Szkoła Podstawowa w Samoklęskach

Wydarzenia 2013/2014.

WAKACJE

Zakończenie roku szkolnego


Już niedługo wakacje…

27.06.2014 odbędzie się zakończenie roku szkolnego. Zapadniemy w sen uczniowski. Wrócimy dopiero we wrześniu. Chciałabym przybliżyć co się w minionym roku działo w naszej szkole. Zacznijmy od początku. 25 września odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego. Kilka dni po tym usłyszeliśmy skład samorządu uczniowskiego. Przewodniczącym został Michał Białek a zastępcą Marlena Adamczyk.30.09.2013 był dzień chłopaka. Samorząd uczniowski zapewnił zabawę całej szkole. Każdy świetnie się bawił. Idźmy dalej.30.10.2013 było ślubowanie I klasy. Nasi najmłodsi uczniowie stali się prawdziwymi uczniami.08.11.2013 przyjechali do nas prawdziwi rycerze. Pokazywali nam jak wyglądał strój rycerza i jak wyglądało życie w średniowieczu. Przejdźmy do bardziej poważniejszego wydarzenia. Dnia 11.11.2013 roku odbyła się akademia z okazji Dnia Niepodległości. Na pewno każdy dowiedział się czegoś z tego przedstawienia. 15.12.2013 nie w naszej szkole ale w okolicy odbyło się przedstawienie charytatywne. Występowali w nim nasi uczniowie i ich rodzice. Przedstawienie dotyczyło tradycji bożonarodzeniowych. Natomiast w styczniu odbył się dzień babci i dziadka w przedszkolu ale i w starszych klasach. Przyszło wiele babć i dziadków. 31 marca 2014 dziewczyny z naszej szkoły wyjechały do Lubartowa aby odebrać nagrody za konkurs ,,Wielkanocne tradycje i obyczaje”. Była to Marlena Adamczyk, Aleksandra Kuta i Luiza Marciniak. 15 kwietnia 2014 Małgorzata Białek pojechała do Lubartowa aby odebrać nagrodę za konkurs. I to było krótkie podsumowanie roku szkolnego 2013/14. Życzymy miłych wakacji !

Dzień Dziecka

    Dnia 29.05.2014 r. obchodziliśmy w naszej Szkole Dzień Dziecka połączony z Dniem Sportu i Dniem Książki. W tym dniu czekało na dzieci wiele atrakcji. Zaczęliśmy od pokazu Pana Krystiana Nowaka - garncarza, który opowiedział o swoim zawodzie i zaprezentował wszystkim zebranym „koło garncarskie”. Następnie każdy uczeń mógł pod fachową opieką pana garncarza zrobić własne naczynko z gliny. W tym samym czasie na hali sportowej rozgrywały się turnieje piłki nożnej oraz piłki siatkowej. Na korytarzu szkolnym można było obejrzeć prezentację multimedialną na temat „Bookcrossingu”. W bibliotece szkolnej odbywały się zabawy, gry oraz quizy dotyczące lektur szkolnych. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny pt. „ Witajcie w naszej bajce…”, w którym nagrodzeni zostali następujący uczniowie:

I miejsce:

 1. Justyna Wójtowicz kl. 2

 2. Julia Kuta kl. 2

II miejsce:

 1. Paweł Ogórek kl. 3

 2. Julia Wilczyńska kl. 3

III miejsce:

 1. Wiktor El Ahmed kl. 1

 2. Weronika Antoniak kl. 4

Wyróżnienia otrzymali:

 1. Weronika Sugier kl.1

 2. Weronika Gol kl. 2

 3. Oliwia Marciniak kl. 1

 4. Maksymilian Mazurek kl.3

 5. Joanna Cieszko kl.3

    Na zakończenie obchodów Dnia Dziecka każda klasa zaprezentowała swoje wcześniej ułożone wierszyki pt. „Książka jest dobra na wszystko” i „Sport to zdrowie”. Klasy, które brały udział w rozgrywkach sportowych otrzymały od p. Iwony Nieliwodzkiej medale.

    Opracowała : Marta Żelazna    W dniu 29.05.2014 rok odbył się Dzień Dziecka w naszej szkole. W tym dni odbyły się również zawody sportowe. Klasy 3-5 grała po między sobą. Natomiast uczniowie klasy 6 rywalizowali oddzielnie. Przyjechał do nas również garncarz. Każdy z nas robił miseczki w kształcie serca. Pani z biblioteki przygotowała prezentacje o bookcrossing`u. Polega on na „przygarnięciu’’ książki , którą znajdziemy w parku na ławce, tramwaju i w innych miejscach. Po prelekcji dziewczęta i chłopcy klasy 6 pomaszerowali na rozgrywki w piłkę siatkową. Odbyły się również rozgrywki w piłkę nożną . Niektórzy pomagali panu lepić kulki aby można było później zrobić z nich miseczki. Było przy tym wiele śmiechu i zabawy. Klasy kolejno przychodziły. Tego dnia odbył się również konkurs plastyczny ,który organizowała pani Marta Żelazna . Musieliśmy również ułożyć wierszyk o sporcie i zdrowiu. Wierszyki były bardzo piękne i wszyscy zostali nagrodzeni brawami. Pani Iwona rozdała nam medale za udział w zawodach. Uczniowie bardzo się ucieszyli. Dzięki tym rozrywkom dzień minął szybko. Ten dzień był cudowny.

