Szkoła Podstawowa w Samoklęskach

Wydarzenia 2018/2019

 

Kręci nas bezpieczeństwo nad wodą

  

 

18 czerwca odbyła się trzecia ogólnopolska edycja akcji informacyjno - edukacyjnej pod hasłem "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Uczestnicy zgromadzeni nad jeziorem w Firleju mogli zobaczyć pokaz ratownictwa wodnego z udziałem łodzi motorowej, przećwiczyć zasady resuscytacji oraz zapoznać się ze sprzętem ratowniczym Straży Pożarnej, Pogotowia i Policji.

 

 

 

Magdalena Kabała
Foto: Zuzia Mazurek


 

"Jesteś dla mnie najważniejsza,
A dla taty najpiękniejsza,
Bądź nam zawsze droga Mamo
Tak wspaniałą i kochaną”

 

 

 

   10 czerwca odbyło się radosne spotkanie Dzieci i Rodziców z oddziału przedszkolnego. Wszystkie dzieci z bijącym sercem i wypiekami na twarzy recytowały wiersze i śpiewały piosenki wplecione w przedstawienie pt. „Kukułka”. Licznie przybyli Rodzice z podziwem i wzruszeniem oklaskiwali swe pociechy. Do ciepłych życzeń dołączyła się również pani dyrektor.

 

Maria Kabała


 

Nocowanie w szkole

 

 

 Uczniowie klasy IV postanowili noc z 14 na 15 czerwca spędzić w szkole. Wszystko zaczęło się od pokazu łucznictwa przygotowanego przez pana Michała Lenarciaka. Kolejnym punktem programu były pokazy chemiczne zorganizowane przez panią Małgosię Nerlo. Następnie dzieci integrowały się podczas wspólnych zabaw. Około godziny 22.00 po toalecie wieczornej wszyscy oglądali filmy. Najciekawszym doświadczeniem okazał się jednak sam nocleg. Wszyscy bawili się świetnie i już nie mogą doczekać się następnego nocowania.

Magdalena Kabała


 

Egzamin na kartę rowerową

 

 

 

13 czerwca uczniowie klasy IV zdawali egzamin na kartę rowerową. Całość odbywała się pod bacznym okiem asp. Mieczysława Bujaka dzielnicowego Posterunku Policji w Kamionce. Uczniów do egzaminu przygotowywał pan Adam Peterwas.

 

 

  
 
 

Jestem Bezpieczny – etap powiatowy

  

 

 

MAMY TO!!! Wieloletnie starania przyniosły upragnione podium! Nasza drużyna w dniu wczorajszym wywalczyła II miejsce w XIX edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy Prewencyjnej "Jestem Bezpieczny". Gratulujemy i cieszymy się ogromnie.

 

 

Magdalena Kabała


  
 
 

450 lat Unii Lubelskiej

 

 

  

    7 czerwca w Szkole Podstawowej nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie III Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu Poświęconego Historii i Topografii Miasta Lublin. W tym roku hasłem przewodnim konkursu było „450 lat Unii Lubelskiej”. Swoje umiejętności literackie i wiedzę historyczną wykorzystała uczennica klasy VI Oliwia Marciniak, która w ramach wyżej wymienionego konkursu napisała pamiętnik przedstawiający wydarzenia rozgrywane na Zamku Lubelskim pamiętnego roku 1569. Wysiłek włożony w stworzenie pracy konkursowej opłacił się i został nagrodzony. Oliwia zajęła bowiem I miejsce w kategorii literackiej klas VI. Zwyciężczyni życzymy kolejnych sukcesów.

 

 

 

 

 

 Magdalena Kabała
 

 

 

 

Pokazy chemiczne

 

  

 

  

    Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a mimo to dzieciaki z oddziału przedszkolnego nie zwalniają tempa i zdobywają nowe wiadomości. W dniu dzisiejszym uczestniczyli w nietypowych, jak na swój wiek zajęciach. Wzięli udział w pokazach chemicznych przygotowanych przez panią Małgorzatę Nerlo i uczniów klasy VIII. Przeprowadzone doświadczenia dostarczyły wszystkim obecnym niezapomnianych przeżyć i emocji. Uczenie przez doświadczenie to najlepsza forma poznawania otaczającego nas świata.

 

  

 

 

 

Magdalena Kabała


 

Dzień Dziecka

 

    W poniedziałek 3 czerwca świętowaliśmy obchodzony 1 czerwca Dzień Dziecka. Rada Rodziców zorganizowała dla tych młodszych i tych starszych mnóstwo atrakcji. Oprócz gier i zabaw sportowych przygotowano dla każdego pieczone kiełbaski i słodki poczęstunek. Dużym zainteresowaniem cieszył się również maraton zumby poprowadzony przez profesjonalną instruktorkę. Najważniejsze, że tego dnie wszystkim humory dopisywały, a uśmiech nie znikał z dziecięcych buzi.

 

Magdalena Kabała

Klub Młodych Odkrywców
 
    W naszej szkole odbywają się spotkania Klubu Młodego Odkrywcy „Samoklub” prowadzonego przez pana Adama Peterwasa. Co to jest KMO? „Klub Młodego Odkrywcy to spotkania, angażujące zajęcia i atmosfera! Dzieci i młodzież mogą wspólnie eksperymentować pod okiem opiekuna. Dzięki temu zdobywają samodzielnie wiedzę. W całej Polsce i za granicą działa kilkaset tego rodzaju klubów. Centrum Nauki Kopernik – koordynator programu – wzmacnia rozwój KMO przy wsparciu Partnera Strategicznego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.”

