować nasz bożonarodzeniowy występ i spotkanie z Rodzicami. Przedszkolaki, jak to w naszym zwyczaju, przygotowały przedstawienie dla  Rodziców, dyrekcji i zaproszonych gości. Co więcej był to pierwszy występ przed tak dużą publicznością. Wspólne kolędowanie, choinka i bożonarodzeniowy wystrój przedszkola sprawiły, że świąteczny nastrój zawitał u nas na dobre. A największą frajdę, i  tym dużym ,i tym małym sprawił śnieg, który obficie sypnął w Naszej Sali. To na pewno za sprawą pięknie zaśpiewanej piosenki „Śnieg pada”.


Ubieranie choinki

 

 

 Przedszkolaki miały pracowite popołudnie. Wszystko zaczęło się od wspólnego dekorowania pierniczków  według własnego pomysłu.   A potem  Pani ustawiła na środku Sali choinkę. Na początku wyglądała ona  skromnie, ale dzieci zmieniły ją w piękne, kolorowe drzewko. W tym roku nasza choinka była wyjątkowa, ponieważ dzieci zawieszały na niej przeróżne słodkości, np. pierniczki, cukierki. Dzieci podchodziły i ubierały choinkę z dużym zaangażowaniem i przejęciem. Końcowy efekt wspólnej pracy był oszałamiający. Ubogie drzewko zmieniło się w różnobarwną Pannę zieloną.

 

 

 

 

 


Mikołaj to taki święty,
co dzieciom przynosi prezenty.
Przychodzi do nas nocą, gdy na niebie gwiazdki migoczą.
Ma brodę siwą i wąs kręcony,

gruby brzuszek i płaszczyk czerwony. 

       7 grudnia z workami pełnych prezentów odwiedził nas najbardziej oczekiwany gość - Mikołaj. Dzieci z przejęciem powitały Mikołaja wierszykiem oraz piosenką. Każdy przedszkolaczek chciał mieć z naszym gościem pamiątkowe zdjęcie. Mikołaj nikomu nie wręczył rózgi, pewnie dzieci były bardzo grzeczne przez cały rok. Na pożegnanie wręczyliśmy świętemu słodki podarunek i zaprosiliśmy na następny rok.


 


„Dziś od rana plusk
w łazience.

To maluchy myją ręce.
Najpierw w wodzie opłukują,
potem mydłem nasmarują.
Znowu woda - istny cud.
W umywalkę pup -puk -puk.
Jeszcze tylko kran zakręcę
i już czyste mamy ręce”.

 

27 listopada
w naszym Punkcie Przedszkolnym gościliśmy Panią  Zosię, która jest  pielęgniarką w Ośrodku Zdrowia w Starościnie. Pani Zosia podczas rozmowy z przedszkolakami dużo uwagi poświęciła dbaniu o czystość ciała oraz zdrowemu odżywianiu się. Dzieci obiecały, że będą zjadały całe obiady.Góra Grosza

 

Co roku bierzemy udział w akcji „GÓRA GROSZA”, której celem jest zebranie funduszy dla najbardziej potrzebujących Domów dla Dzieci i Rodzinnych Domów Dziecka. Dzieci bardzo się zaangażowały w zbieranie monet i przyniosły do przedszkola woreczki pełne drobnych monet.

Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy wzięli udział w tej akcji.

 
 
 

 
  „Andrzeju, Andrzeju
Prosimy dziś Ciebie,
Pozwól nam zobaczyć
Co pisane nam
w niebie”.

 

Dzień 26 listopada również przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach  spędziły na wróżbach, poczęstunku i wspólnej zabawie. Dzieci podczas święta andrzejkowego poznały tradycje i obrzędy związane z tym świętem.


