Szkoła Podstawowa w Samoklęskach

Wydarzenia 2019/2020


 
 
 
 
 
 
Pan Rafał Kopacki - instruktor nurkowania, miłośnik podwodnych podróży gościł w naszej szkole 28 maja. Podczas spotkania online z uczniami opowiedział o swoich wędrówkach w podwodnym świecie. Uczniowie uczestniczący w spotkaniu mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę na temat organizmów występujących w morzach oraz poznać tajniki pracy instruktora nurkowania.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dzień Matki
 
  
 
    Z okazji Dnia Matki, uczniowie klas 4-7 w ramach zadania plastycznego, przygotowywali upominki dla swoich kochanych Mam. Prezenty powstawały   z materiałów dostępnych w najbliższym otoczeniu, czyli w domu. Dzieci wykazały się kreatywnością. Pomysły były bardzo różnorodne- laurki, obrazy, kwiaty z papieru, bibuły i tkanin, własnoręcznie szyte poduszeczki, serca, biżuteria, a nawet upominek w postaci upieczonego ciasta.
    Mamy z pewnością były zachwycone, bo to co przygotowane własnoręcznie,   od serca, z miłością - ma wyjątkowe znaczenie.
 
 
 
  
 
 

Spotkanie z Panią Adrianą Marczewską

 

  

    22 maja naszą szkołę odwiedziła Pani Adriana Marczewska - uczestniczka programu „Top Chef”, „Gotowi do gotowania. Start!” oraz „Ślinotok”, szef kuchni i zapalona podróżniczka. Podczas pobytu w szkole uczestniczyła w spotkaniu online z uczniami klasy I, V i VII – opowiedziała o swojej podróży do Kenii, w czasie której odwiedziła m.in. szkołę w wiosce Mwakamba. Uczniowie dowiedzieli się jak uczą się dzieci w tej szkole, jak wygląda życie codzienne mieszkańców Kenii, oraz z jakimi problemami się oni borykają. Swoje opowiadanie o Kenii Pani Adriana ilustrowała zdjęciami i filmikami. Mamy nadzieję, że Pani Adriana ponownie zagości u nas w nowym roku szkolnym.

  

 

 

 


 

Sukces naszych uczniów w ogólnopolskim konkursie!!!
Rok 2020 – Rokiem Świętego Jana Pawła II

 

    18 maja przypada 100. rocznica urodzin Papieża – Polaka.
Z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie oraz Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizowali IV Konkurs Interdyscyplinarny Poświęcony Historii i Topografii Miasta Lublin „Historyczne miejsca, historyczne postacie - Jan Paweł II w Lublinie”.

    Celem konkursu było m.in. zapoznanie uczniów z historią Lublina w kontekście Jana Pawła II oraz zainteresowanie uczniów mało znanymi faktami z przeszłości miasta i jego mieszkańców w kontekście roku 2020 jako roku Jana Pawła II.

    W ogólnopolskiej edycji tego konkursu wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Wykonali prace w dwóch kategoriach. Aneta Gol (kl. V) i Oliwia Marciniak (kl. VII) w kategorii literackiej oraz Weronika Korzeniowska (kl. V) i Tymon Watalski (kl. V) w kategorii plastycznej. Już dziś możemy pochwalić się ich sukcesami.
„Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali”. Niech te słowa Jana Pawła II będą dla nas przesłaniem.  

80 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

 

    Z uwagi na to, że  80 rocznica Zbrodni Katyńskiej przypada na panujący obecnie czas pandemii, z inicjatywy  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy powstało wirtualne upamiętnienie  tej narodowej tragedii.

    Upamiętnienie w postaci  wirtualnej ekspozycji przywołuje z imienia i nazwiska oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej, urzędników i wszystkich innych przedstawicieli polskiej inteligencji, zamordowanych ludobójczo przez rezim sowiecki i pogrzebanych na cmentarzach w Bykowni, Charkowie, Katyni8u i Miednoje. Zachęcamy Państwa do odwiedzenia strony www.80rocznicakatynia.pl  i do włączenia się w upamiętnienie  w ten symboliczny  sposób.

