Szkoła Podstawowa w Samoklęskach

Wydarzenia 2016/2017


Zakończenie roku szkolnego
Karta rowerowa

    Dnia  13  czerwca  o godzinie  13:00  uczniowie  klasy IV przystąpili  do  egzaminu praktycznego na kartę  rowerową. Przy zdawaniu obecni byli: pani dyrektor, Beata  Małyska  oraz  nauczyciel techniki, pan Adam Peterwas. Uczniowie musieli zaliczyć : właczanie się do ruchu, skręt w prawo i w lewo,  zawracanie  i  omijanie i wiele innych.     Większość uczniów zdała również egzamin teorytyczny, czyli   egzamin  z  wiedzy o znakach i przepisach drogowych.
Dodała : Oliwia Marciniak


  
Dzień Dziecka

 
    Dnia 1 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Dziecka. W ten dzień uczniowie nie mieli żadnych zajęć lekcyjnych. Zorganizowano również konkurs o zdrowiu w kategorii klas I – III oraz IV –VI. Po konkursie był gril oraz zawody sportowe. Następnie uczniowie klas starszych grali w piłkę nożną. Wszystkim spędzony czas bardzo się podobał i w fantastycznych humorach wrócili do domów. 5 czerwca został rozdane nagród związane z zawodami sportowymi. Oto tabela wyników:
    Klasy I – III:
I miejsce – klasa III, II
II miejsce – klasa I
    Klasy starsze :
I miejsce – klasa IV
II miejsce – klasa VI
IIImiejsce – klasa V
    Wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie gratulujemy.
Oliwia Marciniak


1 czerwca 2017 roku biliśmy rekord
 
 
Czy udało się? Na czym to polega? Według badań 63% Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Młodzież czyta znacznie więcej, więc stwierdziliśmy, że może nauczyć czegoś dorosłych, manifestując to, co dla nich naturalne – czytanie. Zeszłoroczny rekord 10 czerwca 2016 r. o 10.00, dzięki zaangażowaniu ponad 2000 bibliotek z całej Polski, prawie pół miliona uczniów czytało w jednym momencie: w szkołach, na rynkach miast, w centrach handlowych, a nawet na Giewoncie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Konkurs „ Jestem  Bezpieczny ‘’ -  etap powiatowy
 
    Dnia  23 maja  2017r. sześcioro  uczniów  z  naszej szkoły  brało  udział  w konkursie  powiatowym  pt. „ Jestem Bezpieczny ‘’. Uczniowie  musieli  wykonać plakat,  przygotować  przedstawienie  oraz  rozwiązać  test składający  się  z dwudziestu  pytań o  bezpieczeństwie. Uczniowie  naszej  szkoły  poradzili  sobie bardzo  dobrze  – zajęli czwarte  miejsce. Brakowało  im tylko jednego punktu  do  dogrywki  o  trzecie miejsce. Uczestnikom  konkursu  serdecznie gratulujemy.XX Wojewódzki Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny

    18 maja 2017 r. w Zespole Szkół w Kamionce odbył się XX Wojewódzki Konkurs Filatelistyczny z cyklu "Moja mała ojczyzna". Tegoroczna edycja została przeprowadzona pod hasłem „Poznajemy Gminę Kamionka i wiedzę o podstawach filatelistyki".
    W konkursie naszą szkołę reprezentowały: Oliwia Marciniak (kl. IV), Dominika Górna (kl. V) oraz Klaudia Wójtowicz (kl. V).
    Eliminacje konkursowe rozpoczęły się przywitaniem przez Panią Dyrektor Zespołu Szkół w Kamionce - Urszulę Wałejko zgromadzonych na sali gimnastycznej gości. Następnie uczniowie podzieleni na trzy grupy wiekowe (szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne) przystąpili do napisania testu wiedzy o gminie Kamionka i podstawach filatelistyki.
    Finałem tego spotkania było uroczyste ogłoszenie wyników konkursu – wśród nagrodzonych znalazła się uczennica Szkoły Podstawowej w Samoklęskach – Oliwia Marciniak, która zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych. 

Opiekun uczestników konkursu: Magdalena Kabała


   
Straż pożarna

    W naszej szkole 9 maja 2017 r. odbyło się spotkanie uczniów klas IV-VI ze strażakiem z Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie. Było to kolejne ze spotkań w ramach autorskiego programu "Technika w (u)życiu". W trakcie spotkania asp. Arkadiusz Dołgań  przybliżył dzieciom, na czym polega praca strażaka i przekazał cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w czasie wykrycia czadu, wypadku, czy pożaru. Dzieci utrwaliły numery alarmowe 998 i 112 i dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Każdy chętny mógł sprawdzić swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy na fantomie, oddychać przez maskę strażacką sprężonym powietrzem z butli, czy przymierzyć strażacki kombinezon, pas czy chełm. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych i powodzi oraz prowadzi wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają niecodziennej odwagi. Dzięki spotkaniu z funkcjonariuszem straży pożarnej uczniowie utrwalili sobie wiadomości na temat bezpiecznych zachowań i zapobiegania sytuacjom zagrażającym zdrowiu lub życiu.„Bezpiecznie z prądem”