    Do Klubu może zapisać się każdy, kto chce uczestniczyć w naszych zajęciach świetlicy naukowej oraz wykona przynajmniej trzy eksperymenty.

    Czym zajmuje się nasz KMO? Eksperymentowaniem, badaniem, majsterkowaniem i poznawaniem świata nauki oraz przyrody. Na ostatnim spotkaniu, ekpia zajmowała się lewitacją.

    Do KMO w naszej szkole należą:
- Julia Pacek
- Kamil Wótowicz
- Patrycja Kosacka
- Krzysztof Nowaczek
- Aleksandra Salomon
- Mikołaj Grynuza
- Oliwia Marciniak
 
 
 


Jestem Bezpieczny 2019 – etap gminny

    W czwartek 26 kwietnia 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamionce odbył się gminny etap konkursu wiedzy prewencyjnej „Jestem Bezpieczny ‘’. W konkursie wzięły udział reprezentacje dwóch szkół – Szkoły Podstawowej w Samoklęskach oraz Zespołu Szkół w Kamionce.

Naszą szkołę reprezentowały:

- Aleksandra Baran ( klasa IV )

-Aleksandra Salomon ( klasa V )

- Oliwia Marciniak ( klasa VI )

    Do dalszego etapu zakwalifikowała się drużyna z naszej szkoły. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !


 

  

 

 

„Akademia Młodego Przyrodnika”

  

   

 

    Nasza szkoła została zakwalifikowana do udziału w Projekcie organizowanym przez UMCS Lublin „Akademia Młodego Przyrodnika”. Celem projektu jest rozwijanie wśród młodzieży umiejętności matematyczno-przyrodniczych, kreatywności, umiejętności rozwiązywania problemów, uczenia się i pracy zespołowej. Dzięki projektowi nasi uczniowie będą mieli możliwość – w ramach zajęć pozalekcyjnych- uczestniczyć w warsztatach na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Pierwsze zajęcia odbyły się 17 maja 2019r. W związku z realizacją projektu zaplanowane są również atrakcyjne dwudniowe zajęcia w Janowie Lubelskim.

 

 

Anna Marciniak

 

   

 


 

 

Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych prowadzona jest w naszej szkole od wielu lat. Do tej pory działania profilaktyczne koncentrowały się głównie na takich substancjach jak alkohol, narkotyki czy nikotyna. Jednak w ostatnim czasie na rynku narkotykowym nastąpiły pewne zmiany. Od kilku lat obserwujemy wzrost użycia nowego typu środków psychoaktywnych, tzw. dopalaczy. Są to niebezpieczne substancje, stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego w dniu dzisiejszym naszą młodzież odwiedził dzielnicowy Posterunku Policji w Kamionce asp. Mieczysław Bujak, który przestrzegał przed używaniem tego typu substancji.

 

 

 

Magdalena Kabała


 

Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów

 

 

    Kwiecień i maj to miesiące wytężonej pracy nie tylko dla uczniów kończących szkołę podstawową, gimnazjum czy też maturzystów. Również uczniowie klas trzecich mierzą się ze sprawdzianem kompetencji. Tak też stało się w naszej szkole. Trzecioklasiści 10 maja napisali test podsumowujący ich dotychczasową naukę. Teraz pozostaje tylko czekać na wyniki końcowe.

 

 

Magdalena Kabała


 

228. rocznica Konstytucji 3 maja

 

 

    Dnia 30 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucja 3 maja. Aby uczcić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy VII przygotowali krótkie przedstawienie przybliżające wszystkim zgromadzonym czasy Sejmu Wielkiego i panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była to dla nas kolejna lekcja historii, która uczyła szacunku do przeszłości i poszanowania dorobku pokoleń.

 

  

 

Magdalena Kabała

  


Historyczno – patriotyczna gra terenowa klasy IV

 

    Uczniowie klasy IV w sposób oryginalny upamiętnili ważne wydarzenie w historii naszego kraju, jakim było uchwalenie pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej.
    Wyjście ze szkolnych ławek i nauka przez zabawę to kolejna inicjatywa naszych uczniów i ich wychowawczyni na uatrakcyjnienie szkolnego dnia. We wtorkowy poranek wzięli udział w grze terenowej, której konkurencje obejmowały zadania dotyczące historii Polski, a w szczególności Konstytucji 3 maja.

 

 

 

Magdalena Kabała


Obchody Dnia Ziemi 2019

 

26 kwietnia uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w obchodach Dnia Ziemi 2019, które odbywały się na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Czekały nas liczne warsztaty, konkursy, pokazy i wykłady przedstawiające piękno naszej planety oraz zachęcające do dbania o nasz wspólny dom. Zobaczyliśmy m.in.: jak rekonstruuje się historyczną zabudowę miast, przewiduje pogodę i chroni żółwia błotnego. Wysłuchaliśmy również wykładu pana Piotra Tomali, wybitnego taternika i himalaisty, który brał udział w zimowej wyprawie na K2 w zeszłym roku. Bardzo wciągnęła nas podobna do curlingu gra – boccia. Ci najodważniejsi spośród nas spróbowali swoich sił na ściance wspinaczkowej.