 

Witam,
wydaje się to oczywiste, ale dla tych, którzy na to jeszcze nie wpadli proponuję
w celu przeglądania zadań, które się pojawiają na szkolnej stronie
kliknąć opcję "Last modified " ( czerwona strzałka)
w celu posortowania wiadomości według czasu wstawienia na stronę.
Na początku listy zadań powinniśmy mieć aktualne zadania na dzisiejszy dzień.
(czerwona kreska)


    
Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu


Zasady bezpieczeństwa w sieciUWAGA
W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej
wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa,
 Dyrektor Szkoły Podstawowej   
w Samoklęskach informuje, że:

- w dniach 12-13 marca 2020 r. (czwartek –piątek)
nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze. Nie będą organizowane dowozy i odwozy uczniów, w tych dniach również nie będą wydawane obiady.
- w dniach 16-25 marca 2020 r. uczniowie nie przychodzą do szkoły.
Uczniu,
  • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
  • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
  • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
  • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz. 
 
 
 
Zostali wicemistrzami powiatu
 
 
 
 

W finale powiatu w Kocku 03.03.2020 r. w Igrzyskach Dzieci nasi chłopcy w piłce siatkowej czwórek zostali wicemistrzami powiatu. Dziękujemy za sukces i gratulujemy.
 
  
  
Zakwalifikowali się do finału powiatu
 
 
 

    Po wygranej w zawodach na etapie gminnym nasza drużyna siatkarska chłopców ruszyła do walki o kolejne trofea.

    26 lutego 2020 roku chłopcy młodsi w Igrzyskach Dzieci w Piłkę Siatkową w 4-kach ½ powiatu po wygranej w grupie zakwalifikowali się do finału powiatu, który odbędzie się w Kocku.

    Imprezie towarzyszył duch sportowej rywalizacji. Zawodnicy dzielnie walczyli nie tylko z konkurencją, ale i z własnymi możliwościami, wkładali olbrzymi wysiłek aby zdobyć jak najlepszy wynik. Hart ich ducha i wola walki zaowocowały kolejnym etapem. Serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy.
 
 
 

  

  

  

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania choinki. W naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć tego zwyczaju. Tuż przed wizytą Św. Mikołaja zabraliśmy się do ozdabiania świątecznego drzewka. Choinka wygląda prześlicznie, a dzięki niej w naszej sali od razu zrobiło się świątecznie i wyjątkowo!

 
  

Święty Mikołaj odwiedził również inne grzeczne dzieci m.in. oddział przedszkolny oraz klasę I.

    

 


 

 

Finał powiatu w halowej piłce nożnej

 

 

W finale na szczeblu powiatowym w piłce nożnej halowej nasi chłopcy młodsi zdobyli w Firleju IV miejsce. To był ostatni szczebel zmagań. Chłopcy zrobili nam miłą niespodziankę w kończącym się roku. Serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy.

 

 

 

 

Marek Szumiec


 

½ finału powiatu

  

 

W 1/2 finału powiatu w piłce halowej nasi chłopcy w kategorii młodsi zdobyli III miejsce i już niebawem zagrają w finale powiatu.

  

 

 

 Marek Szumiec


 
 

   

Drużynowy tenis stołowy – etap gminny

    

 

 

  

 

    6 grudnia w Zespole Szkół w Kamionce odbył się etap gminny drużynowego tenisa stołowego. Nasi uczniowie w kategorii młodsi wywalczyli pierwsze miejsca na podium. Zarówno chłopcy (Michał Kuta i Błażej Kuta), jak i dziewczęta (Aleksandra Baran i Aleksandra Zgierska) będą reprezentować naszą szkołę na zawodach powiatowych. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy. Drużyny w kategorii starsi zajęły drugie miejsce.

  

 

 

Marek Szumiec


 

  

 

 

4 grudnia wspólnie z jednostką OSP KSRG Samoklęski wzięliśmy udział w III edycji akcji „PACZKA DLA DZIECIAKA NA ŚWIĘTA OD STRAŻAKA”.

Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano rożnego rodzaju konkurencje sportowe, przeprowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego we współpracy ze strażakami. Dzieci musiały zmierzyć się z zadaniami, które mimo to, że nie były łatwe, to wzbudziły uśmiech na ich twarzach. Mamy nadzieję, że taki uśmiech pojawi się również na twarzach dzieci, które przebywają w szpitalu, a które w najbliższym czasie odwiedzą nasi strażacy z paczkami świątecznymi.

Dziękujemy jeszcze raz strażakom za swoją obecności oraz za to, że dzięki nim mogliśmy pokazać, że niewielki gest serca może pomóc innym, a szczególnie chorym dzieciom.