Dzień Pluszowego Misia

W dniu 24.11.2015r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy.Uroczysty dzień rozpoczął się od układania przyniesionych pluszaków w „Krainie Pluszowego Misia”.A zaraz po śniadaniu odwiedziła Nasze przedszkole, Pani Ania Mitura z Biblioteki Publicznej w Samoklęskach, która to zapoznała Nas z historią tego święta  i nauczyła piosenki „Ja jestem Miś” .Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, , śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustacja miodku.

Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem. 
Spotkanie z Panem Policjantem

Do naszej szkoły przybył Pan policjant. Podczas spotkania dzieci dowiedziały  się , jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. gdy zaczepia dziecko osoba dorosła, kiedy zauważy się pożar, itp.
Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów a  największą uwagę dzieci skupiły kajdanki.

 Dzięki książeczkom, jakie otrzymało każde dziecko, informacje przekazywane przez Pana policjanta zostaną w głowach dzieci na długi czas.
Jesienny spacer

 

 

Idzie łąką, idzie polem, pod złocistym parasolem.

Gdy go zamknie - słońce świeci,

gdy otworzy - pada deszcz.

Kto to taki? Czy już wiecie?

Tak! To właśnie JESIEŃ jest.”

            W pierwszych dniach jesieni dzieci wybrały się na spacer po okolicy, byliśmy ciekawi, czy do odwiedzanego zagajnika zawitała już Pani Jesień. Na szczęście pogoda nam dopisała. Dzieciom najbardziej podobało się chodzenie po suchych  i kolorowych liściach.  

Droga listu- spotkanie
z pracownikami Poczty
w Kamionce 

    5 listopada wybraliśmy się na wycieczkę na pobliską pocztę. Zaciekawione dzieci słuchały informacji o pracy urzędnika poczty. Dzięki tej wycieczce dowiedziały się, że można tam nie tylko wysłać list czy paczkę, ale także zapłacić rachunki, pobrać pieniądze oraz załatwić wiele innych spraw. Przedszkolaki utrwaliły sobie  jaka jest droga listu od nadawcy do adresata. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z opisem wyglądu symbolu poczty oraz skrzynki pocztowej. Była to dla nich również bardzo dobra lekcja prawidłowego zachowania się w miejscu publicznym.

 

 


Wizyta w Piekarni
w Kamionce

29 październikawybraliśmy się na niecodzienną wycieczkę. Była to wizyta w Piekarni  w Kamionce.  Celem spotkania było zapoznanie przedszkolaków z pracą piekarza oraz technologią wyrobu pieczywa. W czasie wycieczki dzieci zwiedziły pomieszczenia piekarni, magazyny i halę produkcyjną. Słuchając wszelkich informacji obserwowały jednocześnie pracę urządzeń służących do produkcji różnego rodzaju pieczywa. Na zakończenie wycieczki przedszkolaków czekała słodka niespodzianka w postaci wypieków piekarni. Serdecznie dziękujemy  za miłe przyjęcie i oprowadzenie wycieczki, a także za sympatyczną atmosferę.

 


Taka jest jesień

 

Jesień to czas wielu wspaniałych, radosnych i pełnych ekspresji zabaw. Dzieci z Punktu Przedszkolnego świetnie się bawiły podczas zajęć poświęconych jesiennej tematyce. Szczególnie dużo radości sprawiła im zabawa w rozrzucanie liści oraz malowanie paluszkami na płótnie. Dużo uwagi poświęciliśmy właściwemu ubieraniu się podczas zimnej i deszczowej pogody, ale cóż taka jest jesień.
 
 
 
   

 