Ponieważ pokłady energii są w nas nieprzebrane, po zakończeniu obchodów Dnia Ziemi udaliśmy się do pobliskiego parku trampolin (Strefa Wysokich Lotów). Przez godzinę skakaliśmy, huśtaliśmy się i odbijaliśmy od wszystkiego, co się dało. Było super!

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wróciliśmy po południu do domu.

 

 

 

Bartłomiej Dudzik


Pola Nadziei 2019

 

    Celem Żonkilowej akcji jest promowanie opieki hospicyjnej, informowanie o możliwości jej otrzymania oraz pozyskiwanie środków na jej prowadzenie. W tą szlachetną inicjatywą włączyli się uczniowie naszej szkoły, którzy w niedzielę 7 kwietnia kwestowali w Parafii Matki Bożej Anielskiej w Starościnie.
    Ci młodzi ludzie, wolontariusze, swoją postawą bez wątpienia uczyli zrozumienia i wrażliwości na potrzeby bliźnich.
    Za możliwość przeprowadzenia zbiórki składamy serdeczne podziękowania księdzu Wojciechowi Różykowi. Dziękujemy również wszystkim darczyńcom i naszym dzielnym wolontariuszkom.

 

 

Magdalena Kabała


 

 

  

XIII Memoriał Andrzeja Grubby

  

    Już po raz trzynasty Fundacja im. Andrzeja Grubby zorganizowała cykl turniejów tenisa stołowego dzieci szkół podstawowych pod nazwą Memoriał Andrzeja Grubby.
Dnia 29 marca 2019r. w hali Szkoły Podstawowej w Łucce odbył się finał województwa lubelskiego, w którym drużyna reprezentująca naszą szkołę zajęła III miejsce. Skład szkolnego teamu: Michał Kuta (kl. III), Błażej Kuta (kl. IV), Aleksandra Zgierska (kl. V).
    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Magdalena Kabała

   

 

 

 


 

   

Pierwszy Dzień Wiosny

  

    21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Na pierwszy dzień wiosny każdy czeka z utęsknieniem. Zatem, gdy nadejdzie, należy go odpowiednio uczcić. W tym roku szkolnym, pierwszy dzień wiosny w naszej szkole obchodziliśmy w sposób urozmaicony, ciekawy i kolorowy. Uczniowie klas starszych wraz z wychowawcami robili kolorowe sałatki i owocowe szaszłyki. Po wielkiej dawce witamin udali się na spacer, by w tradycyjny sposób pożegnać zimę. Wraz z oddziałem przedszkolnym utopili Marzannę i szukali pierwszych śladów wiosny. Przed tak zgraną ekipą nawet bałwan skrył się na drzewie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magdalena Kabała


 

„Mikołajek”

 

    15 marca uczniowie klas IV – VII wybrali się do Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, by obejrzeć przedstawienie Teatru Muzycznego Forte pt. „Mikołajek”. Młodzi widzowie dzięki spektaklowi mogli zobaczyć dwa światy.
Pierwszy z nich, to świat tytułowego bohatera, małego chłopca, który uwielbia grać w piłkę, czytać rozmaite historie, bawić się z kolegami oraz przeżywać niezapomniane przygody.
    Drugi, to świat młodego człowieka, który poprzez uzależnienie od Internetu, gubi poczucie rzeczywistości, rezygnuje z bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami oraz zaniedbuje relacje z rodziną i bliskimi. Przez to traci najwspanialszy okres, jakim jest dzieciństwo.
Mamy nadzieję, że musical skłonił jego młodych odbiorców do refleksji na temat życia w wirtualnym świecie, w tak zwanej cyberprzestrzeni.
    Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Teatru Muzycznego Forte.

 

 

 

Magdalena Kabała


 

Spotkanie z historią

  

 

    Uczniowie rocznego przygotowania przedszkolnego odbyli pierwszą lekcję historii. W piątkowy poranek odwiedził ich muszkieter, który szczegółowo opowiedział o swoim umundurowaniu i uzbrojeniu. Dzieci miały okazję przymierzyć hełm, ująć rapier i inne części wyposażenia. Takie spotkanie bardzo nam się spodobało, dlatego umówiliśmy się na kolejne, podczas którego zmierzymy się z łukiem.

 

 

 

Maria Kabała


 

VII Międzyszkolny Konkurs Poezji Anglojęzycznej rozstrzygnięty!

 

 


    14 marca 2019 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie odbył się VII Międzyszkolny Konkurs Poezji Anglojęzycznej. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice, których wysiłki zostały docenione przez komisję konkursową. Natalia Cieszko (kl. III) zajęła II miejsce w kategorii klas I – III szkół podstawowych, zaś Zuzanna Mazurek (kl. V) i Oliwia Marciniak (kl. VI) –zostały wyróżnione w swojej kategorii wiekowej. Uczennice do konkursu przygotowywała pani Agnieszka Karwowska – Wójtowicz. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

    Zdjęcia pochodzą ze strony Facebook  Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie.