 

 

 

 

 

Magdalena Chmurzyńska

 

NOC KODOWANIA

 

 

Wreszcie nadeszła ta noc. 29 listopada. Przyjechaliśmy na miejsce o godzinie 20.00. Szkoła była już otwarta  a Pan Adam i Pan Marek Szumiec czekali już na nas w szkole. W tym czasie część uczniów przygotowywała sprzęt muzyczny. Reszta grupy zasiadła do komputerów i wszyscy zaczęli programować. Następnie przynieśliśmy materace z sali gimnastycznej do sali przy dolnym korytarzu, gdzie było miejsce do odpoczynku i do oglądania filmu, a po jakimś czasie rozpoczęliśmy zabawę w podchody. Gdy skończyliśmy zabawę, opiekunowie zawołali nas na pizzę, więc poszliśmy na stołówkę, aby spożyć posiłek.

Potem wróciliśmy do pracowni informatycznej i zaczęliśmy budowę robotów. Udało nam się zbudować dwa roboty. Korzystając z aplikacji Lofi Blocks zaprogramowaliśmy jednego z nich. Następnie wszyscy zebrali się w sali przy dolnym korytarzu, gdzie zaczęliśmy oglądać film o robotach. Noc mijała nam niesamowicie szybko! Robiło się coraz jaśniej, wiec wzięliśmy się do sprzątania. O 7.30 rano rozpoczęliśmy pakowanie swoich rzeczy. Gdy wszyscy już pojechali, o 8.00 drzwi do szkoły zostały zamknięte.

Dziękujemy zarówno Panu Adamowi i Panu Markowi którzy zorganizowali te niezwykłe zajęcia.  To była cudowna noc, oby takich imprez było więcej!    
 
 


Mistrzowie Informatyczni


Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka

 

    Od maja na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zespół PRownii realizował konkurs „uDOSTĘPniacze”. Do udziału w nim zakwalifikowało się 100 szkół podstawowych z całej Polski, w tym nasza szkoła.

    20 listopada uczniowie klas starszych wzięli udział w warsztatach, podsumowujących ogólnopolski konkurs „uDOSTĘPniacze”. Cykl 6 warsztatów był formą nagrody za udział w lekcjach o dostępności prowadzonych w ramach konkursu oraz przygotowanie pracy konkursowej.

    Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość wczuć się w rolę niesłyszącego Bartka i rozwiązać jego codzienne kłopoty.

    Najważniejszą częścią warsztatów była scenka, w której uczniowie musieli się wczuć w role osób z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową i ruchową. Okazało się, że błahe zadanie – przekazanie informacji, przyniesienie worka, wyjęcie z niego klocków czy ułożenie z nich wieży - stało się nie lada wyzwaniem.

    Dziękujemy trenerom, którzy w ciekawy i niekonwencjonalny sposób przybliżyli młodzieży tematykę akcji Dostępność Plus. Wszyscy z pewnością zapamiętali, że: Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka.

Magdalena Chmurzyńska


 

Nauka nie musi być nudna!

 
 
 
 

    Eksperymenty jak w prawdziwym laboratorium, wybuchowe substancje, ciekawostki, nauka przekazana w zabawnej i atrakcyjnej formie, a to wszystko dzięki grupie „Zaelektryzowani”, która odwiedziła szkołę 19 listopada. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały efektowne eksperymenty, ale same również brały czynny udział w przeprowadzaniu niektórych doświadczeń. Animatorzy w humorystyczny i niezwykle przystępny sposób opowiadali o wielu interesujących zjawiskach fizycznych, zwracając jednocześnie uwagę na niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą nieodpowiedzialne korzystanie ze zdobyczy nauki.

 

Magdalena Chmurzyńska

 

Uczta na Olimpie

 

    Uczniowie klasy V w nietypowy sposób podsumowali cykl mitów omawianych na języku polskim oraz rozdział „Starożytna Grecja” poznawany na historii. Z inicjatywy pani Magdaleny Chmurzyńskiej przez blisko dwa tygodnie przygotowywali prezentacje postaci związanych z antyczną cywilizacją, będącą kolebką demokracji. Dzieciaki bardzo zaangażowały się w dokładne odzwierciedlenie wylosowanej postaci. Wykonały tarcze, włócznie, strzały, kołczan, a także inne atrybuty bogów olimpijskich oraz bohaterów mitów. Pomocą służyli również bliscy, którzy wspierali swoje pociechy w realizacji tego zadania. Wysiłki zostały nagrodzone ocenami  oraz brawami od uczniów klasy I, którzy z zaciekawieniem przyglądali się naszym poczynaniom.