Małgorzata Korzeniowska


Hamburgery w klasie 5

 

    12.czerwca na pierwszej godzinie lekcyjnej przyrządzaliśmy hamburgery. Wszyscy przynieśli wyznaczone składniki. Robienie tej potrawy zajęło nam prawie całą lekcje. Cała klasa zwarcie pracowała. Hamburgery wyszły przepyszne. Poczęstowaliśmy nauczycieli wszystkim bardzo smakowały. Przy pracy każdy dobrze się bawił.

 

 

    

Dodała Natalia Rączka


Dzień Mamy

    Dnia 26.05.2014 roku około godziny 9.00 w naszej szkole na górnym korytarzu odbył się spektakl na Dzień Matki. Brały w nim udział klasy 0 – 6. Przedstawienia trwało około 2 godzin , ale były bardzo ciekawe i humorystyczne. Wszyscy występujący wykonali kawał dobrej roboty za co dostali huczne owacje. Najpierw występowały dzieci młodsze , a następnie starsze. Zebrało się wielu rodziców czekających na występ swoich pociech. Nauczyciele byli bardzo dumni ze swoich wychowanków i z pewnością nagrodzili ich gratulacjami. Po zakończeniu przedstawień , kilkoro dziewcząt rozdało piękne kartki rodzicom , które były precyzyjnie wykonane przez kilkoro ochotniczek będących pod opieką pani Karwowskiej. Zadowoleni rodzice dostali piękne życzenia , a następnie udali się na poczęstunek do Sali numer 23. Tam zostali poczęstowani pysznym ciastkiem i kawą lub herbatą . Po poczęstunku rodzice ze swoimi dziećmi zaczęli się rozchodzić do swoich domów. Zapewne , aby dalej świętować dzień wszystkich matek .

Martyna Owsianik


Technika w klasie szóstej

    W tym roku robiliśmy : przekąski, samochody z papieru, świeczniki, zabawki z plastiku, zabawki mechaniczne, podstawki pod czajnik i ciasta. Zajęło to nam sporo czasu. Jednak potrafiliśmy się zorganizować . Gdy robiliśmy przekąski i ciasta zostaliśmy podzieleni na grupy parzyste oraz nieparzyste. Szukaliśmy różnych przepisów , aż znaleźliśmy te idealne : zebrę i murzynka . Porozdzielaliśmy składniki .
Każdy miał coś przynieść. Na lekcji techniki nikt nie próżnował . Wykonywaliśmy wzorowo swoje zajęcia . Gdy nadszedł czas upieczenia ciast byliśmy nieco zdenerwowani , ponieważ nie wiedzieliśmy czy zdążą się upiec. Jednak wszystko poszło dosyć nieźle.
Gdy robiliśmy przekąski wszystko szło zgodnie z planem . Umieliśmy współpracować . Wyszły one bardzo dobrze . Byliśmy z siebie dumni . Samochody z papieru wykonaliśmy na jednej lekcji . Wtedy musieliśmy być bardzo precyzyjni. Każdy wykonał samochód bardzo dokładnie i dostał bardzo dobrą ocenę . W tym roku na lekcji techniki robiliśmy także świeczniki. Na samym początku musieliśmy przynieść gałązki, które powinniśmy dobrze wyczyścić . Następnie malowaliśmy je farbą i ozdabialiśmy. Dostaliśmy za nie dobre oceny. Na kolejnej lekcji techniki w klasie szóstej wykonywaliśmy zabawki z plastiku. Na początku zrobiliśmy projekt tej zabawki. Później zrobiliśmy ją własnoręcznie. Byliśmy zachwyceni !
    Na kolejnej lekcji robiliśmy podstawki pod czajnik. Na początku nie wychodziło nam to za dobrze, lecz później wszystko szło nam dosyć gładko. Każdy z uczniów dostał odpowiednią ocenę. Zabawki mechaniczne – robiliśmy je następnie. Jednak nie każdy był w stanie je wykonać i tylko osoby chętne je zrobiły . Tak właśnie spędziliśmy lekcje techniki !
Eliza Filipowicz