Punkt Przedszkolny   14 /15


Z wizytą w Komendzie Powiatowej Policji w Lubartowie

   25 maja 2015 r. dzieci z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach odwiedziły Komendę Powiatową Policji w Lubartowie. Małych gości przyjął osobiście rzecznik lubartowskiej Policji Grzegorz Paśnik. Dla dzieci już sam widok funkcjonariuszy jest niezwykłym przeżyciem. Policjanci jeśli tylko mogą, to zawsze znajdują czas na spotkania z najmłodszymi. Pogadanki na  temat bezpiecznych zachowań, właściwego poruszania się po drodze są najważniejszymi elementami policyjnych prelekcji. W trakcie wizyty dzieci zapoznały się z pracą lubartowskich policjantów, bardzo chętnie przymierzali elementy umundurowania funkcjonariuszy. Najmłodsi dowiedzieli się również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także odwiedzili pomieszczenie, gdzie pracuje oficer dyżurny oraz poznały zasadę działania weneckiego lustra. Wysłuchały też policyjnych porad dotyczących bezpieczeństwa . Najwięcej emocji wśród najmłodszych wzbudził radiowóz oraz sprzęt, którym na co dzień posługują się mundurowi. Na zakończenie każde dziecko mogło wczuć się w rolę policjanta i zasiąść za kierownicą policyjnego samochodu oraz usłyszeć sygnały dźwiękowe, co wzbudziło najwięcej emocji.


  

  

  

    

 


 

 Dzień 

 

Ziemi
 

22 kwietnia przeprowadziłyśmy z dziećmi punktu przedszkolnego temat dotyczący Dnia Ziemi. Szczególny nacisk położyłyśmy na konieczność ochrony środowiska, oszczędzanie wody, energii, segregowanie śmieci oraz właściwe zachowanie na łonie natury. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, szczególnie wiersz „W kręgu leży kamień”, którego treść zilustrowałyśmy na podstawie naturalnych materiałów.

   


WIELKANOCNY POCZĘSTUNEK

31 marca przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach po przygotowaniu pisanek i stroika, zasiadły do pięknie udekorowanego przez siebie stołu. Na poczęstunku nie zabrakło jajek, babki i mazurka wielkanocnego. Każdy przedszkolak zajadał ze smakiem przygotowany poczęstunek. Nie zbrakło łakoci w postaci czekoladowych jajeczek. Na koniec panie zrobiły dzieciom śmigusa dyngusa, pokropione delikatnie dzieci po świętach jakby trochę podrosły.

 

   


Wizyta pierwszej klasy w punkcie przedszkolnym

   

25 marca Pani Elżbieta wraz ze swoją klasą zaprezentowała wiersz o powitaniu wiosny. Dzieciom bardzo podobały się stroje przygotowane przez samych uczestników inscenizacji oraz samo przedstawienie. Pierwszoklasiści pięknie zaprezentowali swoje postacie, dzieci nie miały problemu z odgadnięciem za kogo uczniowie się przebrali.


Topienie Marzanny

 

Dzieci z punktu przedszkolnego w Samoklęskach jak co roku z utęsknieniem czekały na dzień, w którym będą przygotowywały Marzannę- zimową pannę. Zajęcia te sprawiły przedszkolakom dużą satysfakcję, szczególnie spodobały się oczy z długimi rzęsami.

23 marca, pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy upragnioną wiosnę. Imprezę rozpoczęło spotkanie podczas, którego panie z punktu przedszkolnego zaprezentowały inscenizację pt: „Żegnaj zimo- witaj wiosno”. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki o wiośnie, recytowaliśmy wierszyki i zatańczyliśmy z wiosenką. Dzieci miały również możliwość, obejrzeć na tablicy interaktywnej ilustracje roślin wiosennych przy podkładzie muzycznym M. Grechuty „Wiosna”. Następnie kolorowy korowód z Marzanną wyruszył z przedszkola, aby oznajmić wszystkim wokoło, że już zima sobie odeszła na biegun północny. Ze względów ekologicznych nasza Marzanna nie została wrzucona do jeziora, lecz schowała się przed wiosną. Do zobaczenia zimo w grudniu!