  

 

 

Magdalena Chmurzyńska


 

30. rocznica uchwalenia Konwencja o prawach dziecka

 

 

  

        Dzisiaj uczniowie naszej szkoły ubrali się na niebiesko. W ten sposób włączyli się w obchody 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Konwencja ta została uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Zapisano w niej, że każdemu dziecku, bez względu na kolor skóry, pochodzenie, czy wyznanie, przysługują te same prawa. Jest to najchętniej ratyfikowany na świecie dokument z zakresu praw człowieka, a inicjatorem jego powstania była Polska. Obchody 30-lecia Konwencji to dobra okazja, by przypomnieć o prawach dzieci. To także sposobność, by ze szczególnym zaangażowaniem posłuchać, co nam - dorosłym - mają oni dzisiaj do powiedzenia.

 

 

 

Bartłomiej Dudzik


NOC KODOWANIA 

 

    Z piątku na sobotę, czyli z 29 na 30 listopada 2019r. od godziny 20-tej do 8-mej rano, w naszej szkole odbędzie się nietypowa impreza - NOC KODOWANIA. W tej fascynującej przygodzie udział wezmą chętni uczniowie  naszej szkoły uczęszczający na zajęcia w Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

    Celem tego projektu przede wszystkim będzie promowanie idei i wartości nauki programowania,  fajna zabawa, pokazanie, że przy komputerze można spędzić bardzo ciekawie i efektywnie czas, rozwijając kreatywność i swoje umiejętności informatyczne.

    Uczniowie będą budować roboty i swoje konstrukcje, używając klocków EDUBOX, będą je  programowali  wydając im różnorodne polecenia do wykonania, będzie próba stworzenia wirtualnego budynku naszej szkoły w programie  Minecraft, oglądanie planet Układu Słonecznego na aplikacji uruchomionej na telefonie oraz specjalnego sześcianu przygotowanego  przez uczniów, film o sztucznej inteligencji, pizza, podchody w budynku szkoły i ...

 


 

Narodowe Święto Niepodległości

 

W dniu 18 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, uroczystość poświęconą naszej Ojczyźnie.
Listopadowe obchody odzyskania niepodległości symbolizują miłość do Polski, przypominają jej burzliwe dzieje, walkę o wolność – są symbolem bohaterstwa i męstwa pokoleń, które niestety już odeszły. W trakcie uroczystości wspominaliśmy również pierwszą rocznicę nadania naszej szkole imienia Orła Białego.

 

 

 Magdalena Chmurzyńska
Foto: pani Aleksandra Watalska


 

Szkoła do hymnu!

 

 

 

    8 listopada ponad 4 mln uczniów i 400 tys. nauczycieli z przeszło 20 tys. szkół w Polsce i za granicą o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewało 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji "Szkoła do hymnu". W przedsięwzięcie, które było wspólną inicjatywą Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży włączyli się również uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. "Szkoła do hymnu" jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji "Rekord dla Niepodległej".

 

 

 

Magdalena Chmurzyńska


 

 

„Szkoła pamięta”

 

Listopad to czas zadumy, to czas kiedy przychodzimy na cmentarze i „miejsca pamięci”, zapalamy znicze, składamy kwiaty,  wspominamy, tęsknimy. 

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Samoklęskach włączyła się w akcję MEN „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia historyczne. Założeniem przedsięwzięcia było tym samym zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach akcji uczniowie i nauczyciele odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.

 

  

 

Magdalena Chmurzyńska


 

 

 

Konkurs „uDOSTĘPniacze”

 

 

 

    W dniu dzisiejszym nastąpiło podsumowanie konkursu „uDOSTĘPniacze”. Uczniowie, którzy wykonali pracę konkursową zostali nagrodzeni dyplomami oraz drobnymi upominkami. Kolejnym działaniem związanym z realizacją ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju będą warsztaty przeprowadzone w najbliższym czasie dla uczniów klas starszych. Biorąc w nich udział będziemy dążyli do uwrażliwienia i podniesienia świadomości młodych ludzi na temat potrzeb osób, które mają trudności w poruszaniu się czy percepcji.