Zawody sportowe w piłkę nożną dziewcząt i chłopców

    Dnia 05.05.2014 rok w Zespole Szkół w Kamionce odbyły się zawody w piłkę nożną dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali : Mateusz Koniczyński , Tomasz Bednarczyk , Ernest Wawerski , Kamil Pochwatka , Hubert Wierzchoń , Michał Białek , Jakub Grzebalski , Patryk Nowaczek. W skład dziewcząt wchodziły : Aleksandra Sołtys, Eliza Filipowicz , Aleksandra Furtak , Natalia Bieniek , Emilia Mitrus , Angelika Filipowicz , Iwona Cieszko. Około godziny 10.00 wyjechaliśmy ze szkoły. Byliśmy nieco zdenerwowani. Kiedy dojechaliśmy na miejsce stres minął. Przebraliśmy się w stroje sportowe i zaczęliśmy rozgrzewkę. Mieliśmy na nią około 20 minut. W końcu Pani Dyrektor rozpoczęła zawody. Mieliśmy jeszcze chwile, aby się zmobilizować. Jako pierwsi grali chłopcy. Na początku nasza drużyna przegrywała 1:0 , ale potem wyrównała wynik. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla naszej drużyny. Chłopcy bardzo cieszyli się z wygranej. Mecz był interesujący i pełen emocji. Po pięciu minutach przerwy mecz zaczęły dziewczęta. Pierwszą bramkę strzeliły dziewczęta z Kamionki. To nas przytłoczyło, jednak szybko się zmobilizowałyśmy się i odrobiłyśmy stratę. Gra stała się bardziej zacięta i emocjonująca. Mecz zakończył się wynikiem 2 : 1 dla drużyny Kamionki. Przegrana okazała się bardzo bolesna dla dziewcząt. Były smutne, ale wiedziały, że wyciągną z niej wnioski. Podróż powrotna minęła szybko. Kiedy dotarliśmy do szkoły wróciliśmy na lekcje.


        Dodała : Ola Furtak


Konkurs recytatorski pt. „Tere- fere-kuku”.

 

   

    15 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej im. J.I. Kraszewskiego w Kamionce odbyło się podsumowanie konkursu recytatorskiego pt. „Tere-fere-kuku” z okazji 45 rocznicy urodzin Natalii Usenko. Konkurs został zorganizowany wspólnie przez Filie Biblioteczne: w Samoklęskach, Starościnie i  w Kozłówce oraz Bibliotekę Szkolną w Samoklęskach. Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się 45 uczniów:

Ze Szkoły Podstawowej w Samoklęskach – 24 uczniów

Ze Szkoły Podstawowej w Starościnie – 11 uczniów

Z Biblioteki w Kozłówce – 10 uczniów

Po pierwszym etapie konkursu, który  odbył się 05 maja, do drugiego etapu zakwalifikowało się  24 uczniów. Komisja w składzie:

 1. Anna Sysiak – Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Kamionce

 2. Renata Pulińska-Gładosz – Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Kamionce

 3. Danuta Wójcik – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kamionce

Po wysłuchaniu recytacji utworów Natalii Usenko,  nagrodziła następujących uczniów w czterech kategoriach wiekowych:

Klasa O

I miejsce – Koziej Natalia(Kozłówka)

II miejsce – Dutko Marika (Starościn)

III miejsce – Chłopaś Wiktoria (Kozłówka)

Wyróżnienie – Michalak Weronika (Kozłówka)

Klasa I

I miejsce – Oniszczuk Olaf (Kozłówka)

I miejsce – El Ahmad Azzam Wiktor (Samoklęski)

II miejsce – Zielińska Aleksandra (Samoklęski)

II miejsce – Kosacka Patrycja (Samoklęski)

III miejsce – Marciniak Oliwia (Samoklęski)

Klasa II

I miejsce –Wójtowicz Justynka(Samoklęski)

II miejsce – Góźdź Magdalena (Samoklęski)

III miejsce –Grymuza Mikołaj (Samoklęski)

Klasa III

I miejsce –Wilczyńska Julia (Samoklęski)

II miejsce – Bieniek Kacper (Samoklęski)

III miejsce – Mazurek Maksymilian(Samoklęski)

  Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

Dodała: Marta ŻelaznaWszystkie dzieci dziś w zerówce są pięknie ubrane,

Bo dziś przyjdą do nas goście – Mamusie kochane”

 

 

    Dnia 26 maja 2014r. uczniowie oddziału 5-latków zaprosili mamy, aby wierszem, piosenką i tańcem wyrazić uczucia, jakimi darzą swoje rodzicielki. Była też inscenizacja o nieposłusznej żabce, która nie słuchała rodziców oraz taniec krakowiak. Mamy zostały zaproszone do różnych konkursów. Najwięcej radości sprawiły zdania, które opowiedziały o swoich mamach dzieci. Potem zaprosiliśmy mamusie na słodki poczęstunek.

   

 

 XXII Powiatowy Konkurs Plastyczny i Fotograficzny

Pokażę Ci, gdzie mieszkam” został roztrzygnięty.

 

 

 

15 kwietnia 2014 roku w Sali Rycerskiej Pałacu Sanguszków w Lubartowie odbyło się oficjalne wręczenie nagród, oraz wernisaż pokonkursowy na którym można obejrzeć prace zwycięzców i wyróżnionych.

Wśród wyróżnionych znalazła się również uczennica naszej szkoły .

 

Małgorzata Białek

 
 

 
 

 
 

 

Opiekun Anna MarciniakNiech tegoroczna pamiątka Paschy będzie przeżywaniem największego triumfu, dobra nad złem, życia nad śmiercią, doskonałości nad grzechem. Niech zmartwychwstanie, które niesie nadzieję, pozwoli
z ufnością patrzeć w przyszłość, przyniesie radość oraz wzajemną życzliwość.