    W Szkole Podstawowej w Samoklęskach odbyło się spotkanie, podczas którego wychowankowie klas młodszych, w tym także Punktu Przedszkolnego mogli obejrzeć film i wysłuchać rad na temat zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z prądu oraz urządzeń elektrycznych. Uczniowie dowiedzieli się o naturalnych źródłach energii i takich, które zanieczyszczają powietrze. Prowadzący szczególnie uczulali dzieci na to, aby korzystali z urządzeń elektrycznych tylko w obecności osób dorosłych, ponieważ nieodpowiednie korzystanie z prądu, może prowadzić do bardzo poważnych skutków. Na dowód tego mieliśmy możliwość obejrzenia filmu, który prezentował przykłady właściwego i niewłaściwego korzystania z prądu. Prowadzący omówili również zasady prawidłowego zachowania się podczas burzy z wyładowaniami elektrycznymi (piorunami). Dzięki uczestnictwu w tym spotkaniu uczniowie uzyskali bardzo cenne informacje na temat bezpieczeństwa.

 
 Zajęcia na Politechnice Lubelskiej

    Dnia 27 kwietnia  uczniowie klas IV, V i VI wraz z opiekunami p. Mariolą Zielińską i p. Adamem Peterwasem uczestniczyli w ciekawych zajęciach na Politechnice Lubelskiej. Wyjazd na Politechnikę Lubelską był pierwszym z zaplanowanych działań autorskiego programu z cyklu "Technika w (u)życiu". Zajęcia dotyczyły robotyki. Doktor inż. Piotr Wolszczak z Katedry Automatyzacji w interesujący sposób poprowadził laboratorium na którym nasi uczniowie razem ze studentami wspólnie  pracowali w programie Scilab. Oprócz zdobywania wiedzy teoretycznej uczniowie wykonali doświadczenie, krtórego celem było sfotografowanie procesu pękania balonu. Ochotnikiem, który przebił balon był Szymon Wolski z klasy V. Następnie uczniowie udali się na zwiedzanie innych wydziałów. Wykładowca pokazał laboratorium, w którym przeprowadza się doświadczenia z mechaniki, programowania, Katedrę Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych i wiele innych ciekawych miejsc. Zajęcia te napewno rozszerzyły zainteresowania naukami ścisłymi. Kto wie, może na tym wydziale nasi uczniowie widzą swoją przyszłość?
    Na zdjęciu widać uczniów naszej szkoły okiem kamery term
owizyjnej.  Poniżej są filmy z eksperymentu z balonem.
 

    
Informator

 
Gminny konkurs ,, Jestem  bezpieczny”
 
    Dnia 20 kwietnia 2017r. troje uczniów z naszej szkoły pojechało na gminny konkurs pt. ,,Jestem bezpieczny’’. Konkurs odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamionce. Uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć na dwadzieścia pytań dotyczących pierwszej pomocy, zasad bezpieczeństwa oraz przepisów ruchu drogowego. Uczniom naszej szkoły  poszło bardzo dobrze i zajęli pierwsze miejsce. Uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się również na konkurs powiatowy, który odbędzie się 23 maja. Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dodała : Oliwia Marciniak

 

Niech tegoroczna pamiątka Paschy będzie przeżywaniem największego triumfu dobra nad złem, życia nad śmiercią, doskonałości nad grzechem. Niech zmartwychwstanie, które niesie nadzieję, pozwoli z ufnością patrzeć
w przyszłość, przyniesie radość oraz wzajemną życzliwość.

 

W imieniu własnym i Społeczności Szkoły Podstawowej
im. Partyzantów Armii Ludowej w Samoklęskach
Dyrektor Beta Małyska


Wielkanoc 2017 r.Sieciaki.pl
– nowatorskie rozwiązanie edukacyjne dla młodych internautów

    Przedstawiamy Państwu serwis internetowy dla dzieci poświęcony edukacji w zakresie bezpieczeństwa w internecie – Sieciaki.pl.

    Sieciaki.pl to serwis edukacyjny, skierowany do dzieci w wieku 9-11 lat. Głównym celem projektu jest edukacja najmłodszych internautów na temat bezpiecznego korzystania z sieci. Sieciaki.pl zawierają kompendium wiedzy o tym, jak należy korzystać z internetu, by unikać sytuacji niebezpiecznych, a także jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia online. W serwisie znajduje się szereg materiałów multimedialnych (filmy, teledyski, audycje radiowe), które dzięki atrakcyjnej formule zachęcają użytkowników do zdobywania wiedzy o bezpieczeństwie w sieci.

    Głównym elementem serwisu jest składający się z 15 modułów kurs e-learningowy. Każdy moduł porusza inny temat dotyczący bezpieczeństwa dzieci online: kwestie prywatności, cyberprzemocy, niebezpiecznych treści, hejtu, zakupów online czy nadużywania internetu.

    Serwis zawiera również stale aktualizowany katalog bezpiecznych serwisów internetowych dla dzieci – Katalog BeSt oraz duży wybór edukacyjnych materiałów multimedialnych.

    Projekt Sieciaki.pl jest realizowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje) od 2005 r. w ramach europejskiego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange. W serwisie zarejestrowało się ponad 280 tysięcy dzieci. Na fabule Sieciaków.pl oparto scenariusze zajęć edukacyjnych i kursy e-learningowe wykorzystywane w szkołach podstawowych w całej Polsce.

Informatyk


Mecz towarzyski w Garbowie

     Dnia 25.03.2017r. o godz. 9.00 odbył się mecz towarzyski między uczniami z naszej szkoły, a uczniami szkoły w Lublinie. Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach: klas 0; I oraz klas  II.