 

 

Magdalena Kabała


Pinokio

 

        11 marca 2019r. dzieci z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach wybrały się do Domu Kultury w Lubartowie  na przedstawienie pt „Pinokio”.  Sztuka teatralna, którą zagrali aktorzy przedstawiała historię chłopca wystruganego przez stolarza Gepetta. Zaczarowane polano, z którego powstał Pinokio sprawiło, że drewniany pajacyk ożywa. Niestety, chłopiec nie należy do grzecznych dzieci, często kłamał, a wówczas jego nos rósł. Drewniany Pajacyk zdawał sobie sprawę ze swoich błędów, martwiło go, że sprawia przykrość swojemu tacie Gepetto, jednak chęć przeżycia nowej przygody zawsze bierze górę nad rozsądkiem. W końcu, gdy jego tata zachorował, Pinokio zmienił swoją postawę i stał się dobrym, chętnym do pomocy i nauki chłopcem, który wie co to miłość do bliskich :) Dzieci z ogromnym zaciekawieniem oglądały przygody bohaterów, brały też czynny udział w śpiewaniu i zabawie, jaką przygotowali dla nich aktorzy. Myślę, że wyjazd ten na długo zostanie w pamięci małych widzów.

 

 

 


 

Ferie zimowe czas zacząć…

 

 

    Ferie to czas kiedy odpoczywamy od nauki i obowiązków szkolnych. Jednak nie musi to być czas spędzony przed komputerem czy ekranem telewizora. Grupa uczniów postanowiła spędzić te dni w sposób niezwykle kreatywny. Korzystając z oferty Wiejskiego Domu Kultury w Samoklęskach dzieciaki wzięły udział w zajęciach plastycznych przygotowanych przez p. Wiesławę Świderską i p. Magdalenę Kabała. W trakcie warsztatów wykonano magiczne, zimowe krajobrazy oraz drzewka szczęścia ozdobione według własnych pomysłów. Mamy nadzieję, że był to mile spędzony czas i, że spotkamy się za rok.

 

 

 

Magdalena Kabała


 

 Zabawa karnawałowa

 

 

 

 

 

Tradycją jest już organizowana przez radę rodziców zabawa karnawałowa. Tzw. "choinką" uczniowie rozpoczynają ferie zimowe, by po dwutygodniowej przerwie wrócić do szkoły z nową energią i pomysłami.

 

 

 

 

 


 

Cyrk Fiesta

 

5 lutego w naszej szkole gościliśmy artystów, którzy wprowadzili nas w niezwykły świat magii. Wszyscy zgromadzeni na sali gimnastycznej z podziwem oglądali występy cyrkowców. Przygotowany program oferował moc atrakcji m.in. pokaz hula-hop, taniec z wężem, kobietę gumę czy popisy klauna. Niektórzy uczniowie mogli również spróbować swoich sił na scenie. Występ podobał się bardzo, o czym świadczą gromkie brawa, którymi zostali nagrodzeni artyści.

 

Magdalena Kabała

 

 


Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.
W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 21 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko.

Magdalena Kabała


 

Wygrana w konkursie „25 na piątkę z plusem”

 

    Na sukces, jakim jest wygrana w konkursie „25 na piątkę z plusem” złożyło się szereg działań związanych z działalnością na rzecz ochrony środowiska.

    Projekty „Kolorowy świat owadów. Pszczoła nasz przyjaciel” i „Mała pszczoła wiele zdoła” zostały napisane, złożone i koordynowane przez panią Marię Kabała  i panią Magdalenę Kabała, przy współpracy z panią Urszulą Olejnik i Fundacją Progres.  

    Pozyskane w tych projektach fundusze pozwoliły na realizację działań, wśród których oprócz zajęć dydaktycznych i spotkań z miłośnikami przyrody, znalazły się m.in. wyjazdy edukacyjne do Nasutowskiej zagrody pszczelarza, Owadolandii w Wojciechowie, do Skansenu w Pszczelej Woli czy Manufaktury słodyczy Cukier – Lukier w Lublinie. Jednym z przedsięwzięć była też organizacja Pikniku Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka, który był skierowany do całej społeczności lokalnej.

Realizacja projektów nie byłaby też możliwa dzięki wielkiemu wsparciu osób, które zaangażowały się we wszelkie zaplanowane działania:

- pan Bartłomiej Woźniak – właściciel pasieki w Samoklęskach, którą odwiedzili uczestnicy projektów

- pan Kazimierz Malinowski – literat, krytyk, ekolog, pasjonat przyrody, kolekcjoner owadów, który m.in. pokazał życie pszczołowatych w ich naturalnym środowisku

- pan Michał Michałowski – miłośnik przyrody, który przygotowywał wspólnie z uczestnikami projektów domki dla pszczół dzikożyjących

- pani Zofia Ochnio – pielęgniarka szkolna, która opowiedziała o właściwościach leczniczych miodu

- Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Samoklęskach.

 

    Zadania konkursowe polegało na stworzeniu filmu, który ukazywał inicjatywy podjęte na rzecz ochrony środowiska. Zadania tego podjął się pan Bartłomiej Dudzik, który wraz z uczniem klasy VII Mateuszem Adamczykiem przygotował materiał filmowy.

    W poniedziałek 17 grudnia, w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się podsumowanie konkursu „25 na piątkę z plusem!”. Było nam bardzo przyjemnie znaleźć się wśród grona laureatów. Każdy otrzymał symboliczny czek na 35 000zł. Jesteśmy wdzięczni za docenienie naszej pracy i cieszymy się bardzo!