Wyjście 

do sklepu spożywczego

    

 

 

    We wtorkowy, słoneczny dzień, zaraz po śniadaniu wybraliśmy się do pobliskiego sklepu spożywczego. Wizyta w sklepie wiązała się z realizacją tygodniowego tematu pracy „Znamy różne sklepy”. Zanim wyruszyliśmy z przedszkola, każde z dzieci otrzymało zadanie jakie ma wypełnić podczas wizyty. Dotyczyły one głównie pozyskania jak największej liczby informacji o wyposażeniu sklepu oraz pracy pani ekspedientki. Dzięki temu przedszkolaki, poznały nowe terminy i przedmioty związane ze sklepem i zakupami, stosowały również odpowiednie zwroty grzecznościowe. Dowiedziały się także , dlaczego podczas zakupów tak ważne jest, aby nie oddalać się od rodziców. Po powrocie do przedszkola, dzieci przez długi czas bawiły się w stworzony specjalnie na tę okazję sklep, wykorzystując przy tym świeżo zdobytą wiedzę.

 

 

 

 

 


Wizyta
w salonie fryzjerskim

 

25. 02. 2015 r. w ramach zajęć o tematyce związanej
z poznawaniem pracy fryzjera, dzieci z punktu przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do salonu fryzjerskiego w Kamionce. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia z bliska pracy fryzjerki, a także mogły zapoznać się z akcesoriami zakładu fryzjerskiego,
były wśród nich lokówki, prostownice, suszarki, różnego rodzaju szczotki, nożyczki i kosmetyki potrzebne do tworzenia fryzur. Pani Andżelika pozwoliła usiąść na fotelu specjalnym dla dzieci oraz pokazała (na niby) sposób mycia włosów. Wiele dzieci po powrocie do przedszkola bardzo chętnie odzwierciedlały pracę fryzjera.

 

  

 

 

 

 


Zabawa choinkowa

31. 02. 2015r. odbyła się zabawa choinkowa w całej Szkole Podstawowej, w tym również i w punkcie przedszkolnym. Przedszkolaki przybyły w pięknych balowych strojach. Nasze księżniczki i królewiczowie chętnie wmieszały się w tłum bawiących się karnawałowiczów. Zabawom i pląsom nie było końca. Dzieciom najbardziej podobało się malowanie buziek farbkami. Nasze dzieci zamieniły się w śliczne kotki, syrenki i smoki. W przerwach mogły zaopatrzyć się w energię w postaci kanapek, ciastek i owoców, aby mieć siłę do dalszej zabawy. Dzieci oczarowała również pięknie wystrojona sala w balony, serpentyny i bibułę. Panowie z zespołu też spisali się na medal, gdyż nikt nie chciał zejść z parkietu, wyczekując następnej piosenki. Ach co to był za bal…

   

 

Dzień Babci
i Dziadka

    21 stycznia 2015r. zjawili się oczekiwani z niecierpliwością przez przedszkolaków goście. Uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka rozpoczął program artystyczny przygotowany przez wnuczęta. Zaproszeni goście mogli usłyszeć w wykonaniu swoich wnucząt wierszyki, piosenki i różnorodne tańce. Uśmiechom i oklaskom nie było końca. Na zakończenie wszystkie dzieci złożyły swoim babciom i dziadkom życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki, tym razem był to świecznik w postaci serduszka, a następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek.

 

 

  

 „Jasełka w punkcie przedszkolnym”
 
 


 19.12.2014 r. w punkcie przedszkolnym z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, odbyło się przedstawienie jasełkowe w wykonaniu małych artystów. Młodzi aktorzy wcielili się w jasełkowe role: Maryi, Józefa, Aniołów, pasterzy i królów, którzy przybyli do stajenki złożyć pokłon i dary Bożemu Dzieciątku. Licznie zgromadzeni rodzice z entuzjazmem podziwiali  popisy swoich pociech. Przedstawienie zakończyły życzenia i kolędy. Jasełka odbyły się w atmosferze bardzo rodzinnej, przy wspólnie śpiewanych kolędach i poczęstunku.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ubieranie choinki

 

4 grudnia dzieci z punktu przedszkolnego zabrały się za ubieranie choinki, specjalnie na powitanie Świętego Mikołaja. Każdy z przejęciem zabrał się do pracy! Wiszą na niej gwiazdki, bombki i łańcuchy. Oczywiście nie mogło zabraknąć kolorowych lampek, które rozświetlają naszą choinkę.