 

Magdalena Chmurzyńska


 

Próbna ewakuacja

 

 

    30 października odbyła się próbna ewakuacja naszej szkoły. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. W ćwiczeniach uczestniczyła jednostka OSP Samoklęski, której dziękujemy za wsparcie i merytoryczne wskazówki po zakończonej akcji.

 

 

 

  

 

 

 

Magdalena Chmurzyńska


  
I miejsce
  
  
 

    29 października w Dzwoli odbył się szczebel wojewódzki zawodów w indywidualnym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców.

 
 
 

    W zawodach Aleksandra Zgierska zajęła I miejsce, zaś Błażej Kuta miejsce IV.

Marek Szumiec

 
 
 

  

Kolejny sukces naszych tenisistów

 

 

 

    Tym razem Aleksandra Zgierska (kl. VI) i Błażej Kuta (kl. V) rywalizowali w ½ województwa – Rejon Lubartów. Wysiłek i ciężka praca zaowocowały awansem do następnego etapu rozgrywek, którym będą zawody wojewódzkie. Ola startuje z I miejsca, zaś Błażej z II pozycji na podium. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy. 

 

 

Marek Szumiec
 

Pierwszoklasiści 

ze Szkoły Podstawowej w Samoklęskach

 są już pełnoprawnymi uczniami

    Ślubowanie i pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu. Tradycyjnie, jak co roku w październiku dzieci prezentują swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Następne składają przysięgę na sztandar szkoły i uczestniczą w ceremonii pasowania ołówkiem, po której już oficjalnie zostają przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w naszej szkole dnia 25 października 2019 r. Zanim pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów musiały wykazać się umiejętnościami śpiewu, recytacji i tańca. Występy dzieci spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Mali artyści po każdym występie byli nagradzani gromkimi brawami. Po części oficjalnej dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

    Drodzy Pierwszoklasiści! Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce i powodów do radości!

Magdalena Chmurzyńska 
 


 
 

Muzyczna podróż po Europie - Włochy

 

 

 

    24 października zaprosiliśmy dzieci na audycję muzyczną pt. "Włochy - ojczyzna pięknego śpiewu, opery i niezapomnianych muzycznych przeżyć".

    Koncert poprowadziła Fundacja Wspierania Edukacji Artystycznej i Twórczości Teatralnej EDUARTTE, której występ tak się spodobał zgromadzonej publiczności, że artyści zagoszczą w murach naszej szkoły ponownie.


 

Słów kilka o…

bezpieczeństwie

 

 

    22 października odwiedził nas asp. Mieczysław Bujak dzielnicowy Posterunku Policji w Kamionce. Spotkanie miało na celu uwrażliwić najmłodszych na bezpieczeństwo pojmowane w różnych aspektach. Poruszono więc zagadnienia dotyczące odpowiedzialnego zachowania na drodze, zwrócono uwagę na zachowanie się w stosunku do zwierząt oraz kontakty z nieznajomymi osobami.

 

   

 

 

Magdalena Chmurzyńska
 

„Wrzesień 39” – pokaz historyczny

 

 

    17 października odbył się w murach naszej szkoły pokaz historyczny pt. „Wrzesień 39” czyli rzecz o tym jak wybuchała II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita. W trakcie spotkania omówiono i zaprezentowano sytuację międzynarodową Rzeczpospolitej, polski mundur wojskowy oraz ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się repliki broni, musztra i sprzęt bojowy. Taka lekcja historii na pewno pozostanie na długo w pamięci jej uczestników.

 

 

Magdalena Chmurzyńska
 

Bicie rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy

 

 

    Z okazji Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca tysiące osób w całej Polsce podjęło próbę pobicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy. Wśród prawie 1,4 tys. instytucji, które wzięły udział w akcji, znaleźli się również uczniowie klasy I. To już siódma próba pobicia rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jak podają organizatorzy, udział w środowej akcji zadeklarowało 1 399 instytucji i 144 867 osób w całej Polsce. Celem akcji jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Wydarzenie WOŚP zawsze odbywa się w Światowym Dniu Przywracania Czynności Serca. Pierwsza próba pobicia rekordu odbyła się w 2013 roku - wzięło w niej wtedy udział 83 111 osób z 1132 instytucji. Z roku na rok uczestników przybywa. W ubiegłym roku było ich 116 342.