 

Magdalena Kabała


 

Zbiórka rzeczy dla schroniska

 

        Każdy wie, że warto pomagać. Nasza szkoła postanowiła przekazać tę pomoc schronisku dla psów w Nowodworze. W grudniu odbyła się zbiórka rzeczy dla schroniska. Dzieci przynosiły m.in. karmę dla psów, obroże, koce i smycze. 5 stycznia pan Bartłomiej Dudzik wraz z panią Beatą Małyską  zawieźli zgromadzone rzeczy do schroniska. Pracownicy przyjęli je z radością.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uszczęśliwienia czworonogów ze schroniska w Nowodworze!

 

Konkurs ,,25 na piątkę  z plusem ‘’

 

    W dniu 17 grudnia odbyło się podsumowanie konkursu ,,25 na piątkę z plusem’’. Przedmiotem konkursu było stworzenie krótkiego filmu ukazującego w sposób kreatywny działania podejmowane w szkole na rzecz ochrony środowiska. Nasza szkoła znalazła się na liście laureatów i otrzymała nagrodę główną, czyli wyposażenie pracowni biologicznej o wartości 35 000 złotych. Film promujący działania podejmowane w naszej szkole powstał dzięki zaangażowaniu Pana Bartłomieja Dudzika i ucznia klasy VII Mateusza Adamczyka.

Dodała : Oliwia Marciniak


 

Wycieczka do Warszawy

 

 

    5 grudnia 2018r. uczniowie klas IV, V, VI naszej szkoły udali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwsze trzy godziny spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernik. Tam mogliśmy badać prawa fizyki, grać w gry umysłowe i fizyczne, zgłębiać tajemnice ludzkiego ciała i wykonywać wiele innych ciekawych eksperymentów. Następnie udaliśmy się do Manufaktury Cukierków. Tam mogliśmy przyjrzeć się produkcji słodyczy. Otrzymaliśmy również lizaki i cukierki. Ostatnim punktem wycieczki był stadion PGE narodowy, gdzie zwiedzaliśmy trasę „Piłkarskie Emocje ‘’, podczas której dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy na temat stadionu oraz polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Potem udaliśmy się w drogę powrotną. Wszyscy oceniają wycieczkę jako udaną.

 

 

 

 

 

Dodała: Oliwia MarciniakW listopadowe dni młodzi uczniowie naszej szkoły wyjeżdżali do Lublina (UMCS) w ramach uczestnictwa w projekcie „Za progiem – wyprawy odkrywców”. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach z zakresu matematyki, przyrody, edukacji językowo – czytelniczej. Największą atrakcją były warsztaty teatralne połączone z oprowadzaniem po Teatrze im. Juliusza Osterwy i poznawaniem zakulisowych tajników teatru.


Powiatowe Igrzyska Dzieci w drużynowym tenisie stołowym

    Dnia 27 listopada 2018r. uczennice naszej szkoły, Aleksandra Baran  ( klasa IV  ) oraz Aleksandra  Zgierska ( klasa V )  brały udział w Powiatowych Igrzyskach  Dzieci w drużynowym tenisie stołowym. Zawody odbyły się w  Szkole Podstawowej Łucce. Nasze uczennice zajęły I miejsce  i otrzymały puchar oraz dyplomy pamiątkowe. Tym samym zakwalifikowały się do zawodów na szczeblu wojewódzkim. Gratulujemy i życzymy  dalszych sukcesów.


Świąteczna zbiórka darów dla dzieci z domu dziecka w Przybysławicach

Ofiarować można m.in:
- zabawki, gry, artykuły papiernicze
- środki kosmetyczne oraz środki czystości
- słodycze, żywność z długim terminem ważności
- ubrania
Zbiórka trwa do 21.12.2018 r. (piątek)

Święto Szkoły Podstawowej w Samoklęskach –

nadanie imienia Orła Białego i poświęcenie Sztandaru

 

Dzień 15 listopada 2018 roku zapisuje się w historii naszej szkoły jako jeden z najważniejszych. Tego dnia nastąpiło oficjalne nadanie szkole imienia Orła Białego. Przygotowania do tej historycznej dla całej społeczności szkolnej chwili trwały kilka miesięcy. W tym czasie podjęto szereg działań mających na celu zapoznanie uczniów, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły z wybranym w drodze głosowania Patronem.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 Mszą świętą, w której uczestniczyli uczniowie, grono pedagogiczne, rodzice, zaproszeni goście, a także poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Niedźwiadzie oraz Zespołu Szkół im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamionce. Podczas Mszy św. ksiądz Wojciech Różyk dokonał poświęcenia Sztandaru. 

Dalsza część ceremonii związana z nadaniem szkole imienia rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu i przywitaniem przybyłych gości przez dyrektora szkoły Panią Annę Marciniak. Następnie Przewodniczący Rady Gminy Pan Sławomir Struski odczytał Uchwałę Rady Gminy w Kamionce o nadaniu Szkole Podstawowej w Samoklęskach imienia Orła Białego. Później miała miejsce celebracja symbolicznego wbicia pamiątkowych gwoździ, a następnie ceremonia przekazania Sztandaru.  Poczet Rady Rodziców wprowadził Sztandar i uroczyście przekazał go dyrektorowi, który podziękował za ten cenny dar i zapewnił, że stanie się on symbolem wartości będących fundamentem pracy szkoły, po czym przekazał go Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu. Ci zapewnili, iż otoczą go powszechnym szacunkiem i czcią.

Kolejnym etapem świętowania było uroczyste ślubowanie przedstawicieli wszystkich klas. Tekst ślubowania odczytała przewodnicząca samorządu uczniowskiego Klaudia Wójtowicz, a wyróżnieni uczniowie  pełnili obowiązki ślubujących.