    Nasza szkoła wygrała dwa mecze, kategorie I i II. Zawodnicy wrócili do domu z uśmiechem na twarzy.

 Aleksandra Zielińska


 Zawody Tymbarka klas starszych.

    W piątek 10 marca o godzinie 8.30 reprezentanci naszej szkoły brali udział w zawodach piłki nożnej w Górce Lubartowskiej. Wyjechali wcześnie rano z myślą o wygranej. Uczniowie klas starszych grali dzielnie i wytrwale. Wszyscy ze szkoły trzymali za nich kciuki. Zajeli trzecie miejsce w grupie. Wrócili zmęczeni, ale zadowoleni.  Wszyscy im gratulowali i bili brawo. 

Dodała: Patrycja Kosacka


Zawody Tymbark-klasy młodsze.

 Dnia 09.03.2017r. chłopcy z klas I, II, III wyjechali do Leszkowic na turniej  Tymbarka piłki nożnej.

 Zajęli II miejsce. Opiekunami byli pan Marek Szumiec (nauczyciel w - f ), pani Szczygieł i pani Kuta.

 Wrócili o godz.14:30. Byli bardzo szczęśliwi.

 Dodała: Julka Pacek.

 
Naszym Kobietom w dniu ich święta
 

     Dnia 9.03.2017r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet. Na apelu chłopcy z samorządu złożyli najlepsze życzenia wszystkim paniom , zarówno swoim koleżankom , jak i paniom pracującym w szkole. Rozstrzygnięty był również konkurs na najładniejszą babkę w szkole. Miejsce I w kategorii młodszych klas zajęła Aleksandra Baran z klasy II. W kategorii klas IV-VI zwyciężyła Joanna Cieszko z klasy VI. Zwyciężczynie otrzymały po babce piaskowej. Po apelu zjadły je ze smakiem.

 Dodała: Aleksandra Zielińska      
ROZSĄDNE KORZYSTANIE Z KOMPUTERA I INTERNETU

    Komputer i internet mają wiele zalet takich jak np.: szybkie zdobycie potrzebnych informacji, które możemy wykorzystać w zdobywaniu potrzebnej wiedzy. Sam komputer i internet nie jest taki zły pod warunkiem, że korzystamy z niego rozsądnie!

A więc:

1) Kontrolujmy czas jaki spędzamy przed komputerem.

2) Nie grajmy w gry w których jest przemoc bo to budzi agresję w życiu realnym.

3) Umawiajmy się z przyjaciółmi w życiu realnym a nie w świecie wirtualnym.

Niewłaściwe korzystanie z komputera i internetu może prowadzić do:

problemów ze wzrokiem, kręgosłupem, koncentracją i problemami w nawiązywaniu nowych kontaktów z rówieśnikami i ludźmi.PAMIĘTAJMY BY NIE WPAŚĆ W NAŁÓG, KTÓRY MORZE MIEĆ POWAŻNE KONSEKWENCJE DLA NASZEGO ZDROWIA I ŻYCIA!

Wiktor El Ahmad


 
   

Zawody w siatkówkę
 
    21  lutego   w  naszej  szkole  odbyły  się  zawody  w  siatkówkę.    Uczestniczyli w nich  uczniowie  naszej  szkoły i szkoły  w  Kamionce.   Po wielu  trudach  naszym zawodnikom udało się wygrać rozgrywki. W turnieju ponieśli tylko jedną porażkę. Uczniowie naszej szkoły dopingowali wszystkich grających. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy  dalszych  sukcesów  w tym sporcie. Na zdjęciacj kolejne sukcesy...
 
 
 
Oliwia Marciniak
 
 
 
 


Występ grupy artystycznej
Rekonstrukto
 
W środę 15 lutego odbył się występ grupy artystycznej „ Rekonstrukto”. Występ opowiadał o  epoce szlacheckiej.  Uczniowie  mogli potrzymać miecz lub usiąść na krześle inkwizycyjnym, czyli krześle pokrytym n kołkami.  Większości uczniów występ się podobał.


   
Dodała : Oliwia Marciniak 
Ćwiczenia jednostek OSP
 

  10 lutego odbyły się w naszej szkole ćwiczenia jednostek OSP KSRG Samoklęski oraz OSP KSRG Kamionka. Plan próbnej ewakuacji zakładał wybuch pożaru na pierwszym piętrze budynku. W związku z tym konieczna była ewakuacja uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracyjno – obsługowych w bezpieczne miejsce, jakim ze względu na panujące warunki atmosferyczne była sala gimnastyczna. Tam też przetransportowano osobę poszkodowaną, której udzielono pierwszej pomocy. W tej kwestii źródłem wiedzy dla nas wszystkich był ratownik medyczny pan Cezary Smoliński, który pokazał zgromadzonym, jak udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Zarówno strażacy-ochotnicy, jak i ratownik udzielili szczegółowych odpowiedzi na wszystkie pytania uczestników pokazu. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali objaśnień i instrukcji postępowania w trudnych sytuacjach zagrożenia życia i niesienia pomocy osobom potrzebującym.


Dodała: Magdalena Kabała 
Lodowisko
 
    Na  boisku  szkolnym  powstało lodowisko.  Po  ewakuacji  przypominającej  o zasadach  pierwszej  pomocy,  strażacy  obecni na   ewakuacji,  wylali  wodę  na boisku. Lodowisko zamarzło i  jest gotowe  do  użytku.  Korzystają  z  niego uczniowie starszych   i  młodszych  klas.