 

Magdalena Chmurzyńska


     
Projekt
,,Akademia Młodego Przyrodnika”


        W dniach 22-24 października uczniowie klasy VI  naszej szkoły  wzięli  udział w projekcie „Akademia Młodego Przyrodnika” pod patronatem Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie.
        Zajęcia prowadzone były przez kadrę naukową UMCS i miały charakter warsztatowy oraz formę całodniowej wycieczki dydaktycznej.
Podczas  zajęć uczniowie poznawali, różne rodzaje skał i ich pochodzenie. Dowiedzieli się jak powstały  planety, gwiazdy, księżyce oraz Słońce. Każdy uczeń zaprezentował jedną erę z dziejów Ziemi, a prace uczniów stworzyły plakaty chronologicznego pojawiania się życia roślin i zwierząt na Ziemi. W trakcie wycieczki uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach w kamieniołomach, gdzie mieli okazję samodzielnie poszukiwać skamieniałości. Efektem pracy uczniów są liczne odnalezione w skałach skamieniałości różnych organizmów żyjących na Ziemi miliony lat temu. Pod okiem specjalistów z zakresu geologii prace odkrywkowe dzieci zostały skatalogowane, opisane i będą służyły jako nieoceniona pomoc dydaktyczna w naszej szkole. Była to dla wszystkich niezapomniana lekcja geografii.

 

Igrzyska dzieci
 

    15 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym etapie igrzysk dzieci. Zawody tradycyjnie odbyły się w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Łucce.

    Nasi zawodnicy w końcowej klasyfikacji uplasowali się na wysokich pozycjach.
 
 

    W kategorii dziewczęta:

1.MIEJSCE- ALEKSANDRA ZGIERSKA- MISTRZYNI POWIATU
5.MIEJSCE-ALEKSANDRA BARAN

W kategorii chłopcy:

3.MIEJSCE-BŁAŻEJ KUTA
6.MIEJSCE-MICHAŁ KUTA

    Tym samym Ola Zgierska i Błażej Kuta awansują do dalszego etapu, jakim są Mistrzostwa Rejonu w Indywidualnym Tenisie Stołowym. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach.


Marek Szumiec


 

Dzień Edukacji Narodowej

 

 

    14 października, jak co roku odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

 Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty. Na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powołał ją właśnie 14 października 1773 r. Sejm Rozbiorowy.

    Dzień Edukacji Narodowej tradycyjnie stał się świętem nauczycieli, pedagogów i pracowników oświaty. W podziękowaniu za trud włożony w codzienną pracę, nauczyciele otrzymują tego dnia podziękowania i życzenia od uczniów, a uroczystą atmosferę podkreślają akademie i występy artystyczne przygotowanie przez uczniów. W tym roku tego zadania podjęła się pani Agnieszka Karwowska-Wójtowicz, która wraz z uczniami przygotowała przedstawienie pt. „Szkoła na opak”. 

 

 

 

 

Magdalena Chmurzyńska


 
Gminny etap Igrzysk Młodzieży Szkolnej
 

        11 października w Zespole Szkół w Kamionce odbył się gminny etap Igrzysk Młodzieży Szkolnej w indywidualnym tenisie stołowym. Miło nam poinformować, że w kategorii dzieci rocznik 2007 i młodsi mamy mistrza i wicemistrza gminy. Natomiast w kategorii młodzieży szkolnej rocznik 2005 – 2006 dwa miejsca trzecie. Wszyscy nasi zawodnicy, którzy zajęli od 1 do 4 miejsca jadą na zawody powiatowe do Łucki. 15 października wszyscy trzymamy kciuki za naszą drużynę.

Szczegółowe wyniki: 

IGRZYSKA DZIECI (2007 i młodsi)
DZIEWCZĘTA:
1MIEJSCE-ZGIERSKA ALEKSANDRA
2MIEJSCE-BARAN ALEKSANDRA

IGRZYSKA DZIECI (2007 i młodsi)
CHŁOPCY:
1.MIEJSCE-KUTA BŁAŻEJ
2.MIEJSCE-KUTA MICHAŁ
4.MIEJSCE-KOSTYŁA TOMASZ

IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ (ROCZNIKI 2005-2006)
DZIEWCZĘTA:
3.MIEJSCE-WÓJTOWICZ KLAUDIA

IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ (ROCZNIKI 2005-2006)
CHŁOPCY:
3.MIEJSCE-PADAŁA PAWEŁ

Marek Szumiec


 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

    29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji uczniowie klasy V gościli w oddziale przedszkolnym, gdzie czytali najmłodszym o przygodach Słodziaków. Był to miło i pożytecznie spędzony czas. Tym bardziej, że o czytaniu powinniśmy pamiętać nie tylko od święta, ale także każdego dnia. Pamiętajmy, że czytanie m.in. pobudza ciekawość świata, rozwija wyobraźnie i kreatywność oraz wzbogaca zasób słownictwa.