 

 

 

  


Wizyta Świętego Mikołaja.

 


Do punktu przedszkolnego Święty Mikołaj zawitał już 5 grudnia. Ten długo oczekiwany gość został gorąco zaproszony przez dzieci do zabawy, wspólnych tańców i śpiewu. Mikołaj przy pomocy pomocników – nauczycielek rozdał wiele prezentów. Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!

 

 

 

 

 


Zabawy dzieci

 

Zabawa zajmuje centralne miejsce w wychowaniu przedszkolnym. Jest ona tak silną i trwałą potrzebą dziecka jak potrzeba pokarmu, ruchu, towarzystwa innych dzieci. Na zabawę i inną działalność dowolną musi się znaleźć dużo czasu w rozkładzie dnia przedszkolnego, ponieważ w rozwoju małego dziecka są one niezbędne. Bez zabawy bowiem oraz swobody ekspresji i spontanicznego działania nie da się wychowywać człowieka aktywnego, samodzielnego, zdolnego do inicjatywy”.

 

 


Akcja „Góra Grosza”

  

Nasze Przedszkole jak co roku wzięło udział w akcji „GÓRA GROSZA”, której celem jest zebranie funduszy dla najbardziej potrzebujących Domów dla Dzieci i Rodzinnych Domów Dziecka. Każdy z przejęciem wrzucał monety dla potrzebujących dzieci.

  

 

 


29 października dzieci wraz z paniami udały się na wycieczkę do piekarni w Kamionce. Podczas wycieczki miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. Mieliśmy również okazję zwiedzić ogromne magazyny z workami mąki. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakach ogromny piec, który miał wiele poziomych drzwiczek. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Na koniec dzieci zostały obdarowane pysznymi rogalikami i chlebem. W następnym roku znowu tam wrócimy.


   

Dzień Chłopaka

  

 

30.09.2014r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka . Dzień ten upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Z racji święta dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Każde dziecko otrzymało upominki. Po zabawach i tańcach czekał na wszystkich słodki poczęstunek. Cały dzień upłynął dzieciom na tańcach, śpiewie i zabawach.

   
 
 
  


11 Listopada - Dzień Niepodległości


    

 

    To najważniejsze święto narodowe obchodzone przez Polaków. Dzieci z grupy przedszkolnej uczestniczyły w obchodach święta w naszej szkole. Wysłuchały krótkiej prelekcji w naszej sali na temat  barw narodowych, oraz żołnierzy walczących o wolną Polskę. Obejrzały również część artystyczną przygotowaną przez kolegów i koleżanki ze starszych klas. Wiele treści dla dzieci jest jeszcze nie zrozumiałych, ale sama obecność pozwoliła obchodzić to święto  oficjalnie i radośnie.

  

  

 

  


Wycieczka do Urzędu Pocztowego- wysyłamy list do św. Mikołaja

    W ramach zrealizowanego tematu „Na poczcie” dzieci 15 listopada wraz z paniami wybrały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego w Kamionce, aby utrwalić zdobyte w przedszkolu wiadomości na temat tej instytucji użyteczności publicznej i przyjrzeć się jej z bliska. Z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenie poczty, mogły zaobserwować pracę urzędnika pocztowego i uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie ma ten urząd w życiu codziennym. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z opisem wyglądu symbolu poczty oraz skrzynki pocztowej. Była to dla nich również bardzo dobra okazja, aby przypomnieć sobie jak należy zachować się miejscu publicznym. Przywitały nas miłe panie, które zapoznały dzieci z pracą listonosza oraz innych pracowników poczty. Mogliśmy również obejrzeć pomieszczenia, w których pracują listonosze, zobaczyć miejsce gdzie odbierane są paczki oraz pokój, w którym stempluje się i segreguje listy.
Każdy przedszkolak mógł również wysłać list do św. Mikołaja. Bardzo mocno wierzymy w to, że każdy list dla Św. Mikołaja jest wyjątkowy, tak samo, jak każde dziecko, które taki list do niego pisze i każde marzenie o pięknym prezencie zostanie spełnione.
To było przedpołudnie pełne wrażeń. Do przedszkola wracaliśmy bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenie.Czary mary hokus pokus