W imieniu Społeczności Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Armii Ludowej
i własnym
Dyrektor Beata Małyska

Wielkanoc 2014 r.


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

31 marca 2014r. w Lubartowskim Ośrodku Kultury odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Wielkanocne tradycje i obyczaje”. W tegorocznej edycji wpłynęło 328 prac, wśród których znalazły się techniki malarskie, ale także formy przestrzenne. Jak przystało na kultywowanie tradycji chrześcijańskich związanych ze Świętami Wielkanocnymi – na wystawie w LOK zobaczyć można było pisanki, kurczaki, palmy, owieczki i prace przedstawiające obrzędy świąteczne. Komisja konkursowa przyznała 45 równorzędnych nagród, które laureatom wręczała dyrektor LOK Małgorzata Gryglicka – Szczepaniak. Wśród nagrodzonych są również uczniowie naszej szkoły: Marlena Adamczyk, Aleksandra Kuta i Luiza Marciniak. Gratulujemy.

   

 

Opiekun: Magdalena Kabała


BEZPIECZNIE NA WSI
- POGADANKA INSPEKTORA PREWENCJI
PLACÓWKI TERENOWEJ KRUS W LUBARTOWIE

     W dniu 14 marca 2014 r. odbyła się w naszej szkole pogadanka dla uczniów z zakresu wiedzy o zagrożeniach wypadkami przy pracy rolniczej oraz zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym. Pogadankę prowadziła p. Marzena Cupryn-Wasil - inspektor prewencji Placówki Terenowej KRUS w Lubartowie. W trakcie pogadanki uczniowie obejrzeli film „Rodzina Porażków’’ ukazujący niebezpieczeństwa jakie czyhają na dzieci podczas wykonywania prac w gospodarstwie rolnym. Pani Marzena podkreślała, że dzieci powinny pomagać w gospodarstwie, ale tylko wykonując bezpieczne prace . Podczas spotkania uczniowie mogli obejrzeć odzież ochronną jaką należałoby stosować podczas niektórych prac w gospodarstwie rolnym.

    Pogadanka została przeprowadzona w związku z ogłoszeniem przez Prezesa KRUS IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci pod hasłem: „BEZPIECZNIE NA WSI – NIE ZBLIŻAJ SIĘ ZUCHU DO MASZYNY W RUCHU”

    Konkurs ma na celu promowanie wśród dzieci pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich, poszerzenie wiedzy z zakresu bhp w gospodarstwie rolnym oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej i indywidualnych zdolności twórczych.    Miejmy nadzieję, że zdobyta podczas pogadanki wiedza zaowocuje brakiem wypadków w gospodarstwach rolnych oraz licznym udziałem uczniów naszej szkoły w konkursie plastycznym.Anna Marciniak


Moja Babunia najlepsza w świecie
wszystkim Wam powiem, bo wy nie wiecie.Co prawda dzień Babci i Dziadka nieco przesunął się w naszym kalendarzu, ale to nie znaczy, że jego ranga zmalała. Dzieciaki potrzebowały troszkę czasu, aby przygotować się do uroczystości. Były więc wiersze i piosenki oraz tańce. Nasze kochane Babcie i kochani Dziadkowie z uśmiechem oglądali występy. Na koniec pozbierali pieniądze i przekazali je na potrzeby dzieciaków. Zostały one przeznaczone na bilety wstępu do Sali Zabaw w Lubartowie. Oprócz Babć i Dziadków w spotkaniu uczestniczyła też pani dyrektor Beata Małyska.


Dodał Maria KabałaOd grosika do złotówki.
    Projekt edukacji finansowej oraz bezpieczeństwa „ Od grosika do złotówki” w naszej szkole rozpoczął się w styczniu 2014 r. i realizowany będzie do grudnia 2014 r. W projekcie bierze udział klasa II. Podczas międzygalaktycznej podróży uczniowie pod kierunkiem wychowawcy pogłębią wiedzę finansową, nauczą się przedsiębiorczości, rozwijając równocześnie aktywność językową, matematyczną, przyrodniczo-zdrowotną, społeczno-etyczną, muzyczno-ruchową, plastyczno-techniczną oraz z zakresu bezpieczeństwa. Podróżując po planetach: Grosik, Skarbonka, Portfelik, Zabawka i Złotówka dzieci w trakcie zabaw i gier dydaktycznych poznają wartość pieniądza i sposoby oszczędzania. Ich przewodnikiem będzie Grosik.
     GDY ZERÓWKA KOLĘDUJE JEZUS W NIEBIE SIĘ RADUJENa wspólne kolędowanie 5-cio latki zaprosiły panią dyrektor Beatę Małyska i swoich najbliższych. Przygotowały i przedstawiły Jasełka.

    Każdy z uczniów miał do odegrania rolę. Dzieciaki śmiało i głośno wypowiadały kwestie, a dorośli zgodnie orzekli, iż mikrofony były niepotrzebne. Recytacje, stroje i melodie spowodowały, że widzowie poczuli magię świąt Bożego Narodzenia. Nadszedł czas na łamanie się opłatkiem, składanie życzeń i próbowanie zgromadzonych pokarmów.