W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, którzy skierowali na ręce pani dyrektor wiele życzliwych słów, które staną się dla całej społeczności szkolnej inspiracją i bodźcem do jeszcze lepszej i skuteczniejszej pracy.

Po przemówieniach nastąpiło wyprowadzenie pocztów sztandarowych, po czym wszystkich zaproszono do obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Przedstawienie będące montażem słowno-muzycznym nawiązywało do legendarnych czasów, w których żył Lech, Czech i Rus. Następnie uczniowie przybliżyli zgromadzonym losy Rzeczpospolitej od czasów rozbiorów do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Było to jednocześnie nawiązanie do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim z przybycie i uświetnienie swoją obecnością tej szczególnej uroczystości.

Nadanie imienia szkole było świętem, które zapamiętamy na długo. Teraz nadszedł czas, by udowodnić, że jesteśmy godni nosić imię naszego Patrona.

 

Tekst: Magdalena Kabała

Zdjęcia: Agnieszka Karwowska-Wójtowicz (część oficjalna)

  Aleksandra Watalska (część artystyczna)

 

 
   

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa
Rozstrzygnięcie konkursu.
 

    Internet zaczyna odgrywać coraz większą rolę w życiu naszych uczniów i staje się coraz częściej niezbędnym narzędziem pracy i nauki. Należy jednak pamiętać, że niesie ze sobą również wiele zagrożeń.

  W związku z tym nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa".  Miesiąc ten obchodziliśmy pod hasłem „ Bezpieczny Internet- bezpieczny Ty, bezpieczny ja”. Inicjatorem tego przedsięwzięcia w naszej szkole był nauczyciel informatyki.
  W poniedziałek 22 października w naszej szkole zorganizowano zabawę konkursową polegającą na wyszukiwaniu na szkolnych korytarzach i www kodów QR. Kody QR rozwieszone w szkole zawierały porady dotyczące bezpieczeństwa w Internecie.

   Uczniowie, którzy zeskanowali i przełali najwięcej kodów na zadania@spsamokleski.pl i zostali nagrodzeni upominkiem to :

  • Weronika Matecka kl.VI 
  • Patrycja Kosacka kl.VI
  • Ola Salomon kl.V
  • Michał Zieliński kl.V

Informatyk


                                    Akcja edukacyjna „Lekcja o Funduszach Europejskich V” już trwa!

    Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich V”, tym samym znaleźliśmy się w gronie 268 placówek oświatowych z 5 województw Polski Wschodniej biorących udział w tym projekcie!

    W ramach akcji uczniowie klasy VII i VIII mają możliwość uczestnictwa w wyjątkowych zajęciach, przybliżających im świat Funduszy Europejskich. Co świadczy o ich niezwykłości? Przede wszystkim formuła zajęć. Podstawowym materiałem dydaktycznym lekcji jest komiks oraz film animowany. Komiks nosi tytuł „Fundusze Europejskie – Z nimi wszystko jest możliwe” i przedstawia historię Olka, niepełnosprawnego chłopca, który sądzi, że nie poradzi sobie w „zewnętrznym” świecie, poza swoim mieszkaniem oraz jego koleżanki Julki – nowej sąsiadki, która namawia chłopca na wzięcie udziału w szkolnej wycieczce. Wyjazd   z klasą otwiera Olka na nowe doświadczenia. Chłopak widzi zmiany w otaczającej go rzeczywistości, którą  w znacznej mierze kształtują Fundusze Europejskie i chce zacząć bardziej korzystać z życia. Natomiast film animowany pokazuje uczniom, przez pryzmat wycieczki szlakiem rowerowym Green Velo, jak wiele ciekawych i wartościowych projektów jest finansowanych ze środków Unii Europejskiej na terenie Polski Wschodniej. To dzięki tym materiałom, uczniowie dowiadują się, jakie inicjatywy wspierają środki unijne  i jak bardzo zmieniło się ich własne otoczenie, dzięki Funduszom Europejskim! Dodatkowo uczniowie mogą wziąć udział w konkursie wiedzy, w którym do wygrania są ciekawe nagrody.

    Zajęcia w ramach projektu prowadzone będą do 19 listopada 2018 r. Szacuje się, że weźmie w nich udział ponad 8 tys. uczniów. Organizatorem akcji edukacyjnej, współfinansowanej ze środków Funduszy Europejskich, jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Opiekun szkolny: Magdalena Kabała


Kopernik. O co tu chodzi?

    Centrum Nauki Kopernik to nie jest muzeum. Nie mamy gablot ani przewodników. To przestrzeń, która zainspiruje Cię do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Od Ciebie zależy, ile z tego weźmiesz.

    Na naszych wystawach znajdziesz ponad 400 eksponatów. Choć na pierwszy rzut oka możesz odnieść wrażenie chaosu, eksponaty pogrupowane są tematycznie. Granice pomiędzy nimi są płynne. Dlaczego? Granice pomiędzy nimi są płynne. Dlaczego? Bo, tak jak w otaczającym nas świecie, rzeczy najciekawsze dzieją się na styku nauk, przenikają się wzajemnie i uzupełniają. Wystawy są jak żywy organizm, który nieustannie się zmienia. Budujemy nowe eksponaty, udoskonalamy istniejące. Dodatkowo, raz lub dwa razy do roku sprowadzamy z całego świata wystawy czasowe, które możesz zwiedzać w ramach swojego biletu.