Koniec listopada, to czas Andrzejek – czarów, wróżenia, przepowiadania, co przed nami. A przede wszystkim poznaliśmy początki tradycji andrzejkowych. Nasze przedszkolaki również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić, co je czeka. Były więc życzenia na przyszłość - dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości (ktoś musi uważać na zdrowie, ktoś spotka kogoś dawno nie widzianego…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną). Czy wróżby się spełnią? – Przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy na szkolnej dyskotece.


Wizyta górnika


  

      

        Przedszkolaki nie zapomniały, że 4 grudnia obchodzą swoje święto górnicy. Pani Ewa z grupy pięciolatków zaprosiła nas na spotkanie z górnikiem, panem Andrzejem, pracującym w jednej z łęczyńskiej kopalni, który opowiedział nam o swoim zawodzie. Przedszkolaki wiedzą już, że praca górnika nie jest łatwa, ale bardzo potrzebna. Spotkanie to przybliżyło dzieciom trud górniczej pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich. Przedszkolaki z zainteresowaniem przyglądały się odświętnemu mundurowi i czapce górnika, która nazywa się czako i lśni na niej pióropusz. Z uwagą słuchały opowiadania o trudnej i niebezpiecznej pracy w kopalni. Serdecznie dziękujemy panu Andrzejowi za przybycie.

 

 

 

 

    


Akcja korki

 

    Od listopada w naszej szkole trwa akcja zbierania nakrętek dla Marka Ogórka- chłopaka z naszej okolicy, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Maluchy, a przede wszystkim ich rodzice, wspólnie z nauczycielami wciąż uczestniczą w akcji zbierania plastikowych nakrętek dla Marka. Udział w tego typu akcjach uwrażliwia dzieci na los innych ludzi.

 

 

  

 

 


Mikołaj

       Dnia 6.12.2013r. do przedszkolaków zawitał św. Mikołaj. Od samego rana dzieci nie mogły się doczekać miłego gościa. Gdy tylko pojawił się w drzwiach na wszystkich buźkach pokazał się piękny uśmiech. Mikołaj przygotował dla każdego piękne podarki, które miał ukryte w wielkim worze. Przedszkolaki obiecały jednak, że postarają się zachowywać grzecznie w przedszkolu i w domu. Były piosenki, oraz wspólna zabawa z Mikołajem. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. A kiedy pożegnaliśmy naszego Gościa na twarzach dzieci jeszcze przez długo widniał uśmiech i szczęście. Następne odwiedziny dopiero za rok. Już nie możemy się ich doczekać.


Spotkanie opłatkowe

    W czwartek 19.12.2013 roku przedszkolaki wraz z paniami przygotowały Jasełka dla swoich rodziców. Następnie wszyscy dzieliliśmy się opłatkiem, życząc sobie Radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Po życzeniach wszyscy wspólnie zasiedliśmy do wigilijnego stołu, na którym nie brakowało słodkości i przysmaków. Spotkanie upłynęło w miłej i rodzinnej atmosferze, dając przedsmak domowej wigilii.


Karnawał

     

 

 

 

    Styczeń to czas karnawału a wiec przede wszystkim wesołych zabaw w naszej grupie. W ciągu całego tygodnia poświęconego tematyce karnawałowej dzieci chętnie wykonywały różnorodne akcesroia: maski, korony, czapeczki a także z wielką radością przebiarały się w kolorowe przebrania. Przygotowując się do zabawy karnawałowej, która odbyła się 18 stycznia 2014r. , dzień wcześniej upiększyliśmy naszą salę. W trakcie balu dzieci bawiły się przy ulubionych przebojach, było bardzo wesoło.