Dodała : Oliwia Marciniak
 
 
 

Pasowanie na czytelnika  

  8 lutego 2017 r. odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelników. Po krótkiej części artystycznej, każdy uczeń został pasowany na rycerza i przyjaciela książek. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały zakładki do książek i dyplomy.
Książki, które znajdują się w bibliotece mają służyć wszystkim uczniom naszej szkoły przez długie lata. W związku z tym książki maja pewne prośby do czytelników:Nie jedzcie podczas czytania!
Nie zwijajcie nas w rulon!
Nie rysujcie po naszych kartkach!
Nie zaginajcie nam rogów!
Przy czytaniu używajcie zakładek!
Nie wyrywajcie nam kartek!    Pani bibliotekarka prosi natomiast, aby pamiętać o tym, że w bibliotece należy dobrze się zachowywać. Tutaj się czyta i wypożycza książki. Rozmawiamy po cichutku, by nie przeszkadzać innym. Pamiętajcie także o tym, by nie przetrzymywać książek zbyt długo w domu.

„Zima w mieście”
 
    W czasie ferii zimowych odwiedziliśmy również Muzeum Wsi Lubelskiej, które brało udział w akcji „Zima w Mieście” organizowanej przez Urząd Miasta Lublin. W jej ramach, uczestniczyliśmy w spotkaniu edukacyjnym polegającym na zwiedzaniu dworu z Żyrzyna, który jest edukacyjnym modelem poświęconym warstwie średniozamożnego ziemiaństwa na Lubelszczyźnie. Według przyjętych założeń, są to wnętrza dworu z sierpnia 1939 r., zamieszkałego przez średniozamożną, dwupokoleniową rodzinę złożoną z matki, ojca i syna. Zobaczyliśmy również areszt z Samoklęsk i chałupę z Kamionki. Na koniec uczestnicy wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych polegających na wykonaniu wycinanki strzyżowickiej.
Dodała: Magdalena Kabała


 
Aktywne ferie w Samoklęskach – „Zima w Parku”
 
    Ferie zimowe to czas wolny od szkoły, obowiązków i zajęć dydaktycznych prowadzonych w placówce. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Samoklęskach postanowili aktywnie spędzić ten czas. Korzystając z oferty przygotowanej przez nauczycieli wzięli udział w wyjazdach, które były alternatywą dla spędzania czasu przed telewizorem czy komputerem.     Pierwszy z wyjazdów odbył się 19.01.2017 r. i był odpowiedzią na zaproszenie Poleskiego Parku Narodowego. Zajęcia edukacyjne w ramach dni otwartych PPN pod hasłem „Zima w Parku” przewidywały wiele atrakcji dla uczestników m.in. prelekcję o tematyce przyrodniczej, warsztaty plastyczne oraz quiz tematyczny. Na wstępie uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialną poświęconą śladom, jakie zostawiają zwierzęta, a następnie obejrzeli eksponaty przygotowane przez pracowników parku. Największe zainteresowanie wzbudziły gniazda ptaków, ich jaja, pióra oraz możliwość odciśnięcia tropów zwierząt w piasku kinetycznym. Na koniec uczniowie wypełnili quiz przyrodniczy związany z tematyką prowadzonych zajęć. W części plastycznej zmierzyli się zaś z trudną sztuką wycinania różnokształtnych płatków śniegu. Korzystając z wcześniej przygotowanych wzorów, a także własnej wyobraźni stworzyli niezwykłe cuda z papieru.
Dodała: Magdalena Kabała


Zabawa choinkowa
 
W sobotę 14 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa.  Trwała ona od godziny 14 do 19,. Uczniowie mogli udać się na malowanie twarzy lub tańczyć. Wszyscy  świetnie  się  bawili i  w  dobrych  humorach  wrócili  do domów.

Dodała : Oliwia Marciniak


 

 

Książki 

 

z dotacji 

 

celowej

 

 

  

    Do biblioteki szkolnej zostały zakupione książki z dotacji celowej w ramach programu wieloletniego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – priorytet 3”, w ramach dofinansowania zakupu nowości wydawniczych. Zakupiono ponad 350 książek, z czego 10% to lektury. Wśród nowości znajdują się książki popularnonaukowe i encyklopedie, bajki, legendy, opowiadania, książki dla młodszych i starszych uczniów.

 

  

 

 

 

 


 

Przedszkolaki dokarmiają ptaki

    

Zima długa i surowa,
naszym ptaszkom ziarno chowa.
 
Ptaszki głodne przyfruwają,
i w okienko zaglądają.
 
Nakarm ptaszki mój kolego,
a tym sprawisz coś dobrego.
 
Pełny brzuszek to uczyni,
że się ptak nie boi zimy.

   

    

 

 

Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. W związku z tym ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Dlatego też przedszkolaki  z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach dbają o to, żeby w karmniku nie zabrakło pożywienia dla ptaków. Dzieci swoje wrażenia przełożyły również na prace plastyczne, które sprawiły im wiele radości.
 