    Sposób zwiedzania Kopernika zależy wyłącznie od Ciebie. Śmiało, kieruj się swoją ciekawością! Jednak w każdej chwili możesz skorzystać z pomocy animatora, lub wybrać jedną ze ścieżek zwiedzania. Nie przejmuj się, że nie zobaczysz wszystkiego. Oferta jest na tyle szeroka, że jest to praktycznie niemożliwe podczas jednej wizyty.

    Nie bój się nie wiedzieć. Nie bój się pytać. Nie przejmuj się błędami. Sprawdzaj. Wątp. Testuj. Szukaj dziury w całym. Użyj wyobraźni. Bądź niepokorny. To są cechy odkrywcy, w które wyposażony jest każdy z nas. W Koperniku chcemy Ci o tym przypomnieć.

Nasza szkoła organizuje w listopadzie lub w grudniu 2018r. wyjazd do Centrum Nauki Kopernik.
Chętnych zapraszamy do zapisów u swoich wychowawców.

 

Pochód Niepodległości w gminie Kamionka

    Przedstawiamy filmową relację z "Pochodu Niepodległości", który to był kulminacyjnym punktem w programie obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości w gminie Kamionka.
    Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją przysłowiową cegiełkę, by ta piękna i symboliczna uroczystość mogła mieć miejsce.
    Poniższy materiał będzie niesamowitą pamiątką zarówno dla przyszłych pokoleń naszej gminy, jak i samych nas - osób, które były naocznymi świadkami tego wzruszającego, pięknego wrześniowego wydarzenia w roku 2018.

        


        Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month - ECSM) to ogólnoeuropejska kampania organizowana co roku w październiku przez ENISA, z inicjatywy Komisji Europejskiej. W trakcie kampanii prezentowane są projekty oraz inicjatywy realizowane w krajach europejskich, związane zarówno z propagowaniem wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu jak i rozwojem nowoczesnych technologii teleinformatycznych.

           Już niedługo, bo w najbliższy czwartek 18 października w naszej szkole proponujemy zabawę konkursową polegającą na wyszukiwaniu na szkolnych korytarzach i www kodów QR.

Co to są kody QR?

   Kody QR to te czarno-białe kwadraciki, które odpowiednio zeskanowane smartfonem lub tabletem spowodują wyświetlenie na tabletach lub smartfonach uczniów porady dotyczące zachowania bezpieczeństwa w internecie. Poniżej znajdziecie wszystkie potrzebne do tego materiały.

Jak zeskanować kod QR?

       Appka na urządzenia z systemem Android: bit.ly/skanujwandroidzie   Appka na iphony/ipady: bit.ly/skanuipadem, można pobrać też dowolną inną aplikację do skanowania kodów QR.

    Czy do skanowania kodów rozwieszonych w szkole potrzebuję WiFi?
Kody QR rozwieszone w szkole zawierają wyłącznie porady w formie tekstowej, dlatego do ich odczytania nie jest wymagany dostęp do internetu.

    Co kryją w sobie kody QR?
Kody QR rozwieszone po Twojej szkole zawierają porady dotyczące bezpieczeństwa w Internecie, np. informacje o tym, jak radzić sobie jeśli padniemy ofiarą hejtera.

   Uczniowie, którzy zeskanują i prześlą najwięcej kodów na zadania@spsamokleski.pl do godziny 23:59 zostaną nagrodzeni upominkiem.


 

 „Ku niepodległej”

 

        W dniu 10 października 2018 roku odbył się w naszej szkole pokaz historyczny pt. „Ku niepodległej”. Członkowie Grupy Artystycznej „Rekonstrukto” w formie wesołej lekcji historii opowiedzieli o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się stroje z epoki oraz kolekcje replik broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej. Taka lekcja upamiętniająca dążenia niepodległościowe pozostanie na długo w pamięci wszystkich jej uczestników.

 

 

Magdalena Kabała


 

Uwaga, uwaga !

zajrzyjcie na stronę https://www.kmo.org.pl/mapa-kmo a tam zobaczycie, że nasza szkoła przystąpiła do projektu pod patronatem Centrum Naukowego Kopernik pod nazwą Klub Młodego Odkrywcy. Nasz klub nosi nazwę Samoklub, a jego opiekunem jest Pan Adam Peterwas.  

 

Czym jest ten projekt, swietnie wyjaśni cytat ze strony organizatorów: 

 

W Klubach Młodego Odkrywcy młodzież i dzieci wspólnie eksperymentują pod okiem opiekunów, zdobywając samodzielnie wiedzę. W całej Polsce i za granicą działa ponad klubów 700. Centrum Nauki Kopernik – koordynator programu – wzmacnia rozwój KMO przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

 

 


Wybory do samorządu uczniowskiego

    Dnia 30 września 2018 roku w naszej szkole odbyło się głosowanie na członków samorządu uczniowskiego.  Decyzją dzieci przewodniczącą została uczennica klasy VII Klaudia Wójtowicz. W skład samorządu weszli również :

·         Justyna Wójtowicz

·         Dominika Górna

·         Oliwia Bogusz

·         Lena Śwircz

·         Aneta Gol

·         Dawid Wawrzyńczak

·         Julia Kuta

Wszystkim wybranym  serdecznie gratulujemy.