   

   

   

   

 

   


Wizyta fotografa w naszej szkole

Korzystając z okazji, że w dniu 5 lutego 2014r. odbyła się sesja fotograficzna w naszej szkole przedszkolaki udały się na miłą pogawędkę z fotografem - Panem Mariuszem. Miały okazję zapoznać się z zawodem fotografa, zobaczyć profesjonalny sprzęt, a nawet wcielić się w rolę fotografa i modela. Pan Mariusz odpowiadał na zadawane pytania i sam chciał  dowiedzieć się co dzieci wiedzą na temat fotografowania. Na koniec miłej wizyty dzieci pięknie się ustawiły i zostały uwiecznione przez Pana Mariusza na pamiątkowej fotografii.

           Bardzo dziękujemy Panu Mariuszowi za pouczającą lekcję fotografowania.


Dzień Babci i Dziadka

07.02.2014 r. zawitało do nas dużo gości. Gorące serca i szerokie uśmiechy zacnych gości - Babć i Dziadków wprowadziły do naszej grupy wiele radości. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny, wyśpiewały życzenia i wręczyły upominki. Dla miłych gości rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Na wielu twarzach oprócz uśmiechu pojawiły się łzy szczęścia.


Odwiedzamy naszą szkolną kuchnię

 

 

    W ramach omawiania tematyki "W kuchni przedszkolnej” 10 lutego 2014r. i odwiedziliśmy szkolną kuchnię. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się bliżej z miejscem, gdzie przygotowane są pyszne obiadki, przyjrzały się z bliska pracy pań kucharek oraz urządzeniom i innym przedmiotom wykorzystywanym w kuchni, mogły pochwalić się znajomością nazw i określeniem czynności niektórych z nich. W trakcie trwania zwiedzania dzieci miały okazję zajrzeć do spiżarni i przypomnieć nazwy różnych produktów.

A po powrocie z kuchni zrobiliśmy się bardzo głodni i postanowiliśmy przygotować smaczne i zdrowe kanapki, które zjedliśmy ze smakiem.

  

  

  

 


Wyjazd na salę zabaw

   

    14 lutego 2014r. wybraliśmy się na wycieczkę do sali zabaw ,, Super Kids" w Lubartowie. Sala zabaw to miejsce wymarzone dla każdego dziecka. Tu czas płynie bardzo szybko, nikt nie ma czasu się nudzić. Można pojeździć samochodzikami, po wspinać się na różne przedmioty, pobawić w basenie z piłeczkami, itd., a na koniec zregenerować siły słodkim sokiem owocowym. Wspólne zabawy są dla dzieci najlepszą formą spędzenia czasu. Do przedszkola wróciliśmy zadowoleni i zmęczeni, bardzo chętnie wybierzemy się jeszcze raz na taką wycieczkę. Był to bardzo udany wypad!

   

   

    

 

 

 

 

  

  


Wizyta w ośrodku zdrowia

 

 

     Dnia 21.02.2014 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Ośrodka Zdrowia w Starościnie. Zwiedziliśmy wszystkie pomieszczenia, nawet te, do których, na co dzień pacjenci nie mają dostępu. Pan doktor i pani pielęgniarka szczegółowo opowiedzieli nam o swojej pracy i cierpliwie odpowiadali na wszystkie szczegółowe pytania. Mieliśmy okazję zważyć się w pokoju szczepień. Wszyscy weseli i uśmiechnięci z małymi pamiątkami: od Pani stomatolog- szczoteczka do zębów a od Pani pielęgniarki - naklejka dzielnego pacjenta, wróciliśmy do przedszkola.
Wizyta w gabinecie lekarskim i stomatologicznym może być pouczająca i miła.