 

 

    


 
 

 

„CYRK O’ BIMBOLANDO”

 

Dnia 14 grudnia 2016r. w Szkole Podstawowej w Samoklęskach  gościł cyrk O’ Bimbolando.  Byli to młodzi artyści pochodzący z Ukrainy.  Goście przyciągali wzrok dzieci, gdyż poprzebierani byli  w charakterystyczne kolorowe stroje. Program zaprezentowany przez artystów był ciekawy i pełen niespodzianek. Również uczniowie i dzieci z Punktu przedszkolnego  brali czynny udział w pokazach.  Dzieci miały okazję obejrzeć trudne akrobacje i występy  klauna oraz jego asystentki.  Jednak największą atrakcją okazała się możliwość dotknięcia węża.  Głośne brawa po występie dowodzą, że występ podobał się wszystkim. Była to wspaniała zabawa.

 

 

 


 

Wyjazd na spektakl teatralny 

pt.: „Baśnie Pana Andersena”

 

 

Dnia 21 grudnia 2016 r. przedszkolaki z  Punktu Przedszkolnego i  Oddziału przedszkolnego, a także uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Samoklęskach wyjechali do Domu Kultury w Lubartowie na spektakl teatralny pt.:  „Baśnie Pana Andersena” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.  Spektakl ten jest adaptacją kilku najbardziej znanych baśniowych opowieści H. CH. Andersena: „Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie kaczątko”, „Nowe szaty cesarza”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Świniopas”. Baśnie niosły optymistyczne przesłanie dla dzieci i dorosłych o tym, że dobro można odnaleźć w wytrwałości  dążenia do celu, życzliwości dla świata, akceptacji siebie i tolerancji dla drugich. Bardzo miło spędziliśmy czas. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, wprowadziło dzieci w niezwykłą podróż, w świat wrażeń i osobistych przeżyć.

 

 

 


 

II miejsce
 
    Bardzo pracowicie spędzili niedzielę (27.11.2016 r.) zawodnicy UKS Samoklęski. W tym dniu w Ludwinie odbywał się    Po kil
kugodzinnych zmaganiach uplasowali się na bardzo wysokim II miejscu pokonując m.in. drużyny z Lubartowa, Lublina oraz drużynę gospodarzy. Dodatkowo najlepszym bramkarzem został wybrany Milan Turek - zawodnik UKS Samoklęski. Sukces zawodników cieszy ogromnie, jednak docenić również trzeba postawę rodziców, którzy w każdym momencie wspierają swoje pociechy.
 
Tabela wyników:
1. UKS Dys I
2. UKS Samoklęski
3. Ludwiniak Ludwin
4. Orlik Lubartów I
5. Orlik Lubartów II
6. Sławin Lublin
7. Piotrcovia Piotrków
8. UKS Dys II
Dodała: Maria Kabała


Andrzejki
 
24 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Uczniowie podczas dyskoteki mogli skorzystać z loterii fantowej, sklepiku oraz wróżb  przygotowanych przez klasę V i VI. Wielu uczniów brało również udział w konkursach przygotowanych przez klasę V i VI. Zabawa była udana, a uczniowie w dobrych nastrojach wrócili do domów.   Dodała: Oliwia Marciniak
 

Pluszowe misie – miękkie, miłe w dotyku są ulubieńcami wszystkich dzieci. Ta jedna z najpopularniejszych zabawek obchodzi swoje święto 25 listopada. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły w towarzystwie swojego pluszowego ulubieńca. Dwa tygodnie wcześniej, jako wstęp do obchodów Dnia Pluszowego Misia, biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny pt. „Mój przyjaciel miś”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, napłynęło sporo prac. Podsumowaniu imprezy z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego z nagrodami. Uczniowie nagrodzeni to: Aurelia Janek z „0”, Natalia Cieszko z kl.I, Antoni Parafiniuk z kl. II, Aleksandra Salomon z kl. III. Uczniowie wyróżnieni to: Daria Sołoń, Filip Marzec, Marta Bogusz, Klaudia Drzewiecka, Michał Kuta, Michał Wójtowicz, Marcel Bogusz, Aleksandra Baran, Aleksandra Zgierska, Oliwia Bogusz. Nim się to jednak stało, uczniowie wysłuchali z zaciekawieniem opowieści o historii pluszaka i zaprezentowali przyniesione ze sobą maskotki. Dzieci wzięły również udział w turnieju i zmagały się z nie lada zadaniami: • Konkurencja zręcznościowa; zbieranie wykałaczek i drobnego makaronu w rękawicy kucharskiej. • Konkurencje sportowe: rzuty do celu, przejście z misiem nad „przepaścią”, slalom z misiem. • Konkurencja artystyczna: rysowanie postaci misia z zawiązanymi oczyma. • Mini – test „zwyczaje misiów”. Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci to najlepsze podsumowanie zorganizowanej imprezy. Święto pluszowego misia zakończone zostało słodkim poczęstunkiem – lizakiem w kształcie misia.

„Czarnoksiężnik z Krainy Oz” to kolejne przedstawienie dla dzieciaków z naszej szkoły, zorganizowane przez Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce. Wszyscy, zarówno młodsi, jak i starsi widzowie z zaciekawieniem śledzili losy Dorotki i jej nowo poznanych przyjaciół: Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala, Tchórzliwego Lwa. Próbowali również rozwikłać zagadkę Czarnoksiężnika i znaleźć sposób na pozbycie się złej Czarownicy. Humorystyczne dialogi, piękna muzyka oraz ciekawe, barwne kostiumy sprawiły, że wszyscy bawili się doskonale. A poprzez zabawę uczyli się takich wartości, jak: przyjaźń, opiekuńczość, odpowiedzialność, współpraca i odwaga, które były przesłaniem spektaklu. Do obejrzenia galerii zdjęć przygotowanej przez pana Damiana zapraszamy na stronę Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce:  https://www.facebook.com/GOK-Kamionka-1506940086267219/?fref=ts Dodała: Magdalena Kabała


„Polska, mój kraj – ojczyzna

Zraniona ziemia – cała w bliznach

Usiana mogiłami, krwią przesiąknięta

Dla mnie zawsze święta!”