 

Muzeum na Majdanku w Lublinie

 

        Dnia 18.09.2018r. uczniowie klas 7, 8 wyjeżdżali do Muzeum na Majdanku w Lublinie. Autokar przyjechał pod szkołę o godz. 8:30, uczniowie zajęli miejsca i wyjechali. Do celu dojechali o godz. 9:30, żeby o 10:00 zacząć zwiedzanie. Po muzeum oprowadzała ich pani przewodnik Ewa Cisak. Młodzież zobaczyła dwa pomniki wykonane przez więźniów. Jeden z nich przedstawiał żółwia, a drugi trzy orły, w których zostały schowane prochy zmarłych. Mogli również zaobserwować z bliska prochy i zmielone kości 18 tys. Żydów, których Niemcy zastrzelili w 10 m dołach. Prochy te zostały schowane pod pomnikiem, na którym widniał napis „Los nasz dla was przestrogą". Uczniowie oddali cześć zmarłym tu osobom minutą ciszy. Weszli również do miejsca, w którym stał piec, który potrafił spalić 1000 ciał zamordowanych już osób. Dla młodzieży była to wielka nauka i szczęście, że urodzili się teraz a nie kilkadziesiąt lat wcześniej. Po udanej wycieczce wszyscy pojechali do Tarasów Zamkowych, gdzie mieli godzinę na spożycie posiłków. O 13:15 grupa wyjechała spod centrum handlowego. Wszyscy szczęśliwi wrócili do szkoły na godzinę 14:00 ze świadomością, że mają szczęście.
Relacja uczennicy klasy VII Dominiki Górnej

 


 
 
 T
ysiąc książek do szkolnej biblioteki
 
 

W tym roku uczniowie naszej szkoły dołączyli do zmagań o tysiąc książek do szkolnej biblioteki. By osiągnąć ten ambitny cel wykonali piękną pracę konkursową. Teraz potrzebna jest im pomoc w postaci Waszych głosów. Aby oddać głos należy mieć założone konto na empik.com. Głosować można raz dziennie z jednego konta. Głosowanie trawa od 01.10.2018 do 21.10.2018.
Link do głosowania: https://www.empik.com/biblioteki/zaglosuj
Po kliknięciu na link należy wyszukać naszą pracę. Najłatwiej zrobić to wpisując w wyszukiwarkę „Samoklęski”.
Zachęcamy do głosowania i dziękujemy za Wasze głosy!!!

 
 
 
 


 

 

Narodowe czytanie


         8 września w całym kraju odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W inicjatywę włączyli się również uczniowie naszej szkoły, którzy pod kierunkiem nauczycieli, pani Aldony Pawłowskiej i pani Magdaleny Kabała przygotowali i czytali fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
     Dnia 10. 09. 2018r. w naszej szkole odbyło się narodowe czytanie „ Przedwiośnia ‘’ Stefana Żeromskiego.  Patronat nad tą akcją przejął prezydent A. Duda wraz z małżonką. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie klas IV – VIII pod kierownictwem pani Aldony Pawłowskiej i pani Magdaleny Kabały. Na uroczystym apelu wybrani uczniowie odczytywali fragmenty „ Przedwiośnia ” Stefana Żeromskiego. Wszyscy słuchali w skupieniu.

 

 

 

 

Magdalena Kabała


Rozpoczęcie roku szkolnego

            Dnia 3 września 2018r. o godzinie  10:30  w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło  się  rozpoczęcie  roku  szkolnego. Uroczystość została rozpoczęta od powitania uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości : wójta gminy Kamionka , pana Karola Ługowskiego, pana Mikołaja Lazora, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce, dyrektor Biura Obsługi Szkół w Kamionce, panią Marzenę Grymuzę, księdza proboszcza parafii w Starościnie Wojciecha Różyka, księdza proboszcza parafii w Kamionce,  Piotra Jastrzębskiego .

            Następnie zostali przedstawieni nowi nauczyciele :

·        pan  Marek Szumiec – Nauczyciel wychowania fizycznego, gimnastyka korekcyjna.

·        pani Paulina Janiszek- Nauczyciel języka niemieckiego

·        pan Michał Lenarciak – nauczyciel wiedzy o społeczeństwie

·        pani Małgorzata Chudzik – wychowanie przedszkolne

Na zakończenie wójt gminy Kamionka pan Karol Ługowski złożył życzenia wszystkim uczniom,  aby nadchodzący rok szkolny przyniósł im wiele szczęścia i dobrych ocen.

Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas.  

Szkolny zestaw podręczników i materiałów ćwiczeniowych

 obowiązujący w roku szkolnym 2018/2019

w Szkole Podstawowej w Samoklęskach


Dożynki gminno – parafialne

    Wakacje, odpoczynek, rodzinne wyjazdy… ale i rozwijanie swoich talentów. Okazją do ich zaprezentowania były dożynki gminno – parafialne, które odbyły się na stadionie leśnym w Kamionce dnia 19 sierpnia. Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli uroczystość dożynkową tradycyjnym polonezem. W takt muzyki skomponowanej przez Wojciecha Kilara zatańczyli układ składający się z wielu widowiskowych figur. Oprócz poloneza uczniowie zaprezentowali również taniec z szarfami. Wszystkie biało – czerwone akcenty były nawiązaniem do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, o której uczniowie naszej szkoły nie zapominają. Zdjęcia otrzymaliśmy dzięki uprzejmości pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce.

Magdalena Kabała