Debiut sceniczny mamy za sobą. Już widać, że są z nas dobrzy aktorzy. Swoich ról uczyliśmy się razem z naszą panią, dlatego też występ był dla rodziców niespodzianką. Przy blasku świec płynęły melodie kolęd i pastorałek śpiewanych przez najmłodszych. Było przyjemnie i tak bardzo świątecznie.

 

 

 


Dodała: Maria Kabała


Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wielu głębokich i radosnych przeżyć, wewnętrznego spokoju,
wytrwałości i radości oraz samych szczęśliwych
chwil w każdym dniu nadchodzącego 2014 Roku
życzy Dyrekcja, Pracownicy oraz Uczniowie
          Szkoły Podstawowej
w Samoklęskach
 

KARPIOWANIE 2013
    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI ogólnopolskim konkursie Pana Karpia. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej lub pisemnej odpowiadającej  na trzy pytania:
 • Jak wygląda hodowla ryb, w tym karpia?
 • Jakie gatunki ryb w naszych wodach są szczególnie zagrożone i dlaczego?
 • Rodzaje wód występujących Polsce, jak powinniśmy je chronić?
    Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów w całej Polsce. Udział w nim wzięło łącznie 189 uczestników z 17 placówek w kraju. Wyróżniono   80 prac, a 26 nagrodzono. Wśród najlepszych są też uczniowie naszej szkoły.
Nagrody otrzymują:
Natalia Bieniek – kl. VI
Natalia Rączka – kl. V
Luiza Marciniak – kl. IV
Wyróżnione zostały:
Katarzyna Białek – kl. IV
Weronika Sugier – kl. VI
Zuzanna Barszcz – kl. VI
Aleksandra Klępka – kl. VI
    Sukces ten zawdzięczamy w dużej mierze pani Marii Filipiak, która poinformowała nas o w/w konkursie i zachęciła do udziału w nim. To właśnie pani Maria zainteresowała nas tematyką hodowli ryb poprzez nasze wizyty w Gospodarstwie Rybackim w Samoklęskach, którego jest Prezesem.
    Organizatorzy zapewniają, że wkrótce na stronie Pana Karpia www.pankarprybacy.pl pojawi się relacja z konkursu, a nagrody zostaną przesłane pocztą i będą niespodzianką dla uczestników.
Uczniowie pracowali pod kierunkiem p. Anny Marciniak i p. Magdaleny Kabała


Jak to dawniej w Samoklęskach bywało…

        Dnia 15.12.2013r. w Wiejskim Domu Kultury w Samoklęskach odbyło się przedstawienie pod tytułem ,,Jak to dawniej w Samoklęskach bywało”. Występowali w nim pracownicy szkoły, rodzice i dzieci pod przewodnictwem pani Marii Kabały. Przedstawienie było po to, aby wspomóc mieszkańca wsi Samoklęski, który uległ wypadkowi. Inscenizacja opowiada o obyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Schola zaśpiewała kolędy. Zabawę uświetnili też kolędnicy. Można było posmakować potraw wigilijnych takich jak: zupa rybna, karp smażony i karp w galarecie. Obyła się też sprzedaż stroików i ozdób choinkowych. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na leczenie i rehabilitacje Marka. Gości było bardzo dużo, Wiejski Dom Kultury pękał w szwach. Podsumowując zabawa była przednia. Każdy znalazł coś dla siebie. Mamy nadzieje, że będzie więcej takich imprez !


Dodała: Natalia Bieniek    16 grudnia 2013r. w sali teatralnej „Międzyziemie” w PMDK w Lubartowie odbył się XV Jubileuszowy Finał Powiatowego Konkursu Plastyczno – Literackiego „Opowieści Wigilijne”.
    Wśród wyróżnionych znalazła się również uczennica klasy I Oliwia Marciniak, która wykonała na w/w konkurs przepiękną pracę plastyczną ukazującą wieczerzę wigilijną. 

Dodała: Magda Kabała

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.

    Historia pluszowego misia zaczęła się w 1902 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historie na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie zobaczył go właściciel sklepu z zabawkami. Wpadł on na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć jak się będą sprzedawały. Pluszowe misie zostały przyjęte przez klientów bardzo ciepło. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory.

    Najbardziej znanym misiem na świecie jest bohater książek Alana Alexandra Milne’a, miś o bardzo małym rozumku, Kubuś Puchatek.W Polsce najbardziej rozpoznawalny jest miś z klapniętym uszkiem, czyli Miś Uszatek.

    W naszej szkole także świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Głównym punktem naszych obchodów był konkurs czytelniczy sprawdzajacy wiedzę uczniów na temat książek „Kubuś Puchatek” i „Miś Uszatek”. Reprezentaci klas I – III zmagali się między innymi z odpowiadaniem na pytania, rozwiązywaniem testu czy układaniem puzzli na czas. Po każdej konkurencji drużyny dostawały „słodkie punkty”, czyli cukierki. Zwyciężyła drużyna z klasy II (Julia Kuta, Justyna Wójtowicz, Filip Salomon, Michał Badzio), uzyskując największą ilość punktów.