 

10 listopada uczczono w naszej szkole 98 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas uroczystego apelu uczniowie klasy II, V i VI pod kierunkiem p. Marii Kabała i p. Magdaleny Kabała przedstawili losy rodziny chłopskiej, znoszącej trudy niewoli i okrucieństwa I wojny światowej. Jednak te ciężkie doświadczenia zostały wynagrodzone upragnioną wolnością, którą przyniósł 11 listopada 1918 roku.

 

Dodała: Magdalena Kabała

 


W naszym parku na jesieni,


od kolorów aż się mieni.

 Gubią liście lipy, klony,

 tu liść żółty, tam czerwony.

 Lekki wietrzyk dmucha wieje,

 miecie liście przez aleje.


- Co tam niesiesz powiedz Marku?

 - Kolorowe liście z parku.

 

Prace plastyczno - techniczne z użyciem darów jesieni to szczególne dzieła sztuki. Wykonane przez dzieci z uwzględnieniem twórczej dziecięcej wyobraźni są piękne i teraz zdobią naszą salę i szatnię. Spójrzcie na nie i oceńcie sami!!!  Wiele czasu poświęciliśmy na zabawy związane z tematyką darów jesieni. Swoją jesienną przygodę rozpoczęliśmy od wybrania się na spacer po okolicy, gdzie podziwialiśmy kolorystykę jesiennej przyrody. Dzieci postanowiły zaprosić panią  jesień do naszej Sali przedszkolnej w postaci kolorowych liści oraz warzyw i owoców. Nie zabrakło również dobrej zabawy i wielu uśmiechów.

 

 


 

Origami

  

 

6 listopada w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Na pałacowym dziedzińcu został ułożony łańcuch z origami w kształcie zwierzaków. Łańcuch osiągnął imponującą długość... 2,2 km!!! Jest to prawdopodobnie najdłuższy łańcuch tego typu w Polsce, a może i na świecie. Jego długość nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie 2 200 metrów w linii prostej dzieli pałac w Kozłówce z Kapilcą Zamoyskich na cmentarzu parafialnym w Kamionce, gdzie pochowany jest I ordynat - Konstanty Zamoyski. Sukces ten nie byłby możliwy gdyby nie zaangażowanie uczniów naszej szkoły, którzy na zajęciach świetlicowych  wykorzystywali każdą chwilę aby tworzyć te niezwykłe cuda z papieru.                 

 

   Dodała: Magdalena Kabała

 


 

Pamiętajmy

 

Pierwszego listopada obchodzimy święto Wszystkich Świętych, a dnia następnego – Dzień Zaduszny. Z tej okazji uczniowie klasy VI wraz z opiekunem samorządu uczniowskiego, sprzątali pomniki - upamiętniający poległych w bitwie pod Samoklęskami legionistów oraz pomik poświęcony bohaterskim żołnierzom armi ludowej. Następnie uczniowie zapalili znicze pod pomnikami i uczcili poległych minutą ciszy.

 

 

Dodała : Oliwia Marciniak

 
  


Ślubowanie klasy pierwszej           Dnia 27 października 2016r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klasy pierwszej. Z tej okazji uczniowie, pod kierunkiem wychowawczyni pani Marii Milczek przygotowali część artystyczną, która rozpoczęła się polonezem. Pierwszoklasiści wzięli również udział w konkursie wiedzowym pod hasłem „Jesienne liście”.  

        Po występie artystycznym odbyło się uroczyste ślubowanie oraz pasowanie na uczniów.

       Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki od rodziców i udały się na wspólny poczęstunek.

       W uroczystości uczestniczyli: Wójt Gminy Kamionka - Pan Karol Ługowski, Kierownik BOSzS - Pani Marzena Grymuza, dyrektor - Pani Anna Marciniak, rodzice pierwszoklasistów oraz nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.

 

                                                 

Dodała Maria MilczekWycieczka do piekarni

 

  

W środę 26 października dzieci z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach razem ze swoimi opiekunkami wybrały się na wycieczkę do piekarni w Kamionce. Celem wycieczki było poznanie zawodu piekarza, zapoznanie się z etapami wypieku chleba oraz poznanie produktów potrzebnych do wyrobu pieczywa. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Dowiedziały się także jak nazywają się poszczególne maszyny i narzędzia piekarskie. Przez cały czas zwiedzania piekarni towarzyszył dzieciom cudowny zapach i aromat pieczywa. Pani kierownik placówki pokazała dzieciom również jak się drukuje naklejki na pieczywo oraz wystawia fakturę na zamówiony towar.  Na zakończenie Pani kierownik podarowała przedszkolakom  ogromny bochen chleba świeżo upieczony, który dzieci zjadły ze smakiem w przedszkolnej sali . Przedszkolaki z wyprawy wróciły zadowolone i pełne wrażeń.