  

  

  

 


Konkurs plastyczny

 

    24 lutego 2014r. o godz. 11.00 w LOK w Lubartowie odbyło się zakończenie Konkursu Plastycznego „Baśnie i legendy ”.Prace czworga dzieci naszego przedszkola: Natalii Cieszko, Michała Kuty, Jana Szczygła, Juliusza Wawerskiego zostały wyróżnione w konkursie plastycznym pt.: "Baśnie i legendy".

Konkurs polegał na przedstawieniu dowolną techniką ulubionego bohatera z wybranej baśni lub legendy. Organizatorami konkursu był Lubartowski Ośrodek Kultury w Lubartowie. Do konkursu zgłoszono około 200 prac, a nasze 4 prace dostały, jako jedyne, wyróżnienie.

Gratulujemy i jesteśmy z Was dumni!

   

   

   

 

   


Ranczo,, Arka”   w Sernikach


24  czerwca  grupa przedszkolaków z punktu przedszkolnego oraz oddziału przedszkolnego 5- latki wraz ze swoimi paniami wyjechała na ranczo,, Arka”   w Sernikach. Dzieciom bardzo podobały się zwierzęta i to, że niektóre z nich można było pogłaskać i chodzić pomiędzy nimi. Pani  przewodniczka ciekawie opowiadała o zwyczajach strusi, alpak, kucyków ,osiołków, kóz, renifera i innych zwierząt. Dużym zainteresowaniem  przedszkolaków cieszył się plac zabaw, dmuchany zamek, trampolina i małe gokarty. Kiełbaski z ogniska smakowały wybornie, a jazda kolorową ciuchcią była świetnym zwieńczeniem pobytu  w tym mini- zoo. Wycieczka była udana, na pewno tam kiedyś wrócimy.

   
Witamy na stronie Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach

Znajdą tu Państwo tu informacje na temat placówki, a także bieżące informacje dotyczące przedszkola i inne informacje, które z pewnością zainteresują każdego rodzica.

        Punkt Przedszkolny w Samoklęskach działa od 1 listopada 2013r. Powstał on na podstawie projektu realizowanego przez Gminę Kamionka w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, priorytetu IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej, jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.1. Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej.

        Dzięki realizacji tego projektu 18 –cioro dzieci z najbliższej okolicy ma szansę korzystać z wychowania przedszkolnego, co więcej dzieci przebywają one w kolorowej, w pełni wyposażonej w nowe pomoce oraz sprzęt multimedialny Sali.

Naszym zadaniem i celem jest objęcie Państwa dzieci troskliwą opieką, przygotowanie do podjęcia edukacji w szkole oraz stworzenie ciepłej, serdecznej, domowej atmosfery, sprzyjającej wspólnej, radosnej i zgodnej zabawie oraz nauce.

 Punkt Przedszkolny realizuje podstawę programową wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U. z 2009r. Nr 4, poz. 17 z późn.zm.)

Zapraszamy

            Aneta Kuśmirek

Ewelina Kostyła

 
Projekt pt; „Punkt Przedszkolny w Samoklęskach ” realizowany przez  Gminę Kamionka  w  ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków   Europejskiego Funduszu Społecznego,  priorytetu IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.1. Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej .

W ramach projektu utworzono punkt przedszkolny, mieszczący się w budynku Szkoły Podstawowej w Samoklęskach.
Wsparciem zostanie objętych 27 dzieci w wieku 3-4 lata mieszkających na terenie gminy Kamionka.
Punkty przedszkolny czynny jest w godz. 7.30 – 16.00 od poniedziałku do piątku.
W ramach projektu oprócz zajęć ogólnych dzieci korzystają także z zajęć dodatkowych: rytmiki,  a rodzice/opiekunowie z warsztatów edukacyjnych.
Okres realizacji projektu: 01.11.2013 – 31.08.2015
Kwota dofinansowania: 306 468,69 zł
Kwota wkładu własnego: 54 084,00 zł
 
Beneficjent (Projektodawca): Gmina Kamionka
Realizator: Szkoła Podstawowa w Samoklęskach