    Kolejnym punktem naszego święta było roztrzygnięcie konkursu plastycznego. Należało wykonać pracę plastyczą, dowolną techniką, dotyczącą misiów z bajek. Miejsce I dostała praca Kaludii Wójtowicz z kl. II, miejsce II dostały prace Weroniki Gol i Julii Kuty z klasy II, miejsce III dostały prace Patrycji Kosackiej z klasy I i Pawła Ogórka z klasy III. Ponadto wyróżnione zostały prace Kacpra Bieńka ( III kl. ), Julii Korzeniowskiej ( I kl. ), Pauliny Gil (I kl. ), Justyny Wójtowicz ( II kl. ) oraz Kamila Wójtowicza ( I kl. ).

Ten dzień był nie tylko okazją do świetnej zabawy, lecz także służył promocji czytelnictwa w naszej szkole.

 

Marta Żelazna


                                                          Święto zmarłych

Dnia 1.11.2013r  był to dla nas dzień wolny. Mieliśmy wtedy czas, by odwiedzić na cmentarzach  naszych bliskich, oraz przyjaciół. To święto jest dla nas bardzo szczególnym dniem. Możemy wtedy myślami i wspomnieniami być z tymi co odeszli. Oni na zawsze pozostaną w naszych sercach i wspomnieniach…

                                                                                                                                      Dodała : Eliza Filipowicz


Konkurs z matematyki

    Dnia 18.10.2013 roku odbył się gminny konkurs matematyczny. Trzy uczennice naszej szkoły, Małgorzata Korzeniowska, Natalia Rączka i Emilia Mitrus przygotowywały się do niego od prawie roku. Zostawały na dodatkowych zajęciach raz w tygodniu i uczyły się coraz trudniejszych rzeczy. Rozwiązywały wiele zadań i łamigłówek, aby wziąć udział w konkursie. Ostatecznie do Sali weszły dobrze przygotowane i gotowe na wszystko.

    Po godzinie dziewczęta zakończyły pisanie pięciu zadań. Wyszły z sali już mniej pewne siebie niż wcześniej. Ze zniecierpliwieniem czekały na wyniki konkursu i ocenienie swoich umiejętności matematycznych. Ostatecznie do następnego etapu, czyli konkursu powiatowego dostała się tylko Emilia Mitrus.

    Do następnego etapu przygotowywała ją pani Krystyna Winiarska. Na naukę miała zaledwie miesiąc, a materiał obejmował cały rok szkolny oraz część wybranych informacji z gimnazjum. Dziewczyna brała dodatkowe lekcje z matematyki w piątki. Dodatkowo w czasie lekcji matematyki rozwiązywała zadania z konkursów. Po miesiącu walki z lenistwem i coraz trudniejszymi zadaniami, nadszedł drugi dzień grudnia, czyli dzień konkursu powiatowego. W połowie pierwszej lekcji, uczennica wraz z panią Krystyna pojechała do szkoły nr.3 w Lubartowie. Konkurs miał rozpocząć się o godzinie 9.30, więc dziewczyna miała sporo czasu na powtórzenie wszystkich wiadomości.

    Konkurs rozpoczął się punktualnie. Siedem osób, w tym dwóch chłopców z całego powiatu, rozpoczęło pisanie bardzo trudnego testu, składającego się z piętnastu zadań. W tym, było dziesięć zamkniętych. Pytania były bardzo podchwytliwe i wymagały logicznego myślenia. Po półtorej godziny, karty zabrano.

    Niedługo później okazało się, że nikt z naszego powiatu nie dostał się do konkursu wojewódzkiego.

Dodała: Emilia Mitrus


Zbliżające się Andrzejki !
        Zbliżają się Andrzejki . Samorząd uczniowski zbiera fanty na loterię fantową. Klasa VI przygotowuję wróżby Andrzejkowe, więc praca wre. W następnym tygodniu będziemy bawić się na dyskotece na dolnym korytarzu. Samorząd uczniowski zapewni nam też rozrywkę i muzykę. Następnie my, czyli klasa VI wywróżymy Wam szczęście lub pecha. Mamy nadzieje, że będzie Wam się podobało.
                                                                                                          Dodała: Natalia Bieniek

Dzień  Niepodległości

    Dnia 11 listopada odbyła się akademia z okazji Dnia Niepodległości .
Przedstawienie zorganizowała pani Magdalena Kabała . W uroczystej akademii wzięli udział uczniowie klasy IV . Na wstępie zabrała głos pani dyrektor. Powitała ona wszystkich bardzo serdecznie. Następnie uczniowie mogli się wykazać swoją ciężką pracą, oraz zaangażowaniem, które włożyli w to przedstawienie . Nasi uczniowie recytowali piękne wiersze ,oraz śpiewali pieśni. Gdy  zakończyli przedstawianie ,zostali nagrodzeni brawami .
    Było to naprawdę fascynujące przedstawienie ,o historii Polski ! Każdy z nas zapamięta je na długo ..

 

                                                                                                       Dodała: Eliza Filipowicz

 


„Jest w duszy polskiej ukryty zakątek,

Gdzie błyszczą ciche lat umarłych cienie,

Leży tam kamień grobowych pamiątek,

A pod kamieniem krwawi się wspomnienie…”

Mając na uwadze słowa Józefa Piłsudskiego: „ Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” postanowiliśmy uczcić 95 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i opowiedzieć o ważnych wydarzeniach z historii naszego kraju. Oprócz społeczności szkolnej: uczniów i pracowników szkoły w uroczystości wzięli też udział rodzice i zaproszeni goście: Przewodnicząca Rady Gminy Kamionka Pani Teresa Daniewska-Zając oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pan Wiesław Świderski.

 W prace nad przygotowaniem uroczystego apelu włączyli się uczniowie klasy IV wspierani przez koleżanki ze starszych klas Natalię Rączka i Emilię Mitrus. W montażu słowno-muzycznym przypomnieli nie tylko polskie symbole narodowe, ale także znaczenie tak ważnych, a bardzo często zapominanych słów „patriota”, „niepodległość”, „Ojczyzna”. Aby przybliżyć czasy niewoli, ukazali scenkę przedstawiającą rozbiory i tęsknotę tych, których los zmusił do opuszczenia kraju lat dziecinnych.

Magdalena Kabała


„Rzymskie imperium i tradycje antyku” pod takim hasłem odbyło się w naszej szkole spotkanie z Grupą Artystyczną Rekonstrukto. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii, która przybliżyła im wybrane zagadnienia związane z epoką starożytną. Artyści zaprezentowali wiele ciekawych tematów, wśród których znalazły się m.in. opis ekwipunku i uzbrojenia rzymskiego legionisty, prawo rzymskie, wierzenia oraz kultura. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak pokaz walki i posługiwania się bronią oraz sposób karania złoczyńców (pręgierz). Aby spotkanie z Grupą Rekonstrukto utkwiło w pamięci na dłużej uczestnicy mieli również możliwość przymierzenia zbroi i dokładnego obejrzenia rekwizytów.

 

 

 

 

Magdalena Kabała               


Rycerze w naszej szkole            

        Dnia 08.11.2013 roku w naszej szkole zawitali rycerze. Przywieźli ze sobą miecze, tarcze i zbroje. Pokazywali nam jak wygląda rzymski wojownik i polityk. Wiele osób mogło przejść próbę trzymania miecza. A następnie szkolenie na rycerza. Wiele osób przyszło na to wydarzenie i wiele osób dobrze się bawiło. Mamy nadzieję, że Panowie zawitają kolejny raz w naszej szkole.

   

                                                        Dodała:Natalia Bieniek  


Ślubowanie I klasy

        Dnia 30.10.2013 roku odbyło się ślubowanie I klasy. W pierwszej części spotkania pierwszacy zaprezentowali swoje umiejętności poprzez przedstawienie. Następnie pani dyrektor pasowała ich na uczniów naszej szkoły. Potem złożyła im życzenia. Ustawili się do zdjęcia klasowego i poszli do klasy na poczęstunek. Na uroczystości obecni byli rodzice naszych bohaterów dnia. Na pewno się stresowali w końcu to ich pasowanie na ucznia. Wierzymy, że będą dobrymi uczniami i życzymy im wszystkiego najlepszego.

 

                                                          
Dodały: Natalia Bieniek i Ola Furtak   


                                  Dzień Chłopaka

        Dnia 30.09.2013 odbyła się w naszej szkole impreza z okazji Dnia Chłopaka. W godzinach 12 do 15 mogliśmy bawić się na dolnym korytarzu.  Samorząd uczniowski zapewnił nam muzykę i rozrywkę. Każdy bawił się i tańczył. Można było wziąć udział w konkursach dla klas młodszych i starszych. Dla zwycięzców przygotowane były nagrody. Zabawa wszystkim się podobała. Wkrótce andrzejki !

 


ZBIÓRKA FANTÓW 

Jeszcze w październiku rozpoczynamy zbiórkę fantów na loterię, która odbędzie się z okazji andrzejek. Rzeczy mogą być używane lub nowe, z wyjątkiem przedmiotów zniszczonych i brudnych (książki, zabawki, biżuteria, słodycze lub inne przedmioty). Prosimy wszystkich zainteresowanych: uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły o przekazanie zgromadzonych rzeczy Michałowi i Marlenie, czyli przewodniczącemu Samorządu Uczniowskiego i jego zastępcy, którzy będą odpowiedzialni za zbiórkę fantów. Uzyskane w ten sposób środki zasilą budżet samorządu i zostaną spożytkowane na jego potrzeby lub szkoły. Z góry dziękujemy wszystkim darczyńcom za fanty i zrozumienie idei przeprowadzanej akcji.        

                                             Agnieszka Karwowska – Wójtowicz

  

 


                                                              Dzień  chłopaka

Dzień chłopaka odbył się dnia, 30.09.2013r. Zabawa trwała od 12.00-15.00.Samorząd uczniowski przygotował na tę okazję różne  atrakcje . Można było  wziąć udział w konkursach dla starszych i młodszych . Każdy tańczył, śmiał się , oraz bawił ! Zabawa był świetna . Uczniowie będą wspominać ją bardzo dobrze ,a szczególnie chłopcy !

 

                                                                                                     Dodała : Eliza Filipowicz
Skład Samorządu Uczniowskiego

 

 

Znamy już wyniki głosowania, i tym samym skład rady Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącym został Michał, a zastępcą Marlena. Eliza będzie odpowiedzialna za sekcję redakcyjno – plastyczną, natomiast Emilka za sekcję kulturalną. Wszystkie inne działania podejmowane kiedyś przez pozostałe sekcje, w tym gospodarczą, językową, ekologiczną będą podzielone pomiędzy przewodniczącego i zastępcą. Więc, jak sami widzicie, będą mieli co robić.

Mam nadzieję, że informacje dotyczące kandydatów przed wyborami okazały się wyczerpujące i nawet uczniowie z młodszych klas dokładnie przyjrzeli się sylwetkom i personaliom naszej piętnastki.

Jako opiekun samorządu chciałabym pogratulować uczniom, którzy w tym roku zostali wybrani do rady i mam nadzieję, że nasza praca przyniesie zamierzone efekty.

   

 Opiekun samorządu Agnieszka Karwowska – Wójtowicz


Wkrótce wybory do rady samorządu uczniowskiego!

W dniu 25 września 2013r. odbędą się wybory do rady Samorządu Uczniowskiego. Kandydują uczniowie z klasy piątej i szóstej, łącznie piętnaście osób. Ich zdjęcia zostały zamieszczone na dwóch gazetkach.
       
W skład komisji nadzorującej prawidłowy przebieg wyborów wchodzą trzy dziewczynki z klasy czwartej, wybrane w wyniku losowania: Luiza Marciniak, Kasia Białek i Oliwia Mitura.

W tym roku ze względu na zmniejszoną liczbę sekcji głosujemy tylko na cztery osoby z listy. Prezentacja uczniów odbędzie się w poniedziałek, dzień przed wyborami. Wszystkim kandydatom życzę jak największej liczby głosów, a wybierającym mądrych i trafnych decyzji.

 

                                          Opiekun Samorządu Uczniowskiego   Agnieszka Karwowska – Wójtowicz

 

                                         


Lista uczniów kandydujących  do rady Samorządu  Uczniowskiego 
w roku szkolnym 2013/2014

Mateusz Koniczyński, Aleksandra Klępka, Eliza Filipowicz, Emilia Mitrus, Patryk Nowaczek, Katarzyna Padała, Małgorzata Korzeniowska, Michał Grabowski, Marlena Adamczyk, Michał Białek , Jakub Grzebalski, Małgorzata Białek, Kamil Pochwatka
Ernest Wawerski, Martyna Owsianik.

 


Tęsknimy za panem Romanem

    Dnia 31.08.2013 r. nauczyciel wychowania fizycznego odszedł na emeryturę. Nauczył nas wielu rzeczy, dzięki niemu zdobyliśmy wiele pucharów i medali. Zawsze podczas zawodów podtrzymywał nas na duchu i wierzył w nas. Bardzo tęsknimy za nim. Mogliśmy z nim zawsze pożartować i porozmawiać. Bardzo dziękujemy za wszystko co dla nas zrobił.
                                                       Dodały: Ola Furtak i Natalia Bieniek


                                        Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/14
    O godzinie 9.00 zadzwonił pierwszy dzwonek po wakacjach. Wszyscy uczniowie zebrali się w szkole, na dolnym korytarzu. Pani dyrektor powitała nas gorąco. Dowiedzieliśmy się jakich mamy wychowawców, w jakich klasach będziemy się uczyć, a także o nowym nauczycielu wychowania fizycznego - p. Iwonie Nieliwodzkej. Po oficjalnym rozpoczęciu rozeszliśmy się do klas, nauczyciele powitali nas ciepło i podali nam plan lekcji na najbliższe dni. Następnie rozeszliśmy się do domu.
                                                               Dodały: Natalia Bieniek i Ola Furtak       Kiermasz używanych podręczników szkolnych
w dniu 6 września 2013r. w godzinach: 8.00-10.00
w bibliotece Szkoły Podstawowej w Samoklęskach odbędzie się kiermasz używanych podręczników szkolnych.
Zainteresowane osoby mogą zgłaszać się do biblioteki szkolnej

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014     
w Szkole Podstawowej w Samoklęskach odbędzie się   
02 września 2013r. (poniedziałek) o godzinie 900.

Dowozy:

745 Zofian,  Starościn,  Biadaczka,  Amelin, Syry

840 Stanisławów Duży, Rudka Gołębska, Dębczyna, Samoklęski

Odwozy:

1000 Syry, Amelin, Biadaczka, Starościn, Zofian

1030 Stanisławów Duży, Rudka Gołębska, Dębczyna