 
 

 


Z wizytą na poczcie

 

 

19 października dzieci z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach wybrały się na pocztę w Kamionce. Celem wycieczki było zapoznanie  z instytucją poczty i pracą listonosza. Dzieci poznały zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Przedszkolaki poznały logo poczty oraz oglądały różnorodne przekazy pocztowe, kartki i paczki. Miały okazję przyjrzeć się pracy pań na poczcie. Poznały drogę listu, paczki i innych przesyłek. Pani naczelnik poczty pozwoliła dzieciom zajrzeć na wszystkie półki regału, gdzie znajdowały się kolorowe książeczki i zabawki Wizyta na poczcie była również dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Na zakończenie dzieci zakupiły kartki oraz koperty, które później wykorzystają, pisząc list do świętego Mikołaja.

  

 

 


 
Dzień Edukacji Narodowej

    Dnia 14 października w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Edukacji Narodowej, znanym  powszechnie jako Dzień Nauczyciela. Uczniowie  klasy V oraz dwoje chłopców z klasy IV przygotowali program artystyczny pod kierownictwem pani Krystyny Winiarskiej. Na ten wyjątkowy dzień do naszej szkoły przybyli nauczyciele czynni i emerytowani oraz władze gminy. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki, a także przedstawili kabaret pt.,,Rodzinka.pl”. Wszystkim zebranym tam gościom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.

 

 

 

Dodała : Oliwia Marciniak

  

Dzień Chłopaka 

 

   

  

    Dnia 29 września w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Trwała od godziny 12.00 do godziny 15.00. Samorząd uczniowski przygotował konkursy oraz zabawy. Następnego dnia wszyscy chłopcy z naszej szkoły dostali upominki. Większość  uczniów ocenia dyskotekę oraz prezenty za udane.

 

 

 

  

 


Wybory do  Samorządu Uczniowskiego

        Dnia  27 września  odbyły się wybory do rady samorządu uczniowskiego. Uczniowie od klasy drugiej do szóstej głosowali na czterech wybranych kandydatów. Do rady samorządu mogli kandydować  jedynie uczniowie z klasy V i VI. Do rady zostali wybrani :  Klaudia Wójtowicz kl. V – przewodnicząca, Michał Badzio kl. V – zastępca przewodniczącej. Sekcja techniczna Damian Haba (pomocnicy : Jakub Śwircz, Maksymilian Mazurek kl. VI),  Justyna Wójtowicz kl. V - sekcja plastyczna ( pomocnicy : Weronika Gol ,Dominika Górna kl. V) , Filip Salomon kl. V  – sekcja kulturalna  (pomocnicy : Julia Wilczyńska,  Julia Kuta ).

 

 

Dodała : Oliwia Marciniak

 


 

Pan Policjant w Przedszkolu

 

 

Dnia 22.09 2-16r do naszego przedszkola zawitał Pan Policjant z Komisariatu Policji w Niemcach Cezary Niećko. Pan Policjant chętnie opowiedział przedszkolakom z Punktu przedszkolnego oraz oddziału przedszkolnego o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególnie o tym, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i nie zapiętych pasów.  Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się akcesoria policjanta typu: pałka, kajdanki, lizak oraz elementy ubioru takie jak: czapka i kurtka. Każdy przedszkolak mógł przymierzyć  i zobaczyć  czy pasuje. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały filmik, dotyczący numerów alarmowych oraz otrzymały słodki upominek w postaci cukierków.

    Serdecznie dziękujemy Panu Policjantowi za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód Policjanta.
 
 
 
 

 

Wyjazd na

 

przedstawienie 

  

pt: „Kozucha

 

Kłamczucha

  

W dniu 20 .09.2016 roku dzieci z Punktu Przedszkolnego w Samoklęskach wybrały się wraz z opiekunami do Zespołu Szkół w Kamionce na  przedstawienie pt. „KOZUCHA KŁAMCZUCHA” w wykonaniu aktorów Studia Małych Form Teatralnych. Przedstawienie, oparte na motywach utworu Janiny Porazińskiej, zrealizowane było w formie zabawnej opowieści. Głównym bohaterem bajki była Kózka, która szukała rozrywki w swoim kłamstwie. Ze spektaklu wypływał cenny morał uczący prawdomówności, umiejętności wybaczania i prawdziwej przyjaźni. Spektakl odbywał się w pięknej scenografii i przy oryginalnych strojach aktorów akcentujących piękno Podhala. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem oglądały przedstawienie oraz brały w nim czynny udział. Mogły też podczas spektaklu kilkakrotnie wykazać się na forum publiczności u boku aktorów np. umiejętnością tańca góralskiego.

 
Królewska gra
 
 
 
    Piłka nożna to nie jedyna sekcja działająca w ramach Uczniowskiego Klubu Sportowego „Samoklęski”. Uczniowie naszej szkoły, pod bacznym okiem pana Damiana Miki stawiają pierwsze kroki w królewskiej grze, jaka są szachy.
Przy okazji składamy serdeczne podziękowania pani Aleksandrze Watalskiej i Jej Rodzinie za ufundowanie pierwszych zestawów szachowych.
Podziękowania kierujemy również w stroną pana Damiana, które prowadzi zajęcia nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych grą w szachy.