 

  

 

 

 

Magdalena Chmurzyńska

      Miło mi poinformować, że uczniowie klasy VI naszej szkoły zostali zakwalifikowani do udziału w 2 edycji Projektu „Akademia Młodego Przyrodnika” – cykl: geoeksplorator; blok geologiczny. W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie będą uczestniczyli w zajęciach realizowanych na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS pt. „Zwykła i niezwykła geologia” oraz w zajęciach terenowych do Geoparku Małopolski Przełom Wisły w okolicach Kazimierza Dolnego. Zajęcia pozwolą poznać i zrozumieć przeszłość Ziemi i ewolucję świata organicznego. Ponadto podczas zajęć uczniowie będą praktycznie rozpoznawać podstawowe składniki naszej planety minerały i skały.

Dyrektor: Anna Marciniak


 

Etap powiatowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej

 

Tydzień później (4.10.2019 r.) odbył się etap powiatowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Po wygranej z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Abramowie (2:1), w finale ulegliśmy drużynie z Michowa (1:0). W związku z tym w końcowej klasyfikacji uplasowaliśmy się na 2 miejscu. Gratujemy sukcesu naszym chłopcom i ich nauczycielowi. 

 

 

 

Marek Szumiec

 


 

Krótki flesz sportowy…

 

  

    27 września Szkoła Podstawowa w Samoklęskach była gospodarzem Igrzysk Młodzieży Szkolnej rocznik 2005-2006 na etapie gminnym. W zmaganiach szkół, po zwycięskim meczu zakończonym wynikiem 3:1 nasza drużyna chłopców zajęła I miejsce. Zawodników dopingowali pozostali uczniowie, którzy w wolnej chwili przybyli na boisko szkolne.

 

 

 

Marek Szumiec


 

  

Zdrowe odżywianie

  

Na ostatnim zebraniu z rodzicami gościliśmy w murach naszej szkoły lekarza NZOZ w Starościnie. Pan Jarema Paprocki przekazał zebranym kilka słów na temat zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej oraz wpływu nadmiernego korzystania z urządzeń typu telefon czy smartfon na rozwój młodego człowieka. Mamy nadzieję, że te wiadomości nie pozostaną tylko suchą informacją, ale zostaną przez rodziców wcielone w życie.

  

   

 

Magdalena Chmurzyńska

 

 

 


Profesjonalna sesja zdjęciowa

 

 

 

  

 

Jak trudna i wymagająca jest praca zarówno fotografa, jak i modela przekonała się nasza Julka - uczennica klasy I. Julka miała możliwość uczestniczyć w profesjonalnej sesji zdjęciowej przeprowadzonej przez panią Karolinę Bator. Wielki wysiłek pracujących nad wykonaniem tego pięknego zdjęcia doceniono, gdyż fotografia została wyróżniona przez This Magazine. Gratulujemy!

 

 

 

Magdalena Chmurzyńska


 

Wykopki w skansenie

 

    Korzystając z pięknej pogody uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy I udali się do Muzeum Wsi Lubelskiej, by u źródła sprawdzić jak to dawniej na wsi bywało. Celem wyprawy był udział w zajęciach edukacyjnych poświęconych tradycyjnym wykopkom. Na polu obsadzonym ziemniakami odbyły się pokazy kopania ziemniaków przy użyciu motyki. Dziewczynki przebrane w odpowiednie stroje mogły spróbować ciężkiej pracy na roli. Z kolei w chałupie z Niemiec gospodynie zaprezentowały tradycyjne potrawy z ziemniaków. Z myślą o najmłodszych przygotowano także zabawy plastyczne, chyba znane nam wszystkim stemple z ziemniaków. Była to wspaniała lekcja dla wszystkich uczestników.

 

 

Magdalena Chmurzyńska

 

 

 Wszyscy jesteśmy uDOSTĘPniaczami!

    Milo nam poinformować, że nasza szkoła zakwalifikowała się do ogólnopolskiego konkursu „uDOSTĘPniacze” organizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Znaleźliśmy się w gronie 100 szkół podstawowych w całej Polsce, które miały szansę realizować projekt dotyczący podniesienia świadomości młodych ludzi na temat potrzeb osób, które mają trudności w poruszaniu się czy percepcji oraz istniejących barier w otaczającej przestrzeni.

    W ramach konkursu nasi uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach o dostępności, które były prowadzone przez nauczycieli zgłoszonych do projektu. Materiały dydaktyczne, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju pomogły zrealizować zajęcia
w ciekawy i niebanalny sposób.

     Uczniowie, którzy wzięli udział w zajęciach dowiedzieli się m.in.:

·              Czym jest dostępność?

·                Jakich grup społecznych dotyczy tematyka „dostępności”?

·              Jakie są przykłady barier i możliwości ich usunięcia.

·              Czym jest program Dostępność Plus i jak Fundusze Europejskie wspierają osoby z niepełnosprawnościami.

    Kolejnym etapem udziału w konkursie było przygotowanie i złożenie pracy konkursowej. Nasi uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i zrozumieniem tematu. Mimo że znaleźli się poza podium, dzięki ich zaangażowaniu nasza szkoła otrzyma nagrodę w postaci 6 warsztatów z dostępności poprowadzonych przez profesjonalnych trenerów zaś uczniowie, którzy przygotowali pracę - dyplomy i upominki.

 


 

Narodowe Czytanie 2019

 

7 września w całym kraju odbyła się ósma edycja Narodowego Czytania.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Uczniowie klasy V spośród propozycji wybrali Katarynkę. W obecności społeczności szkolnej czytali i przedstawiali przygotowane przez siebie fragmenty noweli Bolesława Prusa. 

Takie spotkanie z literaturą było dla wszystkich ciekawym przeżyciem i doświadczeniem.

 

 

  

Magdalena Chmurzyńska
 

Uczniowie klas V-VI szkół podstawowych

Zakres szkoleniowy w ramach grantów projektowych będzie realizowany w oparciu o zestawy płytek rozwojowych, które są zaprojektowane tak, aby wprowadzić programowanie i myślenie algorytmiczne dla najmłodszych uczniów w kompaktowym małym pakiecie, dzięki czemu każdy zainteresowany młody człowiek dostanie płynny start. Dzięki możliwości programowania urządzeń z zakresu mechatroniki uczestnikom kół informatycznych zapewnione zostanie nabycie umiejętności potrzebnych do dalszego pogłębiania swojej wiedzy w zakresie algorytmiki i jej zastosowania w dziedzinach mechatroniki, elektroniki i automatyki.

    Moduł edukacyjny zbudowany jest na bazie mikroprocesora. Na płytce o wymiarach niewielkich rozmiarach (rzędu 50 x 50 mm) znajdują się m.in. akcelerometr, magnetometr, czujnik temperatury, macierz diod LED, a także łączność Bluetooth i USB. Dzięki specjalnej kompaktowej strukturze tego typu systemy wbudowane są odporny na wszelkie uszkodzenia. Układ jest gotowy do pracy, po rozpakowaniu, nad implementacją rozwiązań można pracować w języku graficznym, (podobnym do Scratcha) lub w języku Python. Układy mogą być programowane przy pomocy edytora webowego, dedykowanego edytora microbit lub edytora Mu. Kod zaimplementowanego algorytmu może zostać przesyłany do urządzenia komunikując się przez port USB lub Bluetooth, również uwzględniając transmisję z użyciem urządzeń mobilnych.

Adam Peterwas


 

3, 2, 1, start! Rozpoczynamy nowy rok szkolny.

 

    Wypoczęci i gotowi na nowe wyzwania uczniowie Szkoły Podstawowej w Samoklęskach stawili się na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2019/2020.

 

    Nasza szkoła odpowiedziała również na apel pani Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty i zaprosiła na inaugurację nowego roku szkolnego panią Zofię Sowę. Akcja pod nazwą „PRZERWANY MARSZ …” polegała na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku przerwanego przez fakt wybuchu II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Pani Zofia w momencie wybuchu wojny była ośmioletnią dziewczynką, która cieszyła się z powrotu do szkoły. Jednak wydarzenia na arenie międzynarodowej przekreśliły te nadzieje… Przekroczenie przez przedstawicieli wojennego pokolenia progów współczesnych szkół miało w sposób symboliczny dokończyć ich przerwaną osiemdziesiąt lat temu edukację.

 

  

 


Magdalena Chmurzyńska