 
 
Dodała: Magdalena Kabała

 

                                          Biegi w Leszkowicach
 
    26 września uczniowie naszej szkoły pojechali na biegi przełajowe w Leszkowicach. W biegach uczestniczyli uczniowie klasy IV: Krzysztof Nowaczek, Szymon Nowaczek, Oliwia Marciniak i Milan Turek oraz uczniowie klasy V: Paweł Padała, Klaudia Wójtowicz, Dominika Górna, Magdalena Góźdź oraz Szymon Wolski. Choć żaden z uczestników z naszej szkoły nie zajął miejsca na podium, każdy cieszy się, że przebiegł tę trudną i długą trasę.

                                                                                                                          Dodała: Oliwia Marciniak

 

Bicie

 

rekordu

 

Guinessa

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Samoklęskach włączyli się w akcję Bicia rekordu Guinessa  podjętą przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W odpowiedzi na zaproszenie do udziału, na zajęciach świetlicowych tworzą niezwykłe cuda z papieru. „Lisek” to pierwsza z propozycji papierowego zwierzątka, które uczestnicy mogą podpisać własnym imieniem.

  

 

Dodała: Magdalena Kabała


 

Niedługo wybory do SU

 

    27 września odbędą się wybory do samorządu uczniowskiego. Kandydaci do samorządu to : Klaudia Wójtowicz kl. V,  Justyna Wójtowicz kl. V, Mikołaj Grymuza kl.V, Paweł Padała kl. V, Szymon Wolski kl. V, Filip Salomon kl.V, Michał Badzio kl. V  oraz Damian Haba z klasy VI. Wszystkim kandydatom życzymy powodzenia !

 

 

                                                                                                           Dodała: Oliwia Marciniak


 

 Klubowe  barwy

Wychowankowie Uczniowskiego Klubu Sportowego „Samoklęski” pięknie prezentują się w klubowych barwach wzorowanych na logo Gminy Kamionka. Ich stroje zostały zakupione dzięki hojności naszych partnerów, którym to składamy serdeczne podziękowania. Są to: Sklep Spożywczy w Samoklęskach pana Krzysztofa Banuchy, Sklep Sportowy Gaza-Sport państwa Grzegorza i Anny Białków, Kółko Rolnicze w Samoklęskach oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Samoklęskach.

Po drugiej kolejce rozgrywek nasi zawodnicy plasują się na wysokim 2 miejscu.

Oto kilka zdjęć ze zmagań w Ludwinie w dniu 17 września 2016 r.

  

Dodała: Maria Kabała

 


ZBIÓRKA MAKULATURY

  

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do zbiórki makulatury. Można przynosić zapisane zeszyty, stare gazety, niepotrzebne książki, kartony itp.

Znalezione obrazy dla zapytania makulatura

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji !!!

 


Uczniowski Klub Sportowy "Samoklęski"

 

Pomysł zorganizowania czasu wolnego na sportowo zrodził się rok temu. Wtedy to uczniowie klas I i II rozpoczęli treningi pod bacznym okiem pana Wojciecha Jańczyka. Po miesiącach ćwiczeń prowadzący zajęcia stwierdził, iż nadszedł czas aby sprawdzić umiejętności swoich podopiecznych w meczach turniejowych. W lipcu tego roku został założony Uczniowski Klub Sportowy "Samoklęski". Nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce na płaszczyźnie organizacyjnej i merytorycznej. Strony zobowiązały się podejmowania przedsięwzięć mających na celu sprawną organizację działalności Klubu, jego rozwój, promocję zdrowego trybu życia oraz pielęgnację pamięci o Adamie Zamoyskim, prezesie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".

 

Dodała: Maria Kabała

   


 

„Quo vadis”

 

3 września 2016 r. odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Grupa Teatralna „Ogniwo” działająca przy Szkole Podstawowej w Samoklęskach postanowiła i tym razem aktywnie w nim uczestniczyć. W tym roku zmierzyliśmy się z „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i przygotowaliśmy kilka scenek.

Opiekun grupy: Maria Kabała

  

  

 
Uroczystość 

 

rozpoczęcia 

 

roku

 

szkolnego

 

    Pierwszego września w naszej szkole odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego. Uczniowie, rodzice oraz pracownicy szkoły zebrali się na dolnym korytarzu. Pani dyrektor powitała zebranych gości. Do naszej szkoły przybyli między innymi wójt gminy Kamionka –pan Karol Ługowski, przewodniczący rady gminy pan Sławomir Struski, dyrektor GOK w Kamionce – pan Damian Mika, oraz  pan Adam Kościańczuk specjalista do spraw edukacji i promocji Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Po wypowiedziach władz gminy głos został oddany panu Adamowi Kościańczukowi, który zaprosił wszystkich zebranych na narodowe czytanie książki „Quo vadis”  w muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Następnie udaliśmy się do sal, aby spotkać się z wychowawcami. 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

 w Szkole Podstawowej w Samoklęskach

odbędzie się 01.09.2016 r. o godzinie 10.00


Dowozy do szkoły:

8.50  Zofian – Starościn – Syry - Amelin

9.05  Syry – Amelin – Samoklęski (szkoła)

9.25  Stanisłwów Duży – Rudka Gołębska – Samoklęski – Dębczyna

 Odwozy:

 ok. 11.30  Amelin – Syry – Starościn – Zofian

ok. 11.55  Samoklęski – Dębczyna – Rudka Gołębska  - Stanisławów Duży

Wykaz podręczników 2